Domowe sposoby na hemoroidy

Domowe sposoby na hemoroidy – pozbądź się hemoroidów bez bólu

Domowe sposoby na hemoroidy – w obecnej rzeczywistości szacuje się, że nawet co czwarty dorosły Polak może mieć mniejsze lub większe problemy  natury hemoroidalnej. Warto więc wiedzieć, jakie czynniki sprawiają, że prawidłowo funkcjonujące hemoroidy zaczynają nagle przechodzić dysfunkcje i rozpoczynają infekcję, która prowadzi do pojawienia się bolesnych i niekomfortowych żylaków odbytu. Dzięki temu o wiele łatwiej wprowadzić do życia działania profilaktyczne, które zabiegną powstawaniu lub nawracaniu żylaków.

Domowe sposoby na hemoroidy – proces powstawania choroby hemoroidalnej

Zdrowe hemoroidy występują w okolicach odbytu, umożliwiając skuteczną pracę mięśniowi zwieracza odbytnicy. Napełniają się i opróżniają z krwi w mgnieniu oka, wielokrotnie zmniejszając i zwiększając swoją objętość. Gdy hemoroid jest zdrowy, tuż po wypróżnieniu wraca do swojej niezauważalnej i niewyczuwalnej bezobjawowej postaci.

Gdy jednak dochodzi do zaostrzenia choroby hemoroidalnej, zaobserwować można:

  • brak opróżniania krwi z hemoroidu, co prowadzi do nabrzmienia i przerostu hemoroidu
  • naciągnięcie ścian komórkowych naczynek krwionośnych
  • zwiększenie przepuszczalności hemoroidów, które wiąże się bezpośrednio z przedostawaniem się krwi wewnątrzustrojowej do stolca
  • wnikanie bakterii kałowych bezpośrednio do przestrzeni międzykomórkowej i zaostrzenie stanu zapalnego przez nie
  • twardnienie i napuchnięcie hemoroidów
  • przeważnie połączony z uczuciem świądu lub pieczenia łojotok podskórny w okolicy chorego hemoroidu.

Szybkie wykrywanie hemoroidów to podstawa

O skuteczności leczenia hemoroidów w pierwszej kolejności decyduje odpowiednio szybkie ich wykrycie i diagnoza. W pierwszych dwóch postaciach możliwe jest jeszcze dość skuteczne leczenie objawów choroby zwykłymi preparatami aptecznymi jak maści czy czopki.

Problem zaczyna się na kolejnym etapie, gdy III i IV stopień rozwoju choroby hemoroidalnej zaczyna objawiać się bardzo silnymi przerostami i zgrubieniami hemoroidów, które w ogóle nie chcą wracać do swoich bezpiecznych rozmiarów i pozycji. Wtedy często jedynym rozwiązaniem dla chorego jest skierowanie na zabieg – mniej lub bardziej inwazyjny, w zależności od rozpoznania i predyspozycji zdrowotnych samego pacjenta.

Zapobieganie powstawaniu żylaków odbytu

Ponieważ żylaki odbytu stanowią spory problem natury intymnej, wiele osób nie chce konsultować pierwszych oznak choroby ze specjalistą – lekarzem proktologiem. Wybierają oni za to chętnie tanie i dostępne bez recepty preparaty apteczne, często na bazie ziołowych ekstraktów, które działają ściągająco na naskórek, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a dodatkowo także ośnieżają ból i denerwujące wrażenia swędzenia okolic odbytu. Oczywiście sięganie po takie czopki czy maści do stosowania miejscowego ma sens, ale powinno być wykonywane z rozsądkiem i umiarem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *