poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego

Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego – objawy, diagnostyka, leczenie

Choroby neurologiczne mają zawsze bardzo poważne powikłania, dlatego należy jak najszybciej doprowadzić do ich rozpoznania i leczenia. Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego ma podłoże zapalne. Łatwiej jest mu zapobiegać niż leczyć.

Powstawanie i charakterystyka choroby

Choroba jest wynikiem stanu zapalnego, który toczy się w obrębie rdzenia kręgowego. Stan zapalny niszczy osłonki mielinowe w rdzeniu kręgowym. Uniemożliwia to prawidłowe przesyłanie impulsów z i do ośrodkowego układu nerwowego. Stan ten może dotyczyć rdzenia kręgosłupa na całej jego szerokości. Najczęściej chorują osoby między 10. a 40. rokiem życia. Przyczyną zachorowania może być powikłanie po innych chorobach. Są to: zespół suchości, sarkoidoza, infekcje wirusowe, a także bakteryjne.

Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego – objawy

Choroba ta może występować w dwóch typach: ostrym i podostrym. Stan ostry dokucza od kilku godzin do kilku dni, natomiast podostry może trwać nawet do miesiąca. Warto wiedzieć, że objawy poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego mogą występować we wczesnych stadiach SM. Choroba dotyczy bezpośrednio rdzenia kręgowego zlokalizowanego w kręgosłupie. Toteż podstawowym objawem są bóle dolnych części pleców oraz słabość kończyn dolnych.

Nogi mogą stać się ociężałe, sparaliżowane. Występuje także ból głowy, gorączka, spadek apetytu. Bardzo istotna jest wnikliwa diagnostyka choroby. Podobne objawy mogą bowiem dawać inne jednostki chorobowe, które leczy się w odmienny sposób. W zależności od lokalizacji stanu zapalnego w rdzeniu kręgowym, objawy mogą dotyczyć różnych części ciała.

Diagnostyka i leczenie choroby

Bardzo istotne jest wczesne i właściwe rozpoznanie choroby. W tym celu przeprowadza się dokładny wywiad, a następnie wykonuje dokładne badanie neurologiczne. W celach leczniczych istotne jest zniwelowanie przyczyny parestezji i bólu, czyli stanu zapalnego. W tym celu stosuje się leki sterydowe. Bóle przy tej chorobie są bardzo dokuczliwe i wyłączają chorego z normalnego życia. Ważna jest także terapia bólu.

Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego jest schorzeniem, które najlepiej leczyć w szpitalu. Może być konieczna hospitalizacja na oddziale intensywnej terapii. Wynika to z możliwości wystąpienia zaburzeń oddychania. Po wyleczeniu przyczyny choroby i ustaniu bólu, pacjent powinien skupić się na rehabilitacji. Będzie on wymagał przywrócenia ciała do dawnej sprawności, uruchomienia kończyn. Bardzo ważna będzie też psychoterapia, która pomoże odzyskać równowagę umysłową. Choroba może pozostawić po sobie ślady w postaci uszkodzenia nerwów. Dlatego tak bardzo istotne jest szybkie jej wykrycie i rozpoczęcie leczenia.

Obecnie trwają badania nad możliwościami naprawy uszkodzonego rdzenia kręgowego. Jest to pewna nadzieja dla osób, które utraciły pełną sprawność fizyczną na skutek zapalenia rdzenia kręgowego. Bardzo prawdopodobne jest jednak wyjście z choroby bez większych obrażeń. Wszystko jednak zależy od tego, jak duże postępy ona poczyniła i w jakim stopniu zostały uszkodzone neurony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *