pogorszenie koncentracji

Pogorszenie koncentracji – działanie leków, jakie leki są bezpieczne?

Pogorszenie koncentracji – właściwa koncentracja za kółkiem to podstawa, by zapewnić sobie, pasażerom i uczestnikom ruchu bezpieczeństwo. Niestety, zażywanie niektórych substancji chemicznych może wpłynąć na pogorszenie koncentracji. Jakie jest działanie leków na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Co może wpłynąć na pogorszenie koncentracji

Nasz mózg w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych powinien być maksymalnie skoncentrowany. Najmniejsze odchylenia biochemiczne od normy mogą wpłynąć na pogorszenie koncentracji. Często spowodowane jest to przez stres. Chroniczny stres może spowodować, że podczas jazdy samochodem będziemy rozkojarzeni. Wynika to z przytępienia pewnych funkcji mózgu odpowiedzialnych za niektóre czynności. Stres powoduje, że przestajemy się koncentrować na czynnościach, które wykonujemy mechanicznie. Tym samym stajemy się mniej czujni na drodze – i nieszczęście gotowe.

Również niektóre leki wpływają na otępienie mózgu. Warto mieć tego świadomość podczas zażywania niektórych substancji farmakologicznych. W czasie krótkotrwałego zażywania, najlepiej wstrzymać się od prowadzenia pojazdów. Gdy zmuszeni jesteśmy przyjmować otępiający lek na stałe, pomyślmy o jego zmianie na inny.

Działanie leków na prowadzenie pojazdów mechanicznych

Są pewne grupy leków, które upośledzają koncentrację. Należą do nich bezwzględnie leki używane do znieczulenia miejscowego. Dlatego na zabieg ekstrakcji zęba najlepiej przyjechać autobusem lub taksówką.

Silne leki przeciwbólowe również wpływają na dekoncentrację. Należą do nich leki opioidowe, np. tramal, morfina itp. Również niektóre leki przeciwkaszlowe zawierające kodeinę są zakazane przy prowadzeniu pojazdów. Popularne leki, takie jak gripex, efferalgan i inne wydłużają czas reakcji. Oznacza to, że bezpośrednio wpływają na refleks.

Działanie leków na prowadzenie pojazdów mechanicznych ma spory wpływ. Wszak chodzi tu o biochemie naszego mózgu. Spowalniają one czas reakcji i mogą być przyczyną wypadku na drodze. Dlatego tak istotne jest czytanie ulotek przed zażyciem jakiegokolwiek leku. Nawet gdy znamy lek od lat, przyjrzyjmy się ulotce. Szczególnie, gdy mamy skłonności do prowadzenia pojazdu gdy jesteśmy przeziębieni. Może się to okazać zbawieniem dla naszego zdrowia lub życia.

Cukrzycy powinni być pod tym względem szczególnie ostrożni. Hipoglikemia lub hiperglikemia może być przyczyną osłabienia świadomości podczas jazdy autem. Dlatego każdorazowo przed wejściem do auta cukrzyk powinien zbadać poziom cukru. Następnie, gdy jest to konieczne, zażyć dawkę insuliny. Nie powinni decydować się na dalszą jazdę autem, gdy pojawi się uczucie głodu lub niepokoju.

Jakie leki są bezpieczne?

Trudno mówić o sklasyfikowaniu leków pod tym kątem jako bezpieczne i nie. Wszystko zależy od składu leku. Niektóre z pozoru banalne leki dostępne bez recepty „otumaniają” i opóźniają refleks. Z kolei inne, wysoce specjalistyczne mogą być pod tym kątem nieszkodliwe. Z pewnością bezpieczne są leki jednoskładnikowe. Należy do nich np. paracetamol, ibuprofen. Poza nimi trudno stwierdzić, czy jakiś lek może być stosowany przed jazdą lub w trakcie jazdy. Niezbędne jest tu posiłkowanie się informacjami na ulotce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *