Waga idealna

Waga idealna – gubienie kilogramów krok po kroku

Waga idealna nie istnieje? Owszem istnieje, chociaż dla każdej osoby jest inna. By ja poznać należy przede wszystkim poznać swój organizm. Przede wszystkim nie katuj się restrykcyjną dietą. Liczy się jakość diety, niekoniecznie ilość.

Waga idealna

Waga idealna pozwala zachować zdrowie psychiczne i fizyczne a co za tym idzie wydłużyć życie. Nawyki żywieniowe odpowiadają za wagę, dlatego warto jest o nie dbać. Kiedy nabierzemy nawyków dieta nie będzie dla nas trudna. Warto zachować umiar. Nie należy jeść za dużo, ale i nie można się głodzić.

Warunkiem szczupłej sylwetki jest dbałość o systematyczność jedzenia. Organizmowi należy zapewnić należytą ilość kalorii. Potrzeby każdego organizmu są ściśle określone. W zależności od płci, wieku, trybu życia nasze potrzeby są różne. Przykładowo kobieta między 26 a 50 roku życia potrzebuje 2000 kcal.

Kobietom w ciąży potrzeba jest o około 300 kcal więcej, a kiedy kobieta karmi piersią wówczas około 500 kcal. Natomiast kiedy przechodzić menopauzę wystarczającą dawką kalorii jest około 1800-200 kcal. Każde odchylenie od wartości średniej powoduje tycie lub też niedożywienie.

Waga idealna – regularność posiłków

Poza tym co jemy i ile jemy ważne jest kiedy i jak często jadamy. Posiłków optymalna ilością w ciągu dnia jest 5-6 rozłożonych równomiernie w czasie. Pierwszym i najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. To właśnie ten posiłek powinien być kaloryczny by mógł dostarczyć nam energii an cały dzień.

Kolejnym posiłkiem powinno być drugie śniadanie zaspokajające bieżący głód. Trzecim posiłkiem w środku dnia winien być obiad (około 700 kcal). Po obiedzie zjeść należy podwieczorek oraz kolację, która winna być najlżejsza. Głodówka skłania organizm do spożytkowania zapasów kalorii, jednak niestety zapasem nie jest tkanka tłuszczowa jak nam się wydaje.

Waga idealna – śniadanie

Pierwszy posiłek w ciągu dnia uruchamia spowolniony proces przemiany materii po nocy. Ponadto zapewnia energię, nadaje nam nastrój dostarczając glukozy. Ważne by zjeść solidne i smaczne śniadanie by uniknąć pokus aż do obiadu. To dojadanie tuczy nas najbardziej.

Wystarczy banan, czy batonik aby dodać sobie 500 kcal zupełnie zbędnych i wystarczających na bardzo krótko. Niestety dojadanie stymuluje układ pokarmowy do pracy i sprzyja odkładaniu się tłuszczu. Dlatego jeśli już musisz dojadać sięgaj po pestki dyni, nasiona, orzechy.

Waga idealna, a jedzenie przed snem

Jedzenie przed snem sprzyja tyciu, zamiast ograniczać ilość jedzenia nie jedz tuż przed snem. Kolacja winna być zjedzona na dwie trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Kolacją nigdy nie nadrabiaj niezjedzonego obiadu.

W nocy organizm trawi wolniej a ciężki sen to dodatkowe kilogramy. Jedzenie wspieraj aktywnością fizyczną. Organizm potrzebuje energicznego spaceru, pływania, ćwiczeń fitnessowych, pedałowania na rowerze.

Waga idealna – umiar i spokój

Jeść możesz wszystko, jednak pamiętaj o umiarze. Jedz powoli, delektuj się smakiem. Pośpiech i jedzenie byle czego sprzyja tyciu. Organizm potrzebuje wszystkiego po trochu dlatego nie skupiaj się na ulubionych potrawach, zadbaj o urozmaicenie.

By wspomóc metabolizm mając skłonność genetyczną do tycia zapewnij w swym jadłospisie wiele produktów bogatych w błonnik. Przewód pokarmowy go nie wchłania tymczasem spowalnia on proces trawienia i wchłaniania węglowodanów i tłuszczów. Pęczniejąc w żołądku, zapewnia uczucie nasycenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *