Leki wywołujące próchnicę

Leki wywołujące próchnicę – grupa ryzyka, antybiotyki i próchnica

Leki wywołujące próchnicę to nie mit, faktycznie istnieją. Co prawda częściej mówi się o lekach przyspieszających rozwój próchnicy to mogą one ją również wywołać. Poza próchnica powodują często szereg innych zmian w obrębie jamy ustnej jak trądzik, zajady, afty. Do najbardziej znanych leków o tym działaniu nalezą leki dla alergików i leki na depresję.

Leki wywołujące próchnicę

Próchnica i psucie się zębów to nic przyjemnego, zwłaszcza gdy winę ponosi proces leczenia zupełnie innej choroby, nie rzadko niezwiązanej z jama ustną. Bardzo często próchnicę potęgują antybiotyki. Nie jest to działanie wprost, ale pośrednie poprzez zmianę flory bakteryjnej i PH w ustach wpływają na rozwój ubytków. Działanie leków może być różnorakie.

Skutkiem ubocznych zwykle są ubytki w uzębieniu, przebarwienia i tworzenie się kamienia nazębnego. Lekami które powodują zmiany w jamie ustnej są przede wszystkim antydepresanty, ale również leki moczopędne, przeciwhistaminowe i uspokajające. Niektóre leki wziewne oraz antybiotyki również mogą mieć wpływ na rozwój patologii jamy ustnej pacjenta.

Astmatycy, alergicy – grupa ryzyka

W grupie ryzyka wystąpienia próchnicy wraz z leczeniem obecni są zwłaszcza astmatycy i alergicy.

Zdaniem naukowców z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego niektóre z leków jakie przyjmują sprzyjają rozwojowi próchnicy i erozji szkliwa zębów. Najsilniejsze działanie mają leki wziewne w formie proszku, których składnikiem jest laktoza (dwucukier, który znajduje się w mleku). Ryzyko ubytków rośnie wraz z inhalacjami, dlatego też lekarze zalecają płukanie jamy ustnej po każdej inhalacji.

Wystarczy woda, by spłukać osad z zębów, aczkolwiek nie wyklucza się szczotkowania zębów. Poza osadem astmatycy w wyniku przyjmowania leków mają zaburzone odczucie smaku, stad tez częściej sięgają po posiłki i kwaśnym smaku, bardziej słone. To sprzyja spożywaniu większej ilości napojów. Podsumowując leki wziewne i dedykowane astmatykom wymagają ostrożności w aplikacji, jak również zadbania w sposób szczególny o higienę jamy ustnej. Wskazane są też częstsze kontrole uzębienia i monitoring próchnicy wraz z bieżącym leczeniem ubytków. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Leki wywołujące próchnicę – antybiotyki i próchnica

Jednym z antybiotyków, który wywołuje próchnicę jest tetracyklina. To lek o bardzo rozległym działaniu przeciwbakteryjnym. Stosuje się go zwłaszcza w terapii trądziku. Działanie antybiotyku polega na kumulowaniu się w szkliwie, czego efektem jest przebarwienie. Narażone są przede wszystkim dzieci na negatywny skutek działania leku. U dorosłych również lek ten zaburza florę bakteryjną jamy ustnej powodując zwykle afty i nadżerki w wyniku rozwoju drożdżaków.

Niestety grzyby mogą zainfekować cały układ pokarmowy: żołądek, dwunastnicę, jelita i odbytnicę. Zakażenie candida albidans wymaga leczenia, warto jest się wówczas skonsultować ze stomatologiem.

Produkcja śliny

Działanie leków wymienionych jako wywołujące próchnicę należy tłumaczyć zaburzeniami w produkcji śliny. Zmniejszają one produkcję śliny i tym samym redukują naturalną zdolność oczyszczania się jamy ustnej z zarazków, resztek jedzenia zalegających na uzębieniu, w jego zakamarkach. Mniejsza ilość śliny może przyczynić się do pozostawania cukrów w obrębie jamy ustnej, a co za tym idzie – do dłuższego działania kwasów produkowanych przez bakterie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *