Prawoślaz różowy

Prawoślaz różowy – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Prawoślaz różowy – potoczna nazwa to malwa, która  jest rośliną w zależności od odmiany jednoroczną lub dwuletnią. To krótkotrwała bylina, w drugim i kolejnych latach uprawy tworzy wysokie (1-3 m) kwiatostany z dużymi kwiatami. Szpalery z malwy mogą osłaniać mniej atrakcyjne części ogrodu. Płatki ciemno zabarwionych odmian używano dawniej do barwienie wina, likierów, produktów spożywczych, także do farbowania skóry, wełny, jedwabiu. Także w dawnej farmacji jako Flores malvae arboreae.

Znana była już w czasach starożytności za swoje właściwości lecznicze. Kwiat ten ma u podstawy wychodzące tuż nad ziemią liście, a nad nimi pojawia się dość wysoka łodyga, na której znajduje się przepiękny kwiatostan z barwnymi i sporej wielkości kwiatami pojedynczymi lub pełnymi. Malwy osiągają do 2,2m wysokości. Do najpiękniejszych rodzajów tego kwiatu należą te o wielu różnych, pastelowych kolorach z pełnymi kwiatami.

Prawoślaz różowy upodobał sobie w szczególności stanowiska słoneczne i ciepłe. Nie znosi gleb podmokłych, najlepiej rozwija się na dostatecznie lecz umiarkowanie wilgotnych, w razie suszy wymaga podlewania. Kwiaty malwy mają zastosowanie kulinarne. Ich smak określany jest najczęściej jako bardzo łagodny, nieco słodkawy. Już starożytni Rzymianie dodawali je do zupy jęczmiennej i farszu do pieczonego prosięcia. Obecnie kwiaty malwy czarnej stosuje się najczęściej jako dodatek smakowy do herbatek i mieszanek ziołowych, a same korony kwiatowe używane są do barwienia środków spożywczych, białego wina i likierów (ekstrakt z kwiatów posiada intensywny, czerwony kolor). Suszonymi koronami kwiatowymi malwy można doprawiać ciasto przeznaczone na pierniki.

Prawoślaz różowy – zastosowanie

Surowcem zielarskim jest kwiat prawoślazu różowego – Flos Malvae arboreae. Dlatego też w celach farmaceutycznych uprawiana jest jedynie odmiana o ciemnych kwiatach. Dlaczego? Otóż surowiec zawiera 8-12% śluzu orazantocyjany takie jak glikozydy i diglikozydy delfinidyny, malwidyny i petunidyny. Kwiaty są bardzo bogate w olejki eteryczne, garbniki, sole mineralne, żywice i nie znany bliżej hormon roślinny o działaniu estrogennym.

Kwiaty pozyskuje się stopniowo, w miarę ich zakwitania, i suszy szybko w temperaturze 30-35°C. Po wysuszeniu surowiec powinien posiadać barwę prawie czarną, z odcieniem fioletu. Kwiaty powinny być całe, zdrowe i niepokruszone. Składnikami czynnymi kwiatu malwy czarnej są antocyjany: malwidyna, peonidyna, delfinidyna, fitoestrogeny flawonowe, substancje śluzowe (8-12%), pentozy (cukry), kwasy uronowe, alkohole cukrowe, flawonoidy (kemferol, kwercetyna, mirycetyna), garbniki, fenolokwasy i pektyny.

W medycynie ludowej surowiec malwy zalecany był  przy bolesnych, skąpych, jak i nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, a także w nieregularnych miesiączkach, bezpłodności, zapaleniu macicy i przydatków. Uważany jest również za środek poronny. Kwiat czarnej malwy działa estrogenie i może być pomocny w fazie przekwitania. Flawonoidy i antocyjany malwy działają przeciwzapalnie i stabilizująco na śródbłonki naczyń krwionośnych. Poprawiają krążenie oczne, mózgowe i w kończynach.

Prawoślaz różowy – właściwości lecznicze

Prawoślaz różowy posiada bardzo szerokie spektrum zainteresowania. W szczególności zalecany jest i wykorzystywany w:
– nieżytach górnych dróg oddechowych  objawiających się zapaleniem jamy ustnej, gardła, chrypka, suchym kaszlem,
– wykorzystywany jako środek powlekający błony śluzowe przełyku i żołądka,
– można go stosować także na zapalenie migdałków i dziąseł,
– rozrzedza zalegającą w gardle gęstą wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie,
– działa przeciwzapalne,
– wykrztuśne,
– działa ochronnie na błony śluzowe przełyku i żołądka,
– stosuje się jako dodatek smakowy do herbatek i mieszanek ziołowych,
– płatki malwy używane są do barwienia środków spożywczych, wina i likierów.

Prawoślaz różowyWodne wyciągi z kwiatów mogą być stosowane w naturalnej kosmetyce głównie w pielęgnowaniu skóry oraz błon śluzowych. Zmęczone i piekące oczy po okładach z naparu z kwiatów czarnej malwy są nawilżone, wypoczęte i odżywione. Napar łagodzi podrażnienie i stany zapalne skóry. Polecany jest do leczenia objawów pieczenia oczu po dłuższej pracy przy komputerze. Także do leczenia stanów zapalnych naczyniówki i spojówek, przy podrażnieniach po urazach mechanicznych i chemicznych, do leczenia oparzeń oczu przez promienie UV (solaria, lampy ultrafioletowe do sterylizacji), do płukania przy zapaleniu migdałków i dziąseł.

Świeże płatki korony kwiatu malwy dodawane są także do sałatek i ciast. W deserach wykorzystywane są zarówno świeże, jak i kandyzowane kwiaty malwy. Świeże płatki mogą być również używane do kanapek, podobnie jak sałata.

Prawoślaz różowy – sposób użycia

Odwar

Przepis; należy 1 łyżkę kwiatów zalać szklanką gorącej wody i zostawić pod przykryciem 20 -30 minut, następnie gotować 3 minuty, odstawić na 10 minut. Po przecedzeniu, podawać porcjami ciepły odwar do picia przy schorzeniach układu oddechowego.

Napar z mieszanki

Przepis; należy;  kwiaty czarnej malwy, ziele bylicy boże drzewko i kwiat nagietka w równych częściach zmieszać. 1 łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, przykryć na 15 minut , odcedzić, stosować 3 razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *