dieta 1000 kcal

Dieta 1000 kcal – wady i zalety takiej diety

Dieta 1000 kcal wygląda dość restrykcyjnie. Jest planowana na tydzień i oferowana osobom, które chcą szybko zrzucić na wadze, jak i tym którym zależy na przygotowaniu organizmu do odchudzania.

Dieta 1000 kcal

Restrykcyjne odchudzanie am swoje plusy i minusy. Przede wszystkim jest efektywne, jednak podobnie jak szybko nadchodzi efekt, tak szybko można przybrać na wadze. Ponadto zwykle to spore obciążenie dla organizmu i narażenie się na wystąpienie niedoborów witamin, substancji odżywczych.

Mimo to to świetny sposób na przygotowanie organizmu do odchudzania długoterminowego, już nie tak restrykcyjnego ale redukcji racji żywieniowych i zmiany sposobu odżywiania, zmiany nawyków żywieniowych.

Dieta 1000 kcal – dieta dla kobiet

Dieta 1000 kalorii to najczęściej praktykowana dieta przez kobiety. Świetny sposób na odchudzanie przed ślubem, czy urlopem. Zasada diety jest skrupulatne liczenie kalorii. Pomagają w tym przeliczniki i kalkulatory kaloryczności.

Dieta 1000 kcal zakłada iż organizm ma korzystać z zapasów kalorii dlatego dostarcza się mu z pożywieniem absolutne minimum egzystencjalne. Jadłospis diety bazuje na 5 posiłkach. Śniadanie to 350 kcal, zaś drugie śniadanie 100kcal. Najbardziej kalorycznym posiłkiem jest obiad obejmujący 350 kcal. Kolejno w ciągu dnia występuje podwieczorek 100kcal oraz kolacja 200 kcal. Łącznie nie powinniśmy na dobę przekroczyć 1000 kcal.

Dieta 1000 kcal – reguły diety

Pożywienie jakie komponujemy w ramach diety winno być zgodne z piramidą zdrowego żywienia. Kluczowe jest urozmaicenie posiłków, aby organizm dostawał maksymalnie dużo różnych substancji odżywczych. Należy unikać ulubionych posiłków co ogranicza różnorodność. Produkty winny być maksymalnie odżywcze, zawierające dużo białka dające energię. Wyeliminować należy żywność wysoko przetworzoną która zawiera nie tylko dużo kalorii ale są one puste, nie zawiera składników odżywczych, a jeśli już to są to śladowe ilości.

By uniknąć uczucia głodu warto jeść produkty gęste, warzywa, mięso, produkty zbożowe bogate w błonnik. Wówczas będziemy syci na dłużej. Ograniczyć należy tłuszcze. Zaleca się jedzenia warzyw i owoców, ale również picie dużej ilości wody, minimum 2 litrów dziennie niezależnie od pogody.

Podczas diety należy zrezygnować ze smażenia. O wiele zdrowszym rozwiązaniem jest gotowanie na parze, duszenie bez tłuszczu. To właśnie taki sposób gotowania obniża wartość kaloryczną potraw i sprzyja odchudzaniu.

Dieta 1000 kcal – wady i zalety

Wadą diety jest bez wątpienia ciągłe poczucie głodu, niemalże szok głodowy. Z dnia na dzień przestawiamy się z kilku tysięcy kalorii na spożycie zaledwie tysiąca. Co więcej by sporządzić posiłek musimy dokładnie liczyć, mierzyć, warzyć produkty zgodnie z kalkulatorem.

Przygotowanie menu i potraw bywa trudne i czasochłonne. To podstawowe wady diety zniechęcające do niej. Przeciwwskazaniem do diety jest aktywność, sport i praca fizyczna, dlatego często używa się określenia iż dieta 1000 kcal to dieta biurowa, dla osób pracujących za biurkiem. Ponadto w ten sposób nie powinny się odchudzać kobiety w ciąży i planujące ciążę, karmiące a także dzieci i młodzież w okresie dojrzewania, osoby z zaburzeniami pracy tarczycy, hormonów i zaburzeniami metabolicznymi, zwłaszcza wchłaniania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *