osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe – co to jest, jak działa i na co może pomóc

Osocze bogatopłytkowe, zwane inaczej plazmą bogatopłytkową PRP (od angielskiej nazwy platelet-rich plasma) to preparat stosowany w medycynie regeneracyjnej, którego zadaniem jest przyspieszanie i wzmacnianie naturalnych procesów leczenia. Jest to stosunkowo nowa metoda, bazująca na zawartych w naszej krwi substancjach i hormonach, podanych w zwiększonym stężeniu bezpośrednio do miejsca uszkodzenia. Szeroko stosowana w leczeniu urazów sportowych, chorobach ścięgien i stawów, dermatologii. Staje się też coraz popularniejszym narzędzie kosmetycznym.

To stosunkowo nowa technika jest intensywnie badana, wciąż odkrywa się jej nowe zastosowania.

Co to jest osocze bogatopłytkowe

Plazma stanowi ponad połowę objętości naszej krwi, to w niej osadzone są krwinki, hormony, substancje odżywcze, jony i inne składniki odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednym z takich elementów są płytki krwi, najlepiej znane ze swojej funkcji tamowania krwawienia, jednak to tylko jedna z wielu funkcji jakie pełnią.

Stymulują wiele różnych procesów prowadzących do regeneracji tkanki, tworzenia się naczyń krwionośnych, podziałów komórkowych, co więcej nie są jedynym takim składnikiem osocza. Hormony wzrostu, interleukiny, cytokininy i wiele innych substancji wspiera leczenie oraz odnowę skóry, mięśni, ścięgien i stawów. Wszystkie one wchodzą w skład osocza bogatopłytkowego, a ich stężenie jest tam o wiele większe niż w krwi.

Jak uzyskuje się osocze bogatopłytkowe

PRP powstaje na bazie pobranej na czczo krwi pacjenta, którą poddaje się dwukrotnie procesowi odwirowania. Usuwane są krwinki, pozostaje osocze, skondensowane w nim płytki, hormony i substancje odżywcze. Ze względu na skład wyróżnia się kilka rodzajów preparatu, odmiennych pod względem stężenia (lub braku) leukocytów i włóknika.

Rodzaj osocza bogatopłytkowego powinien zostać wybrany przez lekarza i dostosowany do konkretnego przypadku.

Jak działa osocze bogatopłytkowe

Podstawową zaletą specyfiku jest to, że jego działanie jest całkowicie naturalne. Nie podaje się organizmowi niczego, czego już sam w sobie nie miał. Po prostu nagle tych substancji jest więcej tam, gdzie akurat są potrzebne, przez co tkanki regenerują się szybciej, efekt jest wyraźniejszy i intensywniejszy.

Należy pamiętać, że efekt zależy od właściwości i stanu organizmu. Im większy potencjał do regeneracji, tym bardziej spektakularne efekty kuracji. Jednak jeśli jest on osłabiony lub zaburzony na przykład przez podeszły wiek albo przewlekłe choroby na wyniki trzeba czekać dłużej i nie są one aż tak wyraźne.

Jak aplikuje się osocze bogatopłytkowe

PRP jest podawane w postaci zastrzyków w miejsce urazu (do stawu, zwichniętego mięśnia, w okolice złamania). Zazwyczaj poza preparatem w skład zastrzyku wchodzi środek znieczulający. Początkowo rana może bardziej boleć, na efekt kuracji trzeba czasami czekać do kilku tygodni.

W celu wspomagania gojenia się ran operacyjnych odpowiednio spreparowana plazma bogatopłytkowa może być stosowana w czasie zabiegu, a nawet wszywana w ranę.

Kiedy stosować osocze bogatopłytkowe

Urazy i choroby układu ruchu

Terapia w swojej początkowej formie rozwinęła się na potrzeby sportowców, którzy ze względu na intensywny wysiłek fizyczny wielokrotnie musieli się mierzyć z nawracającymi kontuzjami i urazami. Przy ścisłym harmonogramie zawodów czas leczenia miał wielkie znaczenie.

Metody opracowane dla zawodowców szybko stały się dostępne dla amatorów, pasjonatów oraz ofiar codziennych wypadków i chorób układu ruchu. W ich wypadku terapia potrafi dawać zadziwiające efekty. Stymulacja komórek macierzystych jest niezbędna w procesie gojenia się złamań i zwichnięć. Wzmożone wydzielanie kolagenu wpływa korzystnie na elastyczność stawów oraz wytrzymałość ścięgien. Dlatego PRP jest stosowane w procesie fizjoterapii.

Plazma bogatopłytkowa znalazła zastosowanie w leczeniu:

 • urazów mięśni szkieletowych, stawów i ścięgien
 • przewlekłych schorzeń stawów
 • chorobie zwyrodnieniowej stawów
 • złamaniach kości i powikłaniach po nich
 • stanach zapalnych kości

Dermatologia

Właściwości osocza bogatopłytkowego okazują się mieć też coraz szersze zastosowanie w dermatologii. Rany, które z jakiegoś powodu nie chcą się zamknąć, albo przewlekle odnawiają, są bolesnym i trudnym problemem. Podanie PRP zwiększa zdolność organizmu do regeneracji, płytki krwi w zwiększonym stężeniu robią to, do czego zostały stworzone.

Zastosowania dermatologiczne PRP:

 • przyspieszenie gojenia się ran po oparzeniach
 • redukcja blizn po oparzeniach
 • przyspieszenie gojenia się wrzodów

 Kosmetyka

Kiedy lepiej poznano właściwości regenerujące osocza bogatopłytkowego, preparatem zainteresował się przemysł kosmetyczny. Te same mechanizmy, które sprawiają, że nasza skóra odbudowuje się po zranieniu, mogą również pomóc cofnąć wizualne efekty procesu starzenia.

Jednym z najszerzej znanych kosmetycznych zastosowań osocza bogatopłytkowego jest tak zwany wampiryczny lifting, coraz skuteczniej konkurujący z botoksem. Sama procedura zabiegu jest podobna do wszystkich innych z udziałem PRP, za pomocą zastrzyku wprowadza się preparat tam, gdzie chcemy, uzyskać leczniczy efekt.

Pomaga on poradzić sobie z:

 • bliznami potrądzikowymi
 • przebarwieniami na skórze
 • zmarszczkami i bruzdami
 • starym i zmęczonym wyglądem skóry

Wielką zaletą wampirycznego liftingu jest to, że nie uczula, można go stosować u osób które miały wcześniej reakcje alergiczne na inne wypełniacze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *