Zielony jarmuż

Zielony jarmuż – przepisy na zdrowe dania z zielonym jarmużem

Zielony jarmuż – jarmuż w historii i tradycji polskiej kuchni miał zawsze wielkie znaczenie, ale dopiero od niedawna Polacy przypominają sobie, jak wiele dobrego i smacznego może zaproponować to kapustowate warzywo – znane od starożytności i uprawiane jako jedna z pierwszych kapust w historii. Jest przede wszystkim prawdziwą bombą witaminową z ogromnym stężeniem witaminy A, ale dostarcza również dużo kwasu askorbinowego i wapnia, nieco mniej żelaza. Potrafi w kuchni dostarczyć wiele doskonałych dań, jednak trzeba nieco wiedzy, aby prawidłowo dania na bazie jarmużu przygotować.

Zielony jarmuż – bulion na bazie jarmużu i chorizo

Kapusta sama w sobie – to samo tyczy się jarmużu – nie jest może zbyt apetycznym warzywem, ale odpowiednio przyprawiona i przygotowana zgodnie ze sztuką kulinarną, potrafi przemienić się w dziesiątki, a nawet setki najróżniejszych dań. Oto pomysł na jarmużowy bulion, w którym zanurzone są przepyszne mięsne pulpeciki z kiełbasy chorizo.

Przygotowanie: 15 minut

Gotowanie: 30 minut

Sugerowana ilość porcji: 6 osób

Składniki:

 • 3 łyżki stołowe oliwy
 • 2 drobno pokrojone cebule
 • 4 zgniecione ząbki czosnku
 • 2-3 kiełbaski chorizo, pokrojone w plastry
 • 4 duże ziemniaki
 • 1,5 litra bulionu drobiowego
 • 200 gramów kręconego jarmużu, drobno porozrywanego i oczyszczonego

Sposób przygotowania:

 1. Podgrzej dwie łyżki stołowe oliwy na patelni (duża i głęboka lub rondel z bardzo grubym dnem). Dodaj cebulę, czosnek oraz chorizo i smaż na wolnym ogniu około pięciu minut, aż do zmiękczenia. Dorzuć ziemniaki i gotuj przez kolejne kilka minut. Wlej bulion drobiowy i przypraw do smaku, nie żałując soli. Zagotować, ale trzymać na najmniejszym ogniu – około dziesięciu kolejnych minut, aż do uzyskania konsystencji rozpadającego się ziemniaka.
 2. Rozbić ziemniaki i w zupie i ponownie zagotować. Dorzucić wcześniej rozerwane liście jarmużu i gotować około pięciu minut – tyle potrzebują, aby dało się je przyjemnie i łatwo pogryźć. Przelać zupę do miseczek i podawać z ewentualną kroplą oliwy na wierzchu.

Zielony jarmuż – jarmuż w stylu chińskim

Chińska kuchnia podoba się na całym świecie coraz bardziej, a jarmuż jest w niej spotykany niemal na każdym kroku. Oto nieco odmłodzony i zangielszczony przepis na klasyczne, chińskie danie z jarmużu.

Przygotowanie: 5 minut

Gotowanie: 10 minut

Sugerowana ilość porcji: 2-3 osoby

Zielony jarmuż – składniki:

 • 1 łyżka stołowa oliwy
 • 1 ząbek czosnku, pokrojony
 • 200 gramów jarmużu z torebki
 • 1 łyżka stołowa sosu sojowego
 • 1 łyżka stołowa sosu ostrygowego

Zielony jarmuż – sposób przygotowania:

 1. Podgrzej oliwę w dużym woku lub patelni do smażenia, następnie dodaj czosnek i smaż przez kilka sekund. Wrzuć liście jarmużu i potrząśnij wokiem, aby wszystkie składniki ładnie oblały liście jarmużu.
 2. Wlej około 100 mililitrów gorącej wody i gotuj przez kolejne 7 minut aż do chwili, gdy cały liść jarmużu będzie delikatnie się rozpadał.
 3. Dodaj łyżkę sosu sojowego oraz sosu ostrygowego i zamieszaj, aby całość równo się rozprowadziła. Podawaj natychmiast, gorące – najlepiej w małych i głębokich miseczkach, w pełni azjatyckim stylu.