Przeznaczenie i zakup ortezy stopy

Urazy stopy znacznie ograniczają poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Na zwichnięcia, skręcenia i złamania w okolicy stopy i stawu skokowego narażone są nie tylko osoby uprawiające sport.

Urazy stopy znacznie ograniczają poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Na zwichnięcia, skręcenia i złamania w okolicy stopy i stawu skokowego narażone są nie tylko osoby uprawiające sport. Kontuzji doznać można w trakcie pracy i codziennego funkcjonowania, a nawet podczas spaceru. Na szczęście, możliwości rehabilitacji i sprzętu ortopedycznego skutecznie wspomagają leczenie i powrót do zdrowia nawet po poważnych urazach. Szczególnie pomocne w leczeniu są ortezy stopy.

Orteza stopy – budowa i przeznaczenie

Dostępne są stabilizatory wykonane z tworzywa, metalu, gumy lub tkaniny. Konstrukcja ortezy ma na celu stabilizację lub usztywnienie stawu po kontuzji. Może przyjąć formę typowych stabilizatorów, wkładek lub specjalistycznych butów z szynami. Ortezy tego typu przeznaczone są zwłaszcza do leczenia urazów kostki, stawu skokowego, kości strzałkowej czy ścięgna Achillesa.

Dobre dopasowanie ortezy i przestrzeganie zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty jest kluczowe dla odzyskania sprawności. Należy ją nosić po drobnych zwichnięciach, poważanych złamaniach i zerwaniach ścięgien. Jest nieodzownym wsparciem w rehabilitacji i rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych. W przypadku przewlekłych problemów i zwyrodnień, noszone profilaktycznie ortezy stopy niwelują ból, wspomagają poruszanie się i zapobiegają dalszym uszkodzeniom stawu.

Wybór i zakup ortezy stopy

Dobór ortezy powinien być skonsultowany z ortopedą, fizjoterapeutą lub lekarzem zajmującym się pacjentem. Musi być ona dobrana specjalnie pod dany uraz stawu. Przy wyborze stabilizatora należy też określić odpowiedni dla pacjenta rozmiar. Przy drobnych skręceniach kostki czy zwichnięciach stawu wystarczy okresowe noszenie miękkich stabilizatorów. Do leczenia poważnych urazów i dłuższej rehabilitacji konieczne jest użycie specjalistycznych ortez na stopę z możliwością regulacji i bocznymi szynami. Zapewniają one lepszą stabilizację stawu i utrzymanie go w odpowiedniej pozycji.

Przy zakupie warto wybierać wyroby medyczne w specjalistycznych sklepach ortopedycznych, jak https://akson.pl/. Produkty te gwarantują skuteczne działanie i długie, bezawaryjne użytkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *