martwica tłuszczowa piersi

Martwica tłuszczowa piersi – przyczyny i objawy schorzenia, diagnoza

Martwica tłuszczowa piersi to schorzenie wynikające z urazu gruczołu piersiowego. Występuje zwykle u kobiet otyłych. Najczęstszym powodem zainteresowania objawem przypadłości jest wyczuwalny guzek w piersi. Zmiany te są usuwane. Ten rodzaj guza to zaledwie 0,6% wszystkich guzów piersi, jakie można odnotować.

Przyczyny martwicy

Przyczyny martwicy tłuszczowej piersi mogą być różne, jednak najbardziej typową jest uraz piersi. W jego efekcie dochodzi do uszkodzenia tkanki i zaburzenia w ukrwieniu komórek okolicy. Tym samym postępuje martwica i zaczyna być wyczuwalny guz. Tkanka tłuszczowa nieodżywiana na bieżąco twardnienia, zaś dookoła niej powstaje zapalna obwódka.

Zmiany martwicowe z czasem włóknieją, może powstać blizna. Czasem w miejscu martwicy dochodzi do wapnienia ogniska martwicy, co określa się w medycynie jako petryfikacja. Martwica tłuszczowa piersi nie jest groźnym schorzeniem, ale może być uciążliwa. Zdecydowana większość objawów martwicy jest niezauważalna i niecharakterystyczna, co za tym idzie może być mylona z innymi powikłaniami, czy schorzeniami.

Objawy martwicy tłuszczowej piersi

Objawy mimo iż są typowe, to i tak bywają lekceważone nie tylko przez pacjentki, ale i wielu lekarzy, którzy nie rozpoznają martwicy właściwie. Do najczęstszych objawów należą takie dolegliwości jak obrzęk bolesny gruczołu piersiowego, dający uczucie bólu w badaniu palpacyjnym. Towarzyszącym objawem jest ucieplenie oraz zaczerwienienie skóry wokół ogniska martwicy. Zdarza się, iż w sytuacji gdy martwica tłuszczowa zlokalizowana jest nieopodal brodawki, ta ulega wciągnięciu.

Co ważne objawem różnicującym zapalenie piersi od martwicy jest prawidłowa temperatura ciała, a jedynie miejscowe jej podwyższenie w obrębie zmiany martwicowej. Istotnym objawem jest tez niewielkie odkształcenie piersi wespół z pomarańczowa skórką oraz powiększonymi węzłami chłonnymi najbliżej piersi usadowionymi. Te objawy mogą być sygnałem do badań w kierunku nowotworzenia, jednak mogą też wskazywać na martwice tłuszczową.

Diagnoza – martwica tłuszczowa piersi

Każda zmiana w piersi winna być niepokojąca i skonsultowana z lekarzem. Kluczowym pytaniem specjalisty winno być pytanie o przebyty uraz. Badanie palpacyjne winno dać pewien obraz dolegliwości charakterystycznych dla martwicy. Pomocniczo wykonuje się też USG piersi, a także MRI. Ważne jest na tym etapie wykluczenie raka piersi, stad też stosuje się biopsję do oceny materiały pobranego od pacjentki. Pomocnym badaniem jest morfologia krwi wskazując ana stan zapalny jak też objawy w postaci zaczerwienienia itp.

Leczenie

Martwica tłuszczowa piersi to zmiana bez wątpienia patologiczna, dlatego też usuwa się włókniejące tkanki. Resekcja zapobiega rozwojowi włóknienia jak również ewentualnemu zagrożeniu nowotworzeniem zmiany. W trakcie zabiegu zdarza się stosunkowo często iż poza martwicą zmiana wokół posiada torbiele wypełnione płynem, które dodatkowo przyczyniają się do postępowania procesu martwiczego. Istotne z tego punktu widzenia jest szybka interwencja i diagnostyka problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *