Najskuteczniejszy sposób na problemy skórne

Choroba Behçeta – przyczyny, objawy choroby, diagnoza i leczenie

Choroba Behçeta jest jedną z chorób natury dermatologicznej. Występuje dość rzadko, jednak jej objawy są większości z nas doskonale znane. Czym się charakteryzuje? Jakie są jej objawy i jak można się leczyć?

Choroba Behçeta – przyczyny

Bezpośrednia przyczyną występowania objawów typowych dla tej choroby jest zapalenie naczyń krwionośnych. Skąd się ono bierze? Mówi się o predyspozycjach genetycznych, a także zakażeniach bakteryjnych i wirusowych. Przyczyna może być więc bardzo błaha, a dolegliwości przykre i bolesne. Trudno jest też, nie znając przyczyny, ustalić sposoby jej zapobiegania.

Co ciekawe, choroba najczęściej występuje w krajach śródziemnomorskich. W Polsce spotykana jest dość rzadko i trafiając do lekarza nie od razu może zostać prawidłowo skojarzona z chorobą Behçeta.

Choroba Behçeta – objawy choroby

Jednymi z pierwszych objawów chorobowych są zwykle nawracające, bolesne afty jamy ustnej, a także owrzodzenia. Zwykle nie od razu zgłaszamy się z tym do lekarza. Raczej stosujemy leczenie objawowe w postaci dostępnych w aptece leków na afty. Zbliżone objawy mogą tez występować w obrębie narządów płciowych. Choroba może mieć różne postaci skórne. Zmiany pojawiają się w błonie naczyniowej oka.

Mogą powodować ropny wysięk w komorze oka. Co gorsze – zmiany te mogą doprowadzić do uszkodzenia siatkówki, a z nim – do utraty wzroku! Częstym objawem jest zakrzepowe zapalenie żył – głównej górnej, wątrobowej i kończyn dolnych. Pojawia się także zapalenie dużych stawów, które jest jednak przemijające. Mogą się pojawić owrzodzenia w ścianach jelit. Rzadko dochodzi do zmian w sercu i płucach. Niestety, może również dochodzić do zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. Takie zmiany mogą zaś prowadzić do poważnych uszkodzeń nerwów.

Choroba Behçeta – diagnoza i leczenie choroby

Nie istnieją swoiste testy dla choroby Behçeta. Test patergii polega jedynie na nakłuciu skóry igłą. Gdy wytworzy się rumień i pęcherzyk – świadczy to o istnieniu choroby. W sytuacji pojawienia się nieprawidłowości w obrebie jamy ustnej, oczu czy narządów płciowych należy udać się do lekarza rodzinnego. Pokieruje on do specjalistów, którzy mogą pomóc w leczeniu choroby.

Leczenie opiera się głównie na podawaniu glikokortykosteroidów. Są one szczególnie pomocne przy wystąpieniu stanów zapalnych w obrębie narządu wzroku. Poza tym leczy się również lekami stosowanymi przy zapaleniu stawów czy dnie moczanowej. Istotne jest także zapobieganie powstawaniu skrzeplin w żyłach i rozpuszczaniu tych już istniejących.

Choroba Behçeta – rokowania na przyszłość w chorobie

Choroba ta ma charakter zapalny i dotyczy naczyń krwionośnych. Obejmuje wiele narządów i może spowodować wiele przykrych powikłań. Jest dość bolesna i powoduje dyskomfort. Leczenie powinno zostać podjęte możliwie szybko po zaobserwowaniu początkowych objawów, zanim dojdzie do zajęcia narządów. Ta choroba ma charakter przewlekły. Występują stadia nawrotów i remisji. W związku z tym pacjent, który został raz poddany leczeniu, musi podlegać stałej kontroli, w zasadzie prowadzonej do końca życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *