Burak

Burak – naturalny sposób na obniżenie ciśnienia krwi, zdrowe warzywo

Burak – liście buraka stosowane są od zawsze. Pamięta je już medycyna ludowa sprzed kilku wieków. Również korzeń jest jednak wart zainteresowania. Okazuje się, że wykazuje on zdolności walki z gorączką, zaparciami, problemami skórnymi i wieloma innymi dolegliwościami.

Burak jest niezwykle bogaty w żelazo oraz kwas foliowy. W jego składzie znaleziono także azotany, betainę, magnez oraz szereg innych, naturalnych przeciwutleniaczy. Regularne spożywanie buraka pomoże zmniejszyć nadciśnienie krwi, zwiększyć wydajność pracy całego organizmu i zapobiec przewlekłemu zmęczeniu.

Czy istnieją jakiekolwiek dowody na dobroczynne działanie buraka?

Obniżanie ciśnienia krwi

Nawet lekarze zalecają pacjentom z nadciśnieniem i niedokrwistością częste sięganie po buraka w surowej albo przetworzonej postaci. Oczywiście nie opierają się Burakprzy tym jedynie na ludowych przekonaniach. Przeprowadzone przez naukowców badania dowiodły, że w burakach znajduje się duża ilość azotanów, które są przekształcane przez organizm w tlenek azotu wykazującego zdolność do szybkiego obniżania ciśnienia krwi. Wielu pacjentów cierpiących na choroby serca, dzięki wzbogaceniu swoich codziennych nawyków żywieniowych o buraki już po krótkim czasie odczuło znaczącą poprawę.

Burak a poprawa wydolności organizmu

W 2013 roku przeprowadzono testy mające na celu udowodnienie, że sok z buraka cukrowego może zwiększyć wydolność organizmu podczas ćwiczeń fizycznych. Stwierdzono, że osoby, które ćwicząc regularnie spożywają sok znacznie szybciej osiągają wyznaczone cele ćwiczeń.

 

Zapobieganie demencji starczej

Pod tym względem przeprowadzono liczne badania, ale wszystkie miały taki sam wynik. Sok z czerwonego buraka potrafi znacząco zwiększyć przepływ krwi do mózgu, dzięki czemu poprawia się jego funkcja a ryzyko zachorowania na demencję starczą jest znacznie mniejsze.

Co mówią naukowcy?

Alison Hornby, rzecznik ds. Dietetyków i BDA uważa, że sok z buraka, burak w surowej postaci oraz liście z niego powinny znaleźć się w nawykach żywieniowych każdego człowieka. Zaleca się przy tym również, aby ograniczyć spożycie soli i zwiększyć aktywność fizyczną co dodatkowo wzmocni efekt działania buraka.

Nie można również zapominać  o tym, że istnieją także inne produkty żywnościowe, które wykazują dobroczynne działanie na ogólną kondycje organizmu. Mowa tu między innymi o coraz popularniejszych w ostatnim czasie jagodach goji, czekoladzie, oleistych rybach, mące pszennej, soku z granatu, zielonej herbacie, brokułach, czosnku oraz borówkach.