żylaki nóg

Żylaki nóg – przyczyny, czynniki ryzyka, diagnoza, leczenie

Żylaki nóg są bardzo powszechną dolegliwością naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Życie z nimi jest nie tylko mało estetyczne, ale również powoduje duży dyskomfort oraz jest groźne dla zdrowia. Jakie są przyczyny żylaków nóg?

Żylaki nóg – przyczyny wewnętrzne

Żylaki są objawem przewlekłej choroby żylnej. Powstają wskutek uszkodzenia zastawek w żyłach. Zastawki to mechanizmy uniemożliwiające cofanie się krwi żylnej. Krew żylna płynie wbrew prawu grawitacji – z dołu do góry. Taki przepływ krwi możliwy jest między innymi dzięki mięśniom nóg, które wywierają ciśnienie i działają jak pompa, tłocząc krew do góry. Gdy zastawki są uszkodzone, a przez dłuższy czas nogi pozostają w bezruchu, tworzą się żylaki.

Są one wynikiem zastoju krwi żylnej w żyłach na skutek niewłaściwie działających zastawek. Zastoje krwi powodują rozpychanie naczyń krwionośnych i powstawanie wypukłości w żyłach. Wypukłości te są widoczne gołym okiem i wyczuwalne pod palcami. Wystają ponad powierzchnię skóry.

Wewnętrzną przyczyną żylaków są czynniki genetyczne, ciąża, nadmierna krzepliwość krwi, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, niewydolność nerek i inne choroby. Nieleczone żylaki mogą skutkować tworzeniem się skrzepów we krwi, a w konsekwencji – udarami serca i innych narządów.

Czynniki ryzyka w żylakach kończyn dolnych

Jest wiele czynników zewnętrznych, które predysponują do zwiększenia ryzyka wystąpienia żylaków. Człowiek do zachowania właściwego stanu zdrowia powinien dbać o zdrowe odżywianie oraz odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. To właśnie praca siedząca i brak ruchu przyczyniają się w głównej mierze do żylaków. Jeśli nie mamy możliwości zmienić pracę na bardziej „ruchliwą”, starajmy się przynajmniej co kilka minut przespacerować.

Dobre skutki przynosi też ćwiczenie nóg podczas wykonywania pracy siedzącej. Zwiększone ryzyko wystąpienia żylaków występuje u osób palących papierosy oraz pijących alkohol. Wpływają one na zaburzenia pracy układu krwionośnego oraz zaburzają strukturę ścian naczyń krwionośnych. Bardzo często żylaki występują też u osób, które wykonują długotrwale stojącą pracę. Najczęściej chorują na nie fryzjerki.

Jak zapobiec występowaniu żylaków

Żylaki powodują spory dyskomfort na co dzień. Sprawiają, że nogi puchną, są obolałe i często zmarznięte. Poza tym wytwarzają się nieestetyczne pajączki oraz uwypuklenia na skórze. Bardzo często nasz tryb życia wpływa na występowanie kumulacji czynników ryzyka. Na przykład mamy niskie ciśnienie, więc podwyższamy je pijąc duże ilości kawy. Do tego pracujemy siedząc przez 8 godzin dziennie, a po pracy siadamy przed TV.

Nie uprawiamy sportów, palimy papierosy i często sięgamy po alkohol dla rozluźnienia. Aby zapobiec występowaniu żylaków lub spowolnić ich rozwój, należy zacząć od zmiany trybu życia. Codziennie spacerować, biegać lub pływać. Do tego warto zrezygnować ze skarpet lub spodni mocno uciskających łydki. Wypoczywać najlepiej z nogami uniesionymi ku górze. Takie nawyki pomogą spowolnić rozwój żylaków nawet przy predyspozycjach genetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *