Kminek

Kminek – właściwości lecznicze i zastosowanie w lecznictwie

Kminek – twoja mama lub babcia na pewno niejednokrotnie doradzała Ci zastosowanie kminku na liczne dolegliwości. To popularna, naturalna roślina, która wykazuje szereg dobroczynnych właściwości prozdrowotnych. Poznaj je!

Oto kilka powodów, dla których indyjski kminek powinien znaleźć się w każdym domu!

Kminek łagodzi objawy niestrawności i eliminuje wzdęcia

To najpopularniejsza właściwość kminku indyjskiego. Nasiona zawierają w swoim składzie dużą ilość tymolu – substancji chemicznej, która uwalnia soku żołądkowe i przyspiesza tym samym procesy trawienne. To właśnie dzięki temu kminek jest tak skuteczny w leczeniu niestrawności oraz wzdęć.

Jak używać? Zanurz kilka ziaren kminku w szklance zimnej wody i poczekaj aż objętość tej wody zmniejszy się o około połowę. Po tym czasie możesz odcedzić mieszankę i wypić pozostałą wodę. Natychmiast odczujesz poprawę samopoczucie.

Kolejnym sposobem użycia nasion kminku jest używanie go z liśćmi betelu. Wystarczy owinąć w nie nasiona i trzymać w ustach tak długo aż liść przestanie wydzielać sok. W ten sposób pozbędziesz się uporczywych mdłości.

Wspomaga trawienie u kobiet w czasie ciąży i laktacji

Niewiele osób wie, że kminek ma właściwości przeciwzapalne i ogólno lecznicze. Jest więc idealny i bezpieczny dla kobiet w ciąży, u których z powodu zmian hormonalnych częściej dochodzi do niestrawności i innych problemów ze strony układu trawiennego. Również po ciąży, czyli w okresie laktacji, warto stosować kminek w swojej diecie, aby poprawić jakość mleka.

Jak stosować? Najlepiej tak samo, jak w powyższym opisie. Warto jednak zachować pewien umiar i nie nadużywać w diecie nasion kminku. Mają one zdolność do podwyższania temperatury ciała a to może powodować problemy z ciążą.

Kminek – łagodzi objawy astmy oraz kaszel

Tu znów dobroczynne właściwości zawdzięczamy substancji chemicznej jaką jest tymol. Jest to środek miejscowo znieczulający, przeciwbakteryjny oraz przeciwgrzybiczy. Potrafi zmniejszyć przekrwienie powodujące uczucie flegmy w gardle.

Jak użyć? Sposobów jest mnóstwo. Najpopularniejszym jest jednak zmiażdżenie kilku nasion tłuczkiem i wymieszanie z nierafinowanym cukrem trzcinowym. Możesz również włożyć kilka nasion do miękkiej ściereczki i zanurzyć w ciepłej wodzie. Taki kompres umieść na klatce piersiowej.

Kminek – zwalcza bóle reumatyczne oraz stawowe

Ze względu na właściwości przeciwzapalne oraz znieczulające kminek jest doskonałym remedium na walkę z bólem typowym dla choroby reumatycznej.  W jego składzie zawarte są silne związki o działaniu antybiotykowym.

Jak używać? Do wanny z ciepłą wodą dodaj kilka nasion kminku i zanurz w wodzie ciało na kilka minut. Pamiętaj, aby na oddziaływanie kąpieli poddane były miejsca zmienione chorobowo. Innym sposobem jest zmiażdżenie nasion, wymieszanie ich z ciepłą wodą na gęstą pastę i zastosowanie bezpośrednio na obszarze dotkniętym bólem reumatycznym.

Kminek – poprawi libido

Niewiele osób wie, że kminek to naturalny afrodyzjak. Zioło to ma niezwykle odprężające działanie a składniki aktywne, które się w nim znajdują potrafią podwyższać libido odpowiedzialne za pociąg seksualny.

Jak używać? Możesz zmieszać nasiona kminku z mlekiem lub miodem i spożywać regularnie jako smaczny, intensywny w smaku koktajl.

Oczywiście to nie wszystkie właściwości kminku. Testy dowiodły, że potrafi on również wspomagać pracę serca, leczyć czkawkę a nawet zwalczać migrenę!