Zapalenie chrząstek żebrowych

Zapalenie chrząstek żebrowych – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

Zapalenie chrząstek żebrowych (często nazywane zespołem Titze) jest stanem zapalnym w okolicy chrzęstnego połączenia żeber z mostkiem. Choroba charakteryzuje się miejscowym bólem w klatce piersiowej, który jest zwiększany przez dotyk i nacisk na te strefy. Jest to stosunkowo nieszkodliwa choroba i z reguły znika bez leczenia. Przyczyna powstawania tego schorzenia nie jest znana.

Zapalenie chrząstek żebrowych jest rzadką chorobą zapalną objawiającą się w obszarze mocowania drugiego lub trzeciego żebra do mostka. Ból pojawia się ostro, zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają większe szanse na zachorowanie po osiągnięciu wieku od 20 do 40 lat. Głównie narażeni są ludzie mający prace związaną z aktywnością fizyczną lub uprawiający sporty.

Ból w klatce piersiowej u osób dorosłych jest uważany za potencjalnie poważny objaw choroby, a przede wszystkim konieczne jest wykluczenie patologii. Dopiero po dokładnym zbadaniu i wykluczeniu kardiologicznej genezy bólu można założyć obecność zapalenia chrząstki żebrowej. Czasami diagnoza różnicowa może być trudna.

Zapalenie chrząstek żebrowych – przyczyny

Zapalenie chrząstek żebrowych jest procesem zapalnym w tkance chrzęstnej, zwykle bez określonej przyczyny. Powtarzające się drobne urazy klatki piersiowej i ostre infekcje dróg oddechowych mogą powodować pojawianie się bólu w obszarze mocowania żeber jako efekt zarówno samych wirusów, jak i częstego kaszlu na obszarach łączących żebra.

Czasami, choroba występuje u osób przyjmujących leki parenteralne (pozajelitowe) lub po operacji na klatce piersiowej. Po operacji, uszkodzona chrząstka jest bardziej podatna na infekcję z powodu naruszenia dopływu krwi.

Przyjmuje się, że zwyrodnieniowe choroby chrzęstne występują z powodu naruszenia metabolizmu wapnia, witamin z grupy C i B. Zdarza się, że przyczyną zapalenia chrząstek żebrowych staje się reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie kości, zesztywniające zapalenie kręgosłupa, narośle onkologiczne w stawie mostkowo – żebrowym.

Zapalenie chrząstek żebrowych – objawy

Ból w klatce piersiowej związany z zapaleniem chrząstki żeber zwykle poprzedzony jest przeciążeniem fizycznym, niewielkimi obrażeniami lub ostrymi infekcjami górnych dróg oddechowych.

Objawy towarzyszące chorobie to:

  • Ból, z reguły, pojawia się ostro i jest zlokalizowany w przednim obszarze klatki piersiowej. Ból może promieniować w dół lub częściej na lewą połowę klatki piersiowej.
  • Najczęstszą lokalizacją bólu jest obszar czwartego, piątego i szóstego żebra. Ból pogarsza się z ruchem tułowia lub głębokim oddychaniem. Odwrotnie, w spoczynku i przy płytkim oddechu występuje zmniejszenie bólu.
  • Bolesność, która wyraźnie objawia się przez palpację okolicy przywiązania żeber do mostka. Jest to charakterystyczna cecha zapalenia chrzęstnego, a brak tego znaku wskazuje, że rozpoznanie zapalenia jest mało prawdopodobne.

Gdy przyczyną zapalenia chrząstek żebrowych jest pooperacyjne zakażenie, można zauważyć obrzęk, zaczerwienienie i zmiany ropne w obszarze rany pooperacyjnej. Biorąc pod uwagę, że objawy zapalenia chrząstki są często podobne do nagłych symptomów, należy pilnie zwrócić się o pomoc lekarską w następujących przypadkach:

  • Problemy z oddychaniem
  • Wysoka temperatura
  • Objawy choroby zakaźnej (obrzęk w obszarze mocowania żeber)
  • Ból w klatce piersiowej o stałym charakterze, czemu towarzyszą mdłości
  • Jakikolwiek ból w klatce piersiowej bez wyraźnej lokalizacji.

Zapalenie chrząstek żebrowych – diagnostyka

Podstawą diagnozy jest wywiad lekarski i badanie zewnętrzne. Cechą charakterystyczną tego zespołu jest ból w badaniu palpacyjnym w obszarze mocowania żeber.

Radiografia, CT, MRI, są na ogół nieprzydatne do rozpoznawania tego zespołu i używane jest wyłącznie do diagnostyki różnicowej. EKG, testy laboratoryjne są niezbędne, aby wykluczyć choroby serca lub infekcje. Rozpoznanie zapalenia chrząstek występuje na ostatnim miejscu po wykluczeniu wszystkich możliwych innych przyczyn zwłaszcza chorób serca.

Zapalenie chrząstek żebrowych – leczenie

Jeśli diagnoza zostanie zweryfikowana, leczenie polega na przepisywaniu niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przez krótki czas, fizjoterapii, ograniczeniu przez pewien okres czasu wysiłku fizycznego, czasami wstrzyknięciu w obszar lokalizacji bólu leków wraz ze sterydem.

Leczenie przeprowadzają ortopedzi lub traumatolodzy. Pacjentom przypisuje się miejscowe leczenie maściami i żelami zawierającymi środki uśmierzające ból. Stosuje się także kompresy z dimeksydem. Jeżeli uporczywy ból w połączeniu z objawami stanu zapalnego, jak również biorąc leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, nie przynoszą ulgi, ortopeda zleca wprowadzenie Novocaine hydrokortyzon i hialuronidazy w obszarze zmienionym chorobowo. Natomiast leczenie laserowe przenika do komórek zmienionych chorobowo i pobudza je do odbudowy.

Niezwykle rzadko zapalenie chrząstek żebrowych wymaga leczenia chirurgicznego, którym jest resekcja podokostnowa żeber zaatakowanych przez stan zapalny, w przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego. Interwencja chirurgiczna wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym w warunkach szpitalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *