prostaglandyny

Prostaglandyny – zastosowanie i znaczenie dla zdrowia, w nasieniu

Prostaglandyny to hormony, jakie aktywnie uczestniczą w procesach fizjologicznych. To właśnie te hormony są podawane podczas porodu ciężarnej dla przyspieszenia akcji porodowej i to właśnie te hormony odpowiadają za obrzęki i objawy stanu zapalnego.

Prostaglandyny – znaczenie dla zdrowia

PG bo tak określa się prostaglandyny są grupą hormonów występujących i produkowanych we wszystkich tkankach organizmu. Uchodzą za hormony tkankowe i składają się w organizmie ludzkim z 16 rodzajów. Czasem działanie ich jest przeciwstawne sobie. Należą do substancji pozazaplanych, które odpowiadają za wywoływanie i podtrzymywanie stanu zapalnego.

Gdy komórka lub tkanka ulega uszkodzeniu układ immunologiczny daje sygnał do produkcji prostaglandyn. Powodują wówczas rozszerzenie naczyń krwionośnych i w efekcie obrzęk, zaczerwienienie skóry i podwyższenie temperatury ciała miejscowo. To działanie ma za zadanie pokonać patogen. Ponadto prostaglandyny wytwarzane w uszkodzonych tkankach mają za zadanie pobudzenie zakończeń włókien nerwowych dając objaw bólu.

Prostaglandyny i mięśnie

W zakresie mięśni prostaglandyny reagują na ich skurcze stymulująco. Dotyczy to mięśni gładkich dróg oddechowych, jak i układu pokarmowego. Dlatego też hormony te pobudzają perystaltykę jelit i wywołują biegunkę. W tym zakresie należy zwrócić uwagę na stymulacje mięśni miednicy i macicy, co jest pożądanym zjawiskiem w trakcie porodu.

Prostaglandyny w nasieniu

Mówi się często o wpływie współżycia na wcześniejszy poród. Czy to wina prostaglandyn obecnych w nasieniu, czy może oksytocyny wytwarzanej przez kobietę w trakcie orgazmu? Być, może to zasługa prostaglandyn ale nie jest to teoria potwierdzona rzetelnymi badaniami, stąd też może być błędna..

Prostacykliny (PGI2), które są wytwarzane w śródbłonku naczyń krwionośnych pełnią najważniejsza role w układzie naczyniowym zapobiegając sklejaniu się płytek krwi i powstawaniu zakrzepów, tym samym hamując ryzyko udaru, zawału. Ponadto prostaglandyny te obniżają ciśnienie krwi i poszerzają naczynia krwionośne. W zakresie układu pokarmowego ograniczają produkcję soków żołądkowych i zwieszają wydzielanie się śluzu żołądkowego. W trzustce zaś hormony redukują wydzielanie się soku trzustkowego. W nerkach poprawiają przepływ krwi, diurezę.

Zastosowanie medyczne prostaglandyn

Prostaglandyny podawane z zewnątrz służą między innymi leczeniu zaburzeń erekcji, rehabilitacji prącia, jak też eliminacji choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ponadto popularnie stosowane są w trakcie porodu oraz jako lek rozszerzający naczynia w chorobie Raynauda. Wspomagająco wykorzystuje się preparaty z prostaglandynami przy leczeniu zakrzepów i miażdżycy, a także w terapii jaskry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *