Formalności przed porodem

Formalności przed porodem – przygotowania do porodu

Formalności przed porodem – meta już blisko i wspaniała nagroda czeka tuż,tuż… Niezależnie jak poród będzie długo trwał, i jak go będziesz przeżywać, jedno jest pewne – prędzej czy później zakończy się najwspanialszym sukcesem.

Gdzie najlepiej urodzić? Wybór miejsca porodu

To bardzo ważna decyzja, która w dużym stopniu będzie rzutowała na wspaniałe wspomnienia z tych najsilniej, przejmująco przeżywanych chwil, gdy na świecie będziecie witać waszego szkraba po drugiej stronie brzucha mamy. Wiele kobiet rodzi w szpitalu, ale to, w jakim, w wielu miejscach w Polsce są świadomym wyborem dokonywanym przez rodzącą. Kobiety mieszkające w dużych miastach, zdecydują się na poród w państwowym szpitalu lub prywatnej klinice położniczej. W sporej części tych ostatnich można rodzić nic nie płacąc gdyż mają podpisane umowy na świadczenie usług medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Przyszła mama na pewno lepiej i komfortowo będzie się czuła w prywatnej klinice, mimo że usługi prywatne są drogie, to jednak zapewnia kobiecie poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Personel medyczny w prywatnej klinice bardziej się stara i otacza przyszłą mamę należytą opieką i szacunkiem. Wszelkie formalności przed porodem, załatwicie wspólnie z mężem, a wcześniej ustalcie wszelkie kwestie z pobytem w szpitalu. Musisz w szpitalu przedstawić aktualny dokument poświadczający Twoją tożsamość i ważne ubezpieczenie zdrowotne. Mąż powinien Cię wspierać w tych trudnych dla Ciebie chwilach. Są różne miejsca, w których można urodzić dziecko. Większość dzieci przychodzi na świat w oddziałach położniczych w szpitalach publicznych.

Niektórzy lekarze proponują swoim pacjentkom osobistą opiekę przy porodzie i połogu, we własnej klinice lub w tej, z którą są związani. Część kobiet decyduje się jednak na poród w domu, gdzie poród odbiera znajoma położna.

Przygotowania do porodu

Co powinnaś zabrać do szpitala ?

 • Wygodne rzeczy, które możesz mieć na sobie w trakcie porodu, na przykład zbyt duży podkoszulek lub koszulę nocną
 • Skarpetki i kapcie
 • Szlafrok
 • Dwie pary dużych jednorazowych majtek (przydadzą się, gdy odejdą Ci wody oraz bezpośrednio po porodzie, gdy krwawienie będzie dość silne)
 • Czysty szlafrok który możesz ubrać po porodzie
 • Gąbkę lub kawałek flanelki (by robić chłodne kompresy podczas porodu)
 • Przybory toaletowe, w tym łagodne mydło, szczoteczkę i pastę do zębów, szczotkę do włosów i ręcznik
 • Podpaski i wkłady ginekologiczne
 • Aparat fotograficzny
 • Termofor, który przyda Ci się do uśmierzania bólu
 • Małe lusterko
 • Pieluchy, maskotki, czapeczkę, watę

Numery telefonów

Jak i z kim się szybko skontaktować w razie nagłego porodu ?

Dowiedz się, gdzie powinnaś zadzwonić, gdy rozpocznie się poród. W karcie ciąży powinnaś sobie zapisać numer telefonu oddziału położniczego, jak i również inne ważne numery, na przykład do położnej środowiskowej lub na pogotowie. Zawsze warto mieć pod ręką spis numerów telefonów – nie tylko Twojego partnera, lecz także miejscowych firm taksówkarskich oraz osób, z którymi będziesz chciała podzielić się dobrą nowiną, gdy będzie już po wszystkim.

Formalności przed porodem

Spokojnie i bez pośpiechu dojedź do szpitala na czas

Najlepiej gdy będziesz miała pomoc ze strony męża lub najbliższej rodziny. Partner pomoże Ci wnieść ciężką torbę do szpitala i zadba o Ciebie starannie i rzetelnie. Dobrze by było, aby do szpitala mąż podwiózł Cię samochodem, i odprowadził na miejsce. Dopilnuje w miarę, abyś systematycznie i odpowiednio spokojnie oddychała. Dopełni także, wszelkich formalności przed porodem za Ciebie, gdy sparaliżuje Cię ogromny ból. Podpisze za Ciebie odpowiednie dokumenty, upoważnienia, deklaracje i zamieni kilka informacji z personelem medycznym o Twoim aktualnym stanie zdrowia. Ważne jest, abyś wszystkiego dopilnowała i wszystko wcześniej przygotowała, aby w nagłej sytuacji nie szukać dokumentów i potrzebnych rzeczy.

Gdzie powinnaś się udać ?

Zaplanuj sobie – wszystkie formalności przed porodem odpowiednio wcześniej

Gdy rozpocznie się akcja porodowa, będziesz musiała się udać na oddział porodowy.

Warto tam najpierw zadzwonić i powiadomić, że jesteś w drodze. Jeśli wcześniej miałaś okazję zwiedzić oddział, będziesz wiedziała, dokąd pójść, kiedy tam dotrzesz. Upewnij się że Ty i Twój partner, wiecie, jak szybko trafić do szpitala, zdziwiłabyś się ile osób w tym momencie gubi drogę !

Możesz spróbować dojechać tam w godzinach szczytu, po to tylko, by sprawdzić jak szybko można tam dotrzeć. Pamiętaj że przy 1 dziecku aktywny poród trwa przeciętnie 10 – 12 godzin, więc nawet jeśli utkniesz w korku, wciąż prawdopodobnie będziesz miała czasu pod dostatkiem ! Upewnij się że wiesz gdzie znajduje się właściwe wejście – zwłaszcza w nocy, kiedy główne wejście do szpitala lub na oddział porodowy mogą być zamknięte.

Współpraca z personelem – Kogo poprosić o pomoc ?

Mając dziecko na oddziale intensywnej terapii noworodka musisz podjąć wysiłek jak najlepszej i najpełniejszej współpracy z personelem.

Relacja ta musi opierać się na wzajemnym zaufaniu. Nie podważaj w żadnym razie opinii lekarza prowadzącego, gdyż specjaliści pracujący na tego typu oddziałach mają naprawdę duże doświadczenie i robią wszystko, aby Twojemu dziecku zapewnić najlepszą opiekę. Postaraj się swoim zachowaniem udowodnić i przekonać personel , że mają do czynienia z osobą dojrzałą i rozsądną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *