zapach potu

Zapach potu – o czym świadczy i od czego zależy zapach potu?

Zapach potu może świadczyć o chorobie, np. o cukrzycy, czy rozwijającym się nowotworze. Jest to pewien objaw diagnostyczny, aczkolwiek rzadko pacjenci interesują się zmianą zapachu swego potu w kontekście rozpoznania choroby. Nie powinno się go lekceważyć, zwłaszcza gdy nagle staje się intensywny i nieprzyjemny, podobny do zapachu moczu, czy acetonu.

Zapach potu a choroba

Zapach potu zmienia się w zależności od diety, przyjmowanych leków oraz stosowania używek takich jak alkohol, czy papierosy. Czasem zapach świadczy o chorobie, bowiem zaburzają one procesy chemiczne w organizmie. W wyniku tych zaburzeń woń potu wydostającego się na zewnątrz skóry jest przykra i inna niż zwykle, a zarazem charakterystyczna dla danego schorzenia. Postępujące prace naukowe nad „sztucznym nosem” analizującym zapach potu pod kątem chorób prorokuje szybszą diagnostykę. Na razie wynalazek jest w fazie opracowań z dobrymi rokowaniami.

Zapach acetonu

Zapach potu przypominający ocet lub zgniłe owoce może świadczyć o cukrzycy. Kiedy cukier kumuluje się we krwi dochodzi do produkcji ciał ketonowych czyli kwasu acetooctowego i acetonu. To właśnie te substancje przenikają do potu i nadają mu charakterystyczny zapach. Pot o takim zapachu winien skłonić nas do natychmiastowej kontroli lekarskiej gdyż świadczy o poważnych zaburzeniach.

Zapach amoniaku

Pot mocznicowy, czyli wskazujący na zapach moczu świadczy o niewydolności nerek. Towarzyszącymi objawami choroby są zmiany obserwowane w ilości oddawanego moczu (początkowo wielomocz, z czasem skąpomocz), osłabienie i nadmierna męczliwość. Ponadto może mu towarzyszyć suchość skóry i ziemiste jej zabarwienie.

Mysi zapach potu

Pot o mysim zapachu świadczyć może o występowaniu fenyloketonurii, która jest chorobą metaboliczną o podłożu genetycznym. Schorzenie wynika z gromadzenia się w narządach fenyloalaniny – substancji, która doprowadza do ich dysfunkcji. Objawy tej choroby są dostrzegalne już w niemowlęctwie (jasna karnacja, włosy oraz wysypki skórne, wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe).

Zapach wątróbki

Pot noszący znamiona zapachu wątróbki świadczy o zmianach w wątrobie, zaburzeniach w pracy tego narządu. Towarzysząco pojawiają się również bóle brzucha, odbijanie się, brak apetytu oraz wzdęcia. W zaawansowanej postaci dochodzi do żółtaczki i powiększenia wątroby.

Zapach nieświeżego piwa lub świeżego chleba

W przypadku zapachu potu przypominającego piwo należy zwrócić uwagę na ryzyko występowania gruźlicy. Charakterystycznym objawem towarzyszącym jest kaszel przewlekły, często suchy oraz spadek masy ciała i postępujące bóle klatki piersiowej. Natomiast zapach potu podobny do chleba to oznaka rozwijającego się duru brzusznego. Przy tym schorzeniu na początku obserwuje się objawy grypopochodne, z czasem bóle klatki piersiowej oraz wysypka brzuszna w postaci bladoróżowych plamek (zwana różyczką durową).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *