czyścica storzyszek

Czyścica storzyszek – właściwości, lecznicze cechy rośliny

Czyścica storzyszek (Clinopodium vulgare) występuje w Europie i Azji aż po Syberię oraz w północnej części Afryki. Gatunek ten spotkać tez można w Kanadzie i USA. Roślina wieloletnia i mrozoodporna, preferuje miejsca wilgotne, porasta otoczaki i przerasta kępy traw. Cechuje się 45 cm wysokością oraz rozgałęzionym kłączem. Jadalne są jedynie liście, które są wykorzystywane jako przyprawa i lek zarazem.

Czyścica Storzyszek – wygląd i właściwości

Jajowate liście czyścicy spożywa się zarówno na świeżo jak i w postaci suszu. Purpurowe kwiaty nie są jadalne, podobnie jak nasiona. Liście natomiast są świetnym dodatkiem do gotowanych potraw, jak i sałatek. Poza zastosowaniem jako przyprawa z liści czyścicy parzy się aromatyczna herbatę o właściwościach leczniczych i wyjątkowych walorach smakowych. Niewiele leków jest przy okazji smacznych, ta herbata smakuje i leczy.

Lecznicze cechy rośliny

Czyścica storzyszek jest środkiem wiatropędnym jak również napotnym. Dodatkowo wykazuje właściwości tonizujące oraz ściągające. Stosowana w trudnościach metabolicznych, jak tez jako preparat wykrztuśny, przeciwbakteryjny. Szeroko mówi się o antynowotworowym oddziaływaniu rośliny, a to wszystko dzięki zawartości saponin, fenoli i flawonoidów. To zioło wyróżnia działanie kojące i wspomagające proces regeneracji komórek.

Korzystnie wpływa na pracę układu krążenia oraz poprawia odporność. W szczególności czyścica poleca na jest w leczeniu infekcji i zakażeń bakteryjnych. Jej wszechstronne działanie sprzyja wykorzystaniu w wielu mieszankach na rozmaite schorzenia. Leczy się nią w medycynie naturalnej problemy z trawieniem, jak również stany zapalne. Pomaga ona w dolegliwościach natury psychiatrycznej. Wspiera działanie układu nerwowego poprawiając jego wydolność. Ponadto jej działanie docenią ci, którym przyszło walczyć z wirusami. Wykrztuśne działanie pomaga pozbyć się meczącego kaszlu.

Poważne choroby, na które pomaga to zioło

Czyścica storzyszek to doskonała propozycja dla chorych cierpiących z powodu nieprawidłowej pracy trzustki, jak też chorych na zapalenie prostaty. Łagodzi ona objawy schorzenia, jak też wspomaga usuwanie stanu zapalnego, regenerację, hamując starzenie się komórek. Leczy się nią cukrzycę, schorzenia żołądka i jelit, również stosuje się jako główny lek w zaburzeniach pracy śledziony. Działa normalizująco, także w obszarze wytwarzania się żółci, poprawiając kondycje układu trawiennego.

Dawniej czyścicę używano do przemywania ran, gdyż ma właściwością nie tylko ściągające ale i przeciwbakteryjne. W szczególności badania udowodniły iż czyścica ma dobroczynny wpływ na leczenie zakażeń bakteriami gram dodatnimi i gram ujemnymi. Dzięki temu została włączona do produkcji wielu leków farmakologicznych. Prócz tego warto wskazać, iż czyścica pełni spora rolę w zaburzeniach pracy mózgu takich jak drgawki, skurcze. Niepotwierdzona właściwością zioła jest działanie przeciwpasożytnicze, mimo iż medycyna ludowa chętnie korzystała z czyścicy w walce z pasożytami układu pokarmowego.

Zastosowanie czyścicy w praktyce

Zastosowanie czyścicy może być rozmaite, bowiem jest ona stosowana pod postacią przyprawy jak też surowca herbacianego. Zioło to może zastąpić nam bazylię, czy zielona kolendrę. Doskonale wzbogaca smak i aromat potrawy a jednocześnie poprawia stan zdrowia. Używając czyścicy do sałatek warto liście jej drobno posiekać i zadbać aby były świeże. W przypadku suszu natomiast należy wysuszyć liście dokładnie i dbając o przewiewność miejsca suszenia oraz odpowiednie przechowywanie suszu.

Napar z czyścicy wykonuje siew proporcji 30g suszu na 2,5 szklanki wody. W przypadku naparu ze świeżej rośliny należy przygotować 3 garści liści. Napar parzy się około kwadransa, jednak spożywa po odcedzeniu i wystygnięciu przez 3-4 godziny. Jeśli chodzi o leczenie prostaty czyścice należy zagotować przez 5 do 10 minut, po czym wywar pić zamiast wody, najlepiej na czczo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *