bazylia

Bazylia – właściwości lecznicze, zastosowanie, wariacje, działanie

Bazylia pospolita to nie tylko przyprawa,a le również zioło mające wpływ na nasze zdrowie, które warto włączyć do swojej diety. Bazylia jest roślina dwuliścienną i należy do rodziny jasnotowatych.

Co ciekawe dziko występuje ponad 150 gatunków bazylii, zarówno w strefie tropikalnej, jak i subtropikalnej. W wielu krajach bazylia jest rośliną sakralną, jest też wykorzystywana na skale przemysłową przeciw moskitom.

Bazylia wonna

Bazylia pospolita to ten sam gatunek co bazylia ogrodowa, wonna. Wykazuje bardzo silny aromat,cenny zwłaszcza w kuchni. Pochodzi z Azji i znana jest od tysiącleci. Była popularną przyprawą królewską. W Polsce znana jest dopiero od XVI wieku. Z czasem traktowana jako zioło biednych wieśniaków, dziś jest na nowo odkrywana. Jest roślina jednoroczną sięgająca maksymalnie 50cm.

Właściwości lecznicze i zastosowanie bazylii

Do potraw jako przyprawa dodawana jest świeża lub suszona. Dzięki zawartości olejku eterycznego służy medycynie jak i przemysłowy kosmetycznemu. Jej smak określa się jako ostro gorzki, zaś zapach korzenny.

Hodować ją możemy na parapecie jak iw ogrodzie. W składzie bazylii znajdziemy od 0,5 do 1,5% olejku lotnego oraz około 6% garbników, saponiny, flawonoidów, kwasów organicznych. Stosuje się ją w problemach trawiennych i leczeniu epilepsji, a także bólów głowy i skurczy.

Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe, jak też wiatropędne, przeciwgrzybiczne oraz wykrztuśne. Doskonale reguluje prace układu pokarmowego spożywana regularnie. Najwięcej olejków eterycznych roślina zawiera w połowie kwitnienia, dlatego też wtedy zrywa się ziele na późniejsze preparaty zioło lecznicze.

Nawet w niewielkich ilościach spożywana pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego i reguluje przemianę materii. Jeśli zależy nam na użyciu w kuchni bazylia najlepsza jest jeszcze przed kwitnieniem. Kiście bazylii można również mrozić.

Czym się wyróżnia bazylia?

Poza aromatem bazylia wyróżnia się zawartością witamin A, C oraz B5. Roślinę cechuje także wysokie stężenie wapnia, magnezu i żelaza oraz potasu. Zdaniem naukowców zażywany doustnie ekstrakt z tej rośliny pozwala w ciągu kilkudziesięciu godzin zmniejszyć opuchliznę i obrzęk stawów. Wyróżnikiem jest również brak ewentualnych skutków ubocznych jakie mogłaby powodować bazylia w diecie.

Przeciwdepresyjne działanie bazylii

Aromat bazylii uspokaja, łagodzi ból, wpływa rozweselająco i pobudzająco. Świetny wpływ ma bazylia na układ nerwowy. Stad polecane jest przegryzienie bazylii w chwili złego nastroju.

Pomaga ona zwalczyć bezsenność i poprawia pamięć, koncentrację. Właściwości przeciwbólowe bazylii wykorzystywane są w leczeniu stomatologicznym, a oczyszczające w leczeniu kaszlu, również astmy oskrzelowej. Kompresy bazyliowe pomagają w niwelowaniu migreny.

Wariacje z bazylii i bazylią na pierwszym planie

Wśród wielu przepisów kulinarnych warto zwrócić uwagę na możliwość przygotowania herbatki rozweselającej na bazie 50g suszu bazylii z dodatkiem odrobiny miodu, jak również sosu włoskiego typu pesto. Wystarczy do posiekanej bazylii dodać kilka ząbków czosnku, kilka orzechów włoskich i garść parmezanu. Polecany w smaku jest także olejek bazyliowy do aromaterapii, jak i na rany po ukąszeniach owadów. Ciekawą formą spożywania bazylii może być likier bazyliowy. Szklanka listków bazylii, spirytusu, wody, odrobina cukru i sok z cytryny zapewnia niepowtarzalny smak likieru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *