piersi kobiety

Piersi kobiety – budowa gruczołu piersiowego, genetyczne uwarunkowania

Piersi kobiety bez względu na swój rozmiar, wygląd i wiek to gruczoły, o które należy dbać. Mimo iż wydają się pełnić funkcję dekoracyjną, to są o wiele ważniejsze. Polski z reguły są zadowolone ze swojego biustu, niemniej za mało o niego dbają, zwłaszcza po okresie laktacji, gdy wymaga regeneracji.

Piersi kobiety – genetyczne uwarunkowania

Wielkość piersi interesuje głównie mężczyzn, a wraz z ich zainteresowaniem zwracają na wielkość piersi uwagę i kobiety. Warto zauważyć, ze piersi na kilka dni przed miesiączką ulegają powiększeniu. Odpowiada za to zmiana układu hormonów. Gdy brakuje progesteronu i przeważają estrogeny woda w organizmie jest zatrzymywana, a wraz z nią powiększeniu ulegają sutki.

Po miesiączce piersi znów wracają do mniejszych rozmiarów. Jednak to jak wielkie masz piersi zapisane jest w genach, podobnie jak kolor oczu. Można kształtować sylwetkę, starać się optycznie zwiększać biust, jednak genów się nie da oszukać. Przy budowie endomorficznej i sylwetce jabłka kobiety zazwyczaj maja duży biust, natomiast budowa mezomorficzna kwalifikuje panie do posiadania piersi średnich rozmiarów i kształcie owalnym.

Budowa ektomorficzna tzw. tyczki zapewnia kobietom małe trójkątne piersi. Każda z tych typów budowy warunkuje odkłanianie się tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie również wskazuje jak zachowa się biust, gdy przytyjemy. Wiele kobiet tyje w biuście, inne przybierają na brzuchu, w udach, zaś piersi pozostają niezmienne, zwykle niewielkie.

Piersi kobiety – budowa gruczołu piersiowego

Piersi są zmodyfikowanymi gruczołami potowymi, których zadaniem jest produkcja mleka. Buduje je tkanka gruczołowa, złożona z płatów i przewodów mlecznych. Przestrzenie między nimi wypełnia tkanka łączna. Ponadto rozpoznajemy w okolicy brodawki zatokę mleczną. Całość uzupełnia w roli ochrony tkanka tłuszczowa, która decyduje o kształcie i wielkości piersi. W tym miejscu podkreślić należy, iż poza kształtem piersi wyróżnia się kształt brodawek.

Istnieją brodawki wklęsłe, wypukłe, stożkowe i walcowate. Ich kolor zależy od grubości i pigmentacji skóry. Wokół brodawki skupiony jest pierścień o ciemnym zabarwieniu zwany otoczką. Brodawkę otaczają mięśnie, które doznają skurczu i rozkurczu w wyniku działania dotyku oraz temperatury, stąd też sutki kobiecie potrafią „stać” sztywno. Z uwagi na bliskie zlokalizowanie wobec tętnicy pachowej i szyjnej żyły piersi są bardzo tkliwe i podatne na urazy, uciski.

Ze względu na zagrożenie rakiem i rozwojem chorób piersi winno się je systematycznie kontrolować. Pierwsza konsultacja i badanie piersi powinna odbyć się między w 20tym roku życia i być powtarzane minimum raz w roku u lekarza oraz od 25 roku życia raz w roku w badaniu USG. po 35 roku życia wskazana jest corocznie mammografia. Wraz z wiekiem badania kontrolne u lekarza należy wykonywać częściej bo co pół roku.

Piersi kobiety – od czego zależą piersi?

Piersi, zależą głównie od genów. Kształtują się już w łonie matki od około 6 tygodnia życia płodowego. Około 6go miesiąca życia płodowego u dziewczynek wrastają rzędy komórek, które z czasem stają się gruczołami mlecznymi. Kolejno w okresie dojrzewania w okolicy 10go roku życia dochodzi do intensywnego rozwoju piersi. Otoczka ulega uwypukleniu i pierś wolno ale sukcesywnie przybiera tkanki tłuszczowej zaokrąglając się.

Piersi rozwijają się pod wpływem hormonów, które zmieniają ich kształt przez kolejne lata płodne. Co miesiąc hormony oddziałują na piersi dodając im uroku lub wręcz przeciwnie. By piersi były okrągłe potrzeba jest nie tylko tkanki tłuszczowej ale i insuliny oraz odpowiedniego stężenie hormonów tarczycy. Wszelkie zaburzenia hormonalne widoczne są na piersiach.

To właśnie z tego powodu piersi ciężarnej są tak piękne, bowiem w tym okresie hormonów odpowiadających za wygląd piersi nie brakuje w organizmie. Po menopauzie, na skutek obniżenia poziomu hormonów płciowych, następuje stopniowy zanik tkanki gruczołowej piersi a biust traci na jędrności i wyglądzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *