Czosnaczek zwyczajny – kapustowate ziele przyprawowe

Czosnaczek zwyczajny (Alliaria petiolata) nazywany bywa tez pospolitym. Należy do roślin jadalnych przyprawowych oraz leczniczych. Dorasta do 100cm chociaż częściej osiąga niższe rozmiary. Liście czosnaczka wydzielają intensywny zapach czosnku, kształtem przypominają jajko lub nerkę i piłkowanym brzegu. Kwiaty czosnaczka są niewielkie o kolorze białym, zebrane w grona.

Czosnaczek z bliska

Czosnaczek zwyczajny jest rośliną dwuletnią. Okres kwitnienia rośliny przypada na kwiecień i początki maja. Występuje w Polsce, zwykle w lasach liściastych niżu i załomach skalnych niższych Karpat, lubi glebę gliniastą i żwirowo-piaszczystą. Poza Polską i Europą występuje także w północnej części Afryki i południowo-zachodniej Azji. Roślina jest uznana za leczniczą z uwagi na wysoka zawartość olejków lotnych ze związkami siarki i amoniaku. W czosnaczku znajdziemy także fitoncydy hamujące rozwój mikroorganizmów. Występują również garbniki o działaniu antyseptycznym oraz glikozydy poprawiające trawienie, glikozydy nasercowe i inne składniki o pozytywnym wpływie na funkcjonowanie organizmu.

Czosnaczek źródłem minerałów

Czosnaczek zwyczajny to nadzwyczajne źródło wielu niezbędnych minerałów. Między innymi zawiera wapń i fosfor oraz witaminę C. roślina działa rozkurczowo i antyseptycznie, a ponadto wykazuje właściwości odtruwające.

Antyseptyczne właściwości rośliny

Roślina działa bakteriobójczo co za tym idzie jest doskonałym zielem na rany. Przyspiesza ich gojenie się, oczyszcza i wzmacnia organizm w walce z drobnoustrojami. Czosnaczek jest polecany na zapalenia skóry o podłożu grzybicznym. Z uwagi na właściwości antyseptyczne stosuje się go także w stanach zapalnych dróg oddechowych, a także reumatoidalnego zapalenia stawów.

Zastosowanie czosnaczku

Czosnaczek ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, jak też przemyśle farmaceutycznym, który implementuje składniki rośliny w wielu recepturach leków. Przykładowo napar z czosnaczka aplikowany doodbytniczo wspiera walkę z żylakami, zaś tampony z naparem w nosie hamują krwawienie. Poza homeopatią czosnaczek znajduje zastosowanie w kuchni. Szczególnie lubią go Francuzi ozywając do sałatek. Charakterystyczny smak czosnku sprawia, że może go zastąpić w daniach mięsnych, plackach itp. potrawach. Czosnaczek zwyczajny jest doskonałym dodatkiem do białego twarożku. Odwary z ziela czosnaczku pomagają w trawieniu, jak też wstrzymują biegunkę, odrobaczają. By prawidłowo wykonać odwar należy zaparzyć ziele w proporcji 1 do 2 z wodą.

Kąpiele w odwarze

Z czosnaczku wykonuje się odwar, który służy kąpielom kojącym i gojącym rany, podrażnienia skóry itd. doustnie odwar stosuje się na problemy trawienne, zaś okłady tzw. przymoczki stosuje siew problemach grzybiczych i infekcjach skórnych, owrzodzeniach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *