dieta antoine'a

Dieta Antoine’a – dieta niełączenia, ważne zasady, skuteczność

Dieta Antoine’a to inaczej dieta niełączenia, polega na nie łączeniu ze sobą określonych produktów. Jest dieta krótkotrwałą, bowiem trwa tydzień i można z niej korzystać tylko raz w miesiącu. To dość ciekawy sposób na odchudzanie, godny spróbowania z uwagi na obiecujące założenia.

Dieta Antoine’a od kuchni

Dieta niełączenia gwarantuje spadek masy ciała od czterech do nawet ośmiu kilogramów. Zrzucenie zbędnego balastu obserwuje się w trakcie stosowania diety. Teoretycznie nie powinien wystąpić efekt jojo, jednakże jeżeli osoba na diecie nieodpowiedzialnie pochodzi do zasad diety Antoine’a skutki mogą być różne i niezadowalające. Dieta Antoine’a to zaledwie jedna z wielu diet opartych na zasadach nie łączenia, jednak właśnie ten rodzaj diety posuwa się najdalej.

Kardynalną zasada diety jest to, iż w ciągu jednego dnia możesz jeść wszystko co chcesz i lubisz bez ograniczeń. Jest tylko jedna zasada – produkty jakie zjadasz należeć muszą do tej samej grupy żywieniowej. W obrębie diety wyróżnia się siedem grup przeznaczonych na siedem kolejnych dni tygodnia.

Grupy żywieniowe

Siedem grup żywieniowych, które można realizować w dowolnej kolejności, pamiętając iż jedna grupa to jeden dzień diety, nie można zatem żadnej grupy pominąć ani powielić. Grupami tymi są : warzywa, owoce, mięso, produkty zbożowe, sery i nabiał, oprócz jajek oraz jaja jako odrębna grupa i ryby. Prócz grup żywieniowych nie możemy zapominać o napojach.

Co istotne w tej diecie nie pijemy bezpośrednio do i po posiłku. Napojami zalecanymi jest kawa bezmleczna, za wyjątkiem dnia nabiałowego oraz herbata bez cytryny, chyba że w dzień owocowy. Ponadto dozwolone są zioła, woda i nieznaczna ilość wina bez znaczenia w który dzień.

Apetyt na diecie

Dieta Antoine’a minimalizuje apetyt poprzez nudzenie. Jedząc cały dzień te same produkty jemy ich ostatecznie mniej, mniej nam smakują mimo iż nie polegają ograniczeniom. Chcąc zwiększyć efekt redukcji apetytu warto ustawić jadłospis tak aby dzień po dniu następował nabiał a kolejnego dnia jaja, jednego dnia mięso a kolejnego ryby, w jeden dzień warzywa a w kolejnym dniu owoce. W ten sposób zjemy w ciągu tygodnia o wiele mniej niżeli byśmy przeplatali produkty żywieniowe urozmaicając dietę tygodniowo, a tym bardziej na przestrzeni jednego dnia.

Ważne zasady

W diecie tej istotne są produkty, o wiele mniej ważne jest ich przyrządzenie. Tym samym przygotować można produkty pieczone, smażone, gotowane czy duszone. Ważne jest jednak aby poza niezbędną ilością tłuszczu i przypraw, soli czy cukru nie dodawać nic do potraw, chyba ze potrawa składa się z wielu składników należących do tej samej grupy żywieniowej. Przykładowo wykonując omlet w dzień jajeczny zjadamy omlet wyłącznie z jajka bez mleka i mąki, tym bardziej bez dodatków szynki, skwarków czy szczypiorku.

W praktyce przygotowanie takich dań nie jest łatwe, ani smaczne. Według najmłodszych to właśnie dzień jajeczny jest najtrudniejszy. Mimo schematów takich jak przyprawienie ryby cytryną należy zrezygnować z cytryny w dzień rybny. Często nie zdajemy sobie sprawy jak trudne to zadanie. Praktycznie niemożliwe jest w tej sytuacji tzw. jedzenie na mieście i nie chodzi tylko o dania fast food, ale również restauracje, czy obiad w gościach.

Skuteczność i regularność

Skuteczność diety winna być do zaobserwowania już w ciągu tygodnia od jej zastosowania, niemniej zaleca się regularność prowadzenia diety co miesiąc przez tydzień. Ta systematyczność poprawia skuteczność odchudzania. Nie można jednak nadużywać diety, bowiem narazić się można na niedobory mikroelementów i problemy z trawieniem. Wadą diety jest często zmęczenie i osłabienie, jednak winę za to ponosi redukcja spożywania pokarmów a nie sama dieta.

Chcąc być pełnym energii musimy zjeść odpowiednio dużo np. jaj. Podkreślić należy iż w diecie Antoine’a nie ma ograniczeń ilościowych spożycia pokarmów w ciągu dnia, tygodnia. Przeciwwskazaniem do diety Antoine’a są przewlekłe choroby i konieczność przyjmowania leków, jak również ciężka praca fizyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *