woda z kranu

Woda z kranu czy jest bezpieczna do picia? Czy można pić wodę z kranu?

Woda z kranu wydaje się nie nadająca się do spożycia bez przegotowania i jej uzdatnienia. Tymczasem badania laboratoryjne w wielu miejscowościach w Polsce wykazują iż woda z kranu jest zdrowsza od tej która kupujemy w butelkach jako wodę mineralną, czy źródlaną. Mimo to brak nam zaufania co do czystości wody z wodociągu.

Woda z kranu

Woda z kranu co do zasady jest czysta i zdatna do picia bez gotowania, jednak dotyczy to wodociągów, które są wciąż badane pod kątem jakości wody jaką oferują. Jeśli chodzi o prywatne ujęcia wody, studnia głębinowe bywa różnie i wiele zależy do tego na ile dbamy o studnię i jak często wodę badamy.

Skażona woda może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego należy unikać ryzyka kontaktu ze skażeniem, zwłaszcza bakteriami, toksynami. Obecnie normy dla wodociągów są bardzo restrykcyjne, tym samym woda w kranie jest woda pitną.

Wiele wód mineralnych, woda oligoceńska zdatnych do picia jest zaledwie dobę od ich otwarcia w butelce. Po tym czasie zostaje ona skażona mikrobiologicznie i jest o wiele bardziej niezdrowa niżeli kranówka.

Woda z kranu – bieżące kontrole

Firmy dostarczające wodę do domostw obowiązują liczne normy jakości. Są one o wiele bardziej wyśrubowane niżeli zalecane wartości przez WHO. Jakość oferowanej nam wody w kranie można sprawdzić w internecie, bowiem są to dane jawne i obowiązkowe do publikacji przez Sanepid oraz przedsiębiorstwo wodociągowe. Nie am znaczenia czy lokalnie korzystamy z małego czy dużego wodociągu. Normy dla wszystkich są takie same. Również kontrole są równie częste.

Woda z kranu – kran kontra butelka

Przyzwyczajenie robi swoje, podobnie jak promocja wody butelkowanej. Wydaje się nam ona czystsza i lepsza. Rezygnując z wody w butelce wcale nie pochorujemy się a być może będziemy zdrowsi. Ilość minerałów jakie są zawarte w wodzie mineralnej jest znikoma i wytracana przez procesy konserwowania wody.

W przypadku wody z kranu ilości te mogą być wyższe. W zależności od źródła jest nisko- lub średniozmineralizowana (optymalna dla każdego człowieka). Nie ma opcji aby nam z kranu leciała woda brudna i zanieczyszczona. Wyjątkiem są okresy prac budowlanych i konserwacyjnych wodociąg kiedy może wystąpić zażółcenie wody. Na wodzie kranowej bez problemu możemy przyrządzać posiłki, nawet dla niemowląt.

Nie powinnyśmy jednak podawać dzieciom wody z kranu bezpośrednio, aczkolwiek są to opinie sporne, gdyż zalecenie to dotyczy także wody butelkowanej za wyjątkiem producentów certyfikowanych przez Instytut Matki i Dziecka. By nie kupować i nie przepłacać za wodę butelkowaną należy zwrócić uwagę na wartość wapnia i magnezu w butelce. Są to dane występujące na etykiecie. W litrze mineralnej wody winno znajdować się minimum 150mg wapnia oraz 150mg magnezu. Jeśli woda ma niższe wartości wybierzmy szklankę wody z kranu, będzie taniej i zdrowiej.

Woda z kranu – uzdatnianie wody

Woda pitna jest wodą po przejściu przez proces jej uzdatniania. W miarę możliwości wodociągi korzystają z wód głębinowych, które są czyste. Jeśli źródła są nieskażone wówczas woda praktycznie nie wymaga uzdatniania, jednak coraz rzadziej takie źródła występują. Uzdatnianie to nie tylko wybicie drobnoustrojów ale również filtracja wody.

Oczyszczanie następuje przez filtr kilkumetrowy piasku i żwiru, ponadto w procesie uzdatniania wykorzystuje się ozonowanie wody. Na bieżąco woda podlega biomonitoringowi poprzez utrzymanie narybku w akwariach. Narybek ten jest celowo wrażliwy na toksyny, co jest alarmem i jedną z form zabezpieczenia przed nagłym skażeniem wody z zewnątrz np. poprzez atak terrorystyczny.

Komentarze

  1. Nie mam zaufania do wody z kranu, może dlatego że ma w sobie dużo kamienia i jest taka mętna. Nawet jak zrobię sobie herbatę to zostawia osad na szklance. Wolę parę złotych na cisowiankę wydać, ale mieć pewność, że jest przebadana i mi nie zaszkodzi niż dla oszczędności robić eksperymenty na swoim żołądku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *