miażdżyca

Miażdżyca – cholesterol a choroba cywilizacyjna, zmiany miażdżycowe

Miażdżyca może rozwijać się już w wieku młodzieńczym. Zmiany o charakterze miażdżycowym rozpoznać można przez odkładanie się w naczyniach krwionośnych blaszek miażdżycowych. Mimo iż blaszki te występują u każdego, to ich nasilenie i odkładanie zwiastuje miażdżycę. Rozwojowi tego procesu można zapobiegać.

Miażdżyca – choroba cywilizacyjna

Coraz częściej miażdżyca jest nieodłącznym elementem starzenia się. Rozwija się wolniej lub szybciej, ale wcześniej czy później daje o sobie znać, zwykle w podeszłym wieku o ile udaje się nam go dożyć. Niestety to nie tylko choroba wieku starczego ale również nastolatków nie brakuje z oznakami miażdżycy. Warto obalić kilka krążących mitów o miażdżycy i wiedzieć jakie są jej przyczyny, jakie czynniki sprzyjają rozwojowi choroby.

Bez wątpienia nie jest tu istotny wiek. Wyniki badań naukowych jednoznacznie dowodzą, że miażdżyca w krajach wysokorozwiniętych jest plagą i występuje coraz częściej u coraz młodszych osób. Przyczyn upatruje się w odżywianiu, niewłaściwym stylu życia, siedzącej pracy, nauce. Przede wszystkim wczesnemu rozwojowi choroby sprzyjają słodycze i fast foody, a także napoje gazowane, energetyczne itp. Spędzanie całych dni siedząc przed komputerem, tabletem, wysługiwanie się maszynami w codziennej samoobsłudze stwarza okazję do rozwoju zmian miażdżycowych już w wieku przedszkolnym.

Miażdżyca to choroba dotykająca nie tylko kobiety

Popularnym mitem jest teza iż na miażdżyce zapadają częściej kobiety i to w okresie menopauzy i po menopauzie. Ta teza również wymaga wyjaśnienia i modyfikacji bo faktycznie estrogeny do okresu menopauzy w życiu kobiety chronią przed miażdżycą ale nie w takim stopniu jak głosi mit. Wobec stresu, używek, przepracowania estrogeny są bezużyteczne i nie są w stanie powstrzymać miażdżycy.

Równie niedorzecznym mitem jest to że miażdżyca dotyczy wyłącznie naczyń wieńcowych. Zmiany miażdżycowe występują we wszystkich naczyniach, w całym ciele bez wyjątku. Natężenie tych zmian może być różne, jednak to zależy od indywidualnego przypadku. Objawem miażdżycy mogą być marznące stopy czy niedokrwienie kończyn, co wyklucza mit o naczyniach wieńcowych.

Cholesterol kontra miażdżyca

Podwyższony poziom cholesterolu ma wpływ na miażdżycę, jednak nie jest to jedyna przyczyna powodująca przyspieszenie zmian miażdżycowych. Pierwotnym problemem wydaje się być upośledzenie procesu metabolizmu cholesterolu i uszkodzenia nabłonka ścianek naczyń. Ponadto jako jeden z kluczowych czynników powstawania i rozwoju miażdżycy wymienia się zaburzenia pracy tarczycy, trzustki oraz nadnerczy i przysadki mózgowej.

Co za tym idzie jest to złożony zespół zaburzeń, zmian i wad, które odpowiadają za miażdżycę a cholesterol jest jedynie jednym z elementów mających wpływ na miażdżycę. Bez wątpienia dieta przyczynia się do ograniczenia zmian, jednak nie zawsze jest w stanie powstrzymać chorobę jeśli podłoże i przyczyny jej powstania nie maja charakteru metabolicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *