żywność ekologiczna

Żywność ekologiczna – jej zalety i wartości prozdrowotne

Żywność ekologiczna – w ogromnej obfitości produktów żywnościowych mamy szczęście, że mamy tak duży wybór. Dzięki temu możemy być świadomymi konsumentami i mieć wpływ na to, czym się żywimy. Często jest to wybór pomiędzy niską ceną a jakością produktu. Jak ma się do tego żywność ekologiczna?

Czym jest żywność ekologiczna

Żywność ekologiczna są to wszelkie produkty żywnościowe wykonywane z surowców, które nie zostały poddane procesom sztucznego przetwarzania. Surowce wykorzystywane do produkcji żywności ekologicznej pochodzą ze specjalnych, ekologicznych upraw certyfikowanych. Oznacza to, że w uprawach tych nie używa się nawozów sztucznych ani pestycydów.

Podnosi to jakość produktu, który został wykonany z ekologicznych produktów. Są one pozbawione sztucznych nawozów, a więc zdrowsze. W dalszych procesach produkcji producenci najczęściej starają się również unikać stosowania chemicznych środków utrwalających żywność. Nie stosuje się również substancji polepszających walory smakowe czy zapachowe produkty, pochodzenia innego niż ekologiczne.

Czy żywność ekologiczna jest zdrowsza

Obecnie brakuje jednoznacznych, wiarygodnych badań naukowych, które wskazywałyby na lepsze walory zdrowotne żywności ekologicznej. Wynika to jednak głównie z tego, że żywność ta funkcjonuje na rynku od niedawna. Wszelkie tego typu badania muszą być natomiast przeprowadzane w odpowiednio długim przedziale czasowym, aby dały wiarygodne wyniki.

Te jednak za kilka lat z pewnością okażą się na plus dla żywności ekologicznej. Jedząc takie produkty mamy pewność, że nie wprowadzamy do swojego organizmu żadnych trujących substancji, związanych wewnątrz produktu. Takich, które kumulując się w organizmie mogą w przyszłości dać fatalne skutki zdrowotne. Trzeba jednak przyznać, że unijne prawo w zakresie produkcji żywności jest bardzo surowe.

Oznacza to, że do sprzedaży nie mają prawa trafić produkty, które potencjalnie mogłyby truć konsumenta. Spożywając wysoko przetworzoną żywność często i w długim okresie czasu możemy doprowadzić do wyniszczenia organizmu, ale raczej z innego powodu. Głównie przez nie dostarczanie mu innych cennych składników odżywczych poza tym jednym wysoko przetworzonym produktem.

Stosunek ceny do jakości

Żywność ekologiczna wytwarzana jest na ekologicznych plantacjach. Nie stosuje się tam żadnych nawozów sztucznych. Mają one na celu przyspieszanie wzrostu roślin. Stosuje się wyłącznie ściśle wyselekcjonowane nawozy naturalne. Nie mają one takiej skuteczności jak sztuczne. W rezultacie rośliny uzyskane z tych plonów są zwykle mniej okazałe. Poza tym, ich uprawa trwa nieco dłużej.

Mogą też szybciej ulegać zepsuciu, ponieważ nie są nafaszerowane chemią. Zmianie ulega ich smak – produkty ekologiczne zwykle określane są jako nieco mniej smaczne. Wynika to stąd, że przyzwyczailiśmy swoje kubki smakowe do owoców czy warzyw pędzonych sztucznie, których smak został sztucznie wzmocniony. Ekologiczne warzywa i owoce są w smaku dokładnie takie, jakie powinny być!

Do tego łatwo się można przyzwyczaić. Ich hodowla jest trudniejsza, dłuższa i wymaga większych nakładów finansowych. Dlatego produkty bio są i będą droższe. To jednak inwestycja w nasze zdrowie – dzięki nim w przyszłości unikniemy inwestowania w lekarstwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *