obuwie sportowe

Obuwie sportowe – jakie jest odpowiednie obuwie sportowe?

Obuwie sportowe, podobnie jak odpowiednie ogumienie samochodu zimą, to absolutna podstawa. Żaden rozsądny człowiek nie powinien rozpoczynać treningu biegowego w butach do kręgli czy jeździć na rowerze w butach do jazdy konno. Wszystko to wynika z oczywistych, niekiedy bardzo głębokich różnic zarówno w konstrukcji samego buta jak i materiałów, z których został wykonany.

Do każdej dyscypliny sportu przez wiele dekad opracowywano ideale buty. W efekcie w XXI wieku dość tanio nabyć można bardzo dobrze dopasowane obuwie do absolutnie każdej, nawet najbardziej egzotycznej i nietypowej dyscypliny sportu.

Obuwie sportowe – najważniejsze elementy konstrukcyjne buta

Sportowiec, który znalazł swoje ulubione buty i lubi z nich korzystać, przeważnie pozostaje wierny danej marce lub modelowi. Docenia on bowiem komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo, jakie w danym modelu gwarantują mu konkretne rozwiązania projektowe:

  • podeszwa – jedna z najważniejszych części buta, decyduje chociażby o niwelowaniu sił oddziałujących na stopę i więzadła oraz stawy sportowca. Przekładają się na odpowiedni poziom poślizgu, a w biegu dodatkowo amortyzuje i sprężynuje, ułatwiając krok i poprawiając wyniki
  • zapiętek, którego główną rolą jest utrzymanie stopy – zwłaszcza zaś pięty – w odpowiednim położeniu względem stopy, palców, więzadła czy łydki. Powoduje to minimalizację ryzyka skręcenia czy zwichnięcia któregokolwiek z tych elementów
  • cholewka buta, najczęściej wykonywana z mieszanki naturalnych materiałów jak skóra i bardzo praktycznych oraz funkcjonalnych syntetyków. Cechują się one przeważnie niską masą własną przy wysokiej elastyczności lub odporności. A także dobrymi parametrami wymiany wilgoci i tlenu pomiędzy butem a otoczeniem
  • sznurowania, rzepy, zamki błyskawiczne lub odpowiedni profil języka. Wszystkie te rozwiązania inżynieryjne i projektowe w obuwiu sportowym mają za zadanie zwiększyć komfort użytkowania danych butów przez samego zawodnika.

Budowa najlepszych butów dla sportowca

Budowa buta w praktycznie każdym przypadku jest podobno – podeszwa, zapiętek, cholewka buta decydują o bezpieczeństwie i komforcie, sposobie ułożenia się buta na stopie. Mogą jednak mocno różnić się między sobą zarówno długością czy grubością, profilem anatomicznym, sposobem zapinania albo też zastosowanym materiałem.

Jedne będą bardziej elastyczne i lekkie (buty dla lekkoatletów) inne będą wymagały dłuższego wkładania i nie będą zbyt lekkiej (buty do jazdy konno). Oczywiście parametry takie jak elastyczność czy twardość danego materiału, opracowywane były na przestrzeni wielu lat przez profesjonalnych sportowców oraz projektantów firmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *