Jak dbać o zdrowie dziąseł?

Piękne zęby to zdrowe zęby, a zdrowie zębów nierozerwalnie wiąże się ze zdrowiem dziąseł. Jak dbać o tę niepozorną, ale bardzo ważną część jamy ustnej?

Dlaczego trzeba dbać o zdrowie dziąseł?

Dziąsła to miękka tkanka, która osłania wyrostek zębodołowy, przylega do dolnej części zęba i wypełnia przestrzenie między zębami. Jest silnie unaczyniona, o czym wiedzą najlepiej osoby z tendencją do krwawienia dziąseł. Dlaczego dziąsła są ważne? Ich głównym zadaniem jest utrzymywanie zębów w miejscu i zapewnienie im właściwej stabilizacji, która niezbędna jest na przykład do gryzienia. Choroby dziąseł i ich osłabienie może skutkować poważnymi dolegliwościami, a nawet wypadaniem zębów. Dlatego trzeba dbać o ich stan – zdrowe dziąsła są fundamentem pięknego uśmiechu.

Jak myć zęby, by dbać o dziąsła?

Regularne, dokładne mycie zębów to podstawa dbania o dziąsła. Dwa razy dziennie to plan minimum, a jeśli jest taka możliwość, najlepiej sięgać po szczoteczkę po każdym posiłku. Szczotkowaniem usuwamy płytkę nazębną, której nagromadzenie może spowodować stan zapalny dziąseł, a z czasem nawet paradontozę. Co ważne, dla zdrowia dziąseł trzeba myć zęby delikatnie, wykonując ruchy wymiatające i przy użyciu miękkiej szczoteczki manualnej. Jeśli szczoteczka elektryczna – to najlepiej soniczna np. Philips Sonicare. Ten rodzaj szczoteczki dba o dziąsła, ponieważ skuteczność czyszczenia zapewnia nie szybki ruch końcówki, który mógłby być uciążliwy dla dziąseł, ale intensywne ruchy włókien, które wprawiają w ruch cząsteczki śliny, pasty i wody w postaci mikrobąbelków, które docierają do trudno dostępnych miejsc. Jest to skuteczne czyszczenie w porównaniu do manualnej szczoteczki. Codzienną pielęgnację zębów i dziąseł warto wspierać specjalnymi pastami do zębów dla wrażliwych dziąseł oraz antybakteryjnymi, ziołowymi płynami do płukania jamy ustnej.

Trudno dostępne miejsca? Żaden kłopot

Skuteczne i dobre dla dziąseł mycie zębów oznacza również dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz zakamarków wzdłuż linii dziąseł. Nie brakuje narzędzi, które mogą w tym pomóc:

  • nitka dentystyczna
  • szczoteczki międzyzębowe,
  • irygatory.

Chociaż nitka czy szczoteczka to – wydawałoby się – akcesoria proste i podręczne, łatwo nimi zaszkodzić dziąsłom. Brak umiejętności, pośpiech, zły dobór narzędzia – na przykład zbyt gruba nitka, to prosta droga do uszkodzeń mechanicznych dziąseł. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest irygator, który czyści trudno dostępne miejsca za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem. Philips Sonicare Power Flosser 7000 to nowy standard w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych1:

  • Usuwa do 99.9% płytki bakteryjnej z czyszczonych obszarów2.
  • Zapewnia dokładne czyszczenie już w 60 sekund3.

Tak szybko i dokładnie, ale też delikatnie można zadbać o czystość zębów w trudno dostępnych miejscach, a więc o zdrowie dziąseł.

Co jeść dla zdrowych dziąseł?

Nie tylko mycie zębów jest istotne dla zdrowia dziąseł, ważna jest też prawidłowa dieta. Witaminy – szczególnie D i C – oraz fosfor mają tu kluczowe znaczenie. Najbogatszym źródłem witaminy D3 oraz fosforu w pożywieniu są ryby, zaś witaminę C znajdziemy w owocach dzikiej róży i czarnych porzeczkach, ale dobrym jej źródłem jest również kapusta. Dziąsła lubią też nabiał, czyli jogurty czy sery ze względu na zawarte w nich priobiotyki. Szczególne miejsce na liście jedzenia służącego zdrowym dziąsłom zajmują jabłka. Jedzenie tych owoców powoduje wzmożony napływ śliny – w ten sposób możemy wypłukać spomiędzy zębów resztki jedzenia. Gryzienie jabłek to też rodzaj masażu dziąseł. Jeśli po posiłku nie ma możliwości umycia zębów, jabłko jest skutecznym i smacznym wyjściem awaryjnym!

Co warto zrobić dla zdrowia dziąseł?

Dziąsłom służą masaże, dlatego warto je robić od czasu do czasu, nie tylko za pomocą jedzenia jabłek. W aptece można kupić nakładki na palec przeznaczone do dbania o dziąsła niemowląt, jednak sprawdzają się one też u dorosłych. Dbając o zdrowie dziąseł – i nie tylko dziąseł – dobrze jest rzucić palenie. Papierosy zdecydowanie zwiększają ryzyko wystąpienia paradontozy, podobnie działa też alkohol. Jeśli mimo zdrowego trybu życia i właściwej higieny jamy ustnej pojawiają się problemy z dziąsłami, warto skonsultować to ze stomatologiem. Mądry dentysta na każdej wizycie kontrolnej zwraca uwagę nie tylko na stan zębów, ale też dziąseł i służy pomocą, jeśli tylko dziąsła wymagają większego zainteresowania. Ich prawidłowa pielęgnacja powinna jednak zacząć się w domu. To nic trudnego!

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Od Philips Sonicare; Philips Sonicare Power Flosser 3000.

2 W badaniu in-vitro; indywidualne rezultaty mogą się różnić.

3 W programie czyszczenia Clean.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *