Jak pozbyć się siniaków na ciele

Jak pozbyć się siniaków na ciele lub zapobiec ich powstawaniu?

Jak pozbyć się siniaków? Siniaki, to nic innego jak lokalne nagromadzenie się krwi, która opuszcza uszkodzone wcześniej naczynia krwionośne. Powstają na skutek mocniejszego ucisku lub uderzenia. Skóra, w miejscu gdzie rozwija się siniak, zazwyczaj pozostaje nienaruszona, a wszystkie procesy odbywają się pod nią. Od początku wystąpienia, aż do zagojenia, siniaki zmieniają swoje kolory.

Na początku są one czerwone, z czasem przybierają odcienie fioletu, a w końcowym procesie są żółtawe. Zmiana koloru związana jest z rozkładem hemoglobiny. Komórki krwi, które zostały uszkodzone zaczynają obumierać, z czasem krwiobieg je wchłania, a siniak zanika. Siniak powstaje tylko w miejscu uderzenia, gdyż sąsiadujące naczynia i komórki krwi blokują dalszy przepływ krwi i hamują tworzenie się rozleglejszego tworu.

Siniaki na ciele – dlaczego powstają?

Siniaki, mogą pojawić się na ciele, zazwyczaj po jakimś silniejszym uderzeniu, a ich gojenie nie zajmuje dużo czasu. W większości przypadków nie sprawiają problemu i już po kilku dniach możemy zapomnieć iż w ogóle je mieliśmy. Normalny czas gojenie to maksymalnie okres dwóch tygodni, jeżeli obrażenie jest znaczne. Czasami jednak gojenie wydaje się być problematyczne, a czas gojenia jest wydłużony. Mogą one pojawiać się także bez powodu tzn. nie odnieśliśmy żadnych obrażeń czy uderzeń, a mimo wszystko siniaki powstają. W takim wypadku istotne jest szersze zbadanie problemu.

W niektórych przypadkach powstawanie siniaków na ciele bez przyczyny, świadczy o poważnych chorobach, których zlekceważenie może być obarczone konsekwencjami. Samoistne tworzenie się siniaków to często początki anemii, hemofilii, białaczki czy chorób nerek i wątroby. Jednakże, nie zawsze łatwe powstawanie siniaków oznacza chorobę. Kobiety w okresie menstruacji są znacznie bardziej podatne na siniaki, ze względu na osłabienie naczyń krwionośnych. Wyjątkowe przypadki, odznaczają się wrodzoną kruchością naczyń krwionośnych. Niemniej jednak, każde zachowanie organizmu, które odbiega od normy, powinno być konsultowane z lekarzem w celu wykonania np. morfologii krwi.

Jak pozbyć się siniaków na ciele lub zapobiec ich powstawaniu?

Dieta bogata w witaminę C, sprawia, iż naczynia krwionośne stają się bardziej elastyczne. A co za tym idzie znacznie rzadziej dochodzi do powstawania dużych lub rozległych zasinień. Przy silniejszych uderzeniach, są one po prostu lżejsze w skutkach. Natomiast, kiedy dojdzie już do uderzenia i pojawienia się siniaka, istotne jest założenie bandażu od razu. Bandażu, tak aby zahamować rozprzestrzenianie się krwotoku. Następnie, po jakimś czasie, warto jest wykonać okład z lodu, aby zminimalizować obrzęk tuż po urazie. W pierwszej fazie, w której działamy, tej od razu po uderzeniu, istotne jest zminimalizowanie dopływu krwi do tego miejsc (ucisk, zmrożenie przez zaaplikowanie okładu na uraz).

Znane, inne doraźne sposoby na pozbycie się siniaków to:

  • kompresy (najlepiej sprawdzi się ten, na bazie octu lub sody oczyszczonej),
  • okłady (nie tylko wyżej wspomniany okład z lodem, ale także te na bazie tłuszczów i produktów przeciwzapalnych np. oliwa, czosnek, okłady z liści kapusty, okłady z ziół np. rumianku, nagietka czy babki lancetowatej),
  • gotowe preparaty i maści zakupione w aptece (najbardziej cenione to te wykonane na bazie arniki górskiej, działają przede wszystkim przeciw powstawaniu obrzęków, ale też chronią naczynia krwionośne i łagodzą całokształt urazu, przyspieszając także jego gojenie; preparaty te na pewno skrócą czas wystąpienia siniaka, ograniczą bolesność, a także zadziałają kojąco),
  • masaż (masowanie obrzęku tuż po stłuczeniu, może przyczynić się do szybszej odbudowy naczyń i zapobiec powstaniu siniaka).

Jak pozbyć się siniaków?

Ważne jest też, aby po urazie, w miarę możliwości unieść kończynę. Ułatwia to szybszy przepływ krwi i wchłanianie się siniaka do krwiobiegu. Po pewnym czasie, kiedy siniak mniej boli, a jego kolor z czerwonego, ulega zmianie na np. fioletowy, warto jest zastosować odwrotną metodę niż na początku. Oznacza to, że zamiast działania na siniaka zimnem, warto go rozgrzać np. przyłożyć do niego termofor. W tej fazie, należy zwrócić uwagę, aby pobudzić naczynia krwionośne do pracy, dlatego też działanie ciepłem. Jeżeli bardzo zależy nam na usunięciu zasinienia, można w swojej diecie zastosować produkty, które mają działanie przeciwzapalne. A także zawierają dużo witamin (wyżej wspomniana witamina C, zawarta w dużej ilości w warzywach, owocach).

Wszelkie z wymienionych metod, zwłaszcza te, które dotyczą przykładania okładów czy kompresów do skóry, tyczą się w szczególności tych obrzęków czy siniaków, które nie są otwarte. Należy pamiętać, iż wszelkie siniaki na których pojawiło się zadrapanie czy otwarta rana, nie powinny być traktowane takimi produktami jak kapusta, czosnek czy inne, gdyż zawarte w tych produktach substancje mogą spowodować namnażanie się bakterii w otwartej ranie lub też mieć negatywny wpływ na gojenie, czasem nawet spowodować infekcje. Przy otwartej ranie najlepszą metodą będzie jednak lód (okłady z woreczków z lodem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *