palma sabalowa

Palma sabalowa – przeciwwskazania, właściwości i zastosowanie

Palma sabalowa nazywana jest również bocznią piłkowaną i uchodzi za roślinę niezniszczalną. Jest w stanie przetrwać pożary i wichury, jak i liczne choroby. To jednopienna palma o pokroju krzewu osiągającego do 7,5 metrów wysokości. Właściwości lecznicze palmy są znaczące i znane od bardzo dawna.

Palma sabalowa – długowieczna roślina

Bocznia piłkowana może rosnąc nawet 500-700 lat. Z kłącza podziemnego wyrastają liście skórzaste, wachlarzowate o rozpiętości do 75 cm. Kwiaty palmy są białe, wyrastające z kątów liści, utrzymują się od maja do lipca. Owoce boczni maja kolor żóltawozielony a z czasem ciemnoczerwony, zbliżone wielkością i kształtem do oliwek. Roślina występuje najczęściej w USA, na Florydzie, ale również na południu Europy i w Afryce Północnej. Surowcem leczniczym są suszone owoce palmy. Pozyskiwane są wyłącznie z dziko rosnącym roślin.

Bocznia piłkowana w ziołolecznictwie

Za właściwości boczni odpowiada jej skald, a przede wszystkim ekstrakt pozyskiwany z boczni. Bocznia zawiera liczne triglicerydy oraz fitosterole, kwasy tłuszczowe oraz kempferol, galaktozę, taniny i żywice. Z surowca leczniczego wyizolować udało się substancje o działaniu cytotoksycznym wobec komórek prostaty. Niegdyś bocznia piłkowana była ważnym źródłem pożywienia dla plemion zamieszkujących Florydę.

Dostarczała smacznej jarzyny pod postacią paków liściowych, stad nazwa jej – kapusta bagienna, jadalne były też suszone śliwki palmy cierpkie w smaku. Obecnie z miąższu tłoczy się olej, zaś z suszonych nasion mąkę. Sok z owoców zaś jest znanym dodatkiem do drinków bezalkoholowych – metto. Ponadto palmę stosuje się w produkcji papieru, budowy strzech. Korzenie i kora boczni zawiera mnóstwo garbników,zaś liście wosku. Włókna z liści stosuje się też do wyrobu szczotek, dywanów itp.

Palma sabal jest często sadzona w szpalerach wzdłuż plaż, używana jest także przy kształtowaniu nasypów przy autostradach, gdyż jest rośliną niezwykle wytrzymałą i odporną na warunki otoczenia. W medycynie palmę sabal zaleca się przy zaburzeniach w oddawaniu moczu. Ta właściwość niezmienna jest od czasu Egipcjan. U Majów palmę stosowano na wzmocnienie, zaś Indianie z Florydy leczyli nią prostatę, zanik jader i zaburzenia erekcji. Stosowana była też jako środek wykrztuśny i antyseptyczny. Obecnie badania wykazują iż palma sabal pobudza popęd seksualny.

Palma sabal dobra na wszystko

Szerokie zastosowanie oraz liczne właściwości dla zdrowia sprawiają, iż palma sabal jest dobra prawie na wszystko. Również metabolizm prostaty można poprawić jedząc owoce palmy sabal. Łagodzą one objawy związane z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, minimalizują napięcie mięśni gładkich dróg moczowych, zmniejszają obrzęki oraz przekrwienie szyi pęcherza moczowego. Ekstrakty z owoców palmy sabal poprawiają przepływ moczu, powodują zanik objawów pieczenia i bólu przy oddawaniu moczu, uczucia parcia moczu oraz wpływają hamująco na rozrost nowotworu gruczołu krokowego.

Owoce palmy sabal działają przeciwobrzękowo, flawonoidy są odpowiedzialne za działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe oraz polepszają krążenie krwi. Preparaty z owoców palmy sabalowej korzystnie działają także przy reumatyzmie, dnie moczanowej, uogólnionych stanach zapalnych oraz w schorzeniach autoimmunologicznych regulując produkcję sebum (łuszczyca, pokrzywka, łysienie androgenne, trądzik, atopowe zapalenie skóry). Bocznia piłkowana przydatna jest również w nadmiernym wydzielaniu śluzu z zatok i nosa.

Palma sabalowa – przeciwwskazania

Palma sabal nie rodzi uciążliwych skutków ubocznych, jeżeli występują to są łagodne. Mogą pojawiać się zawroty głowy i nudności, jak też biegunki i zaparcia, obniżenie krzepliwości krwi i większa skłonność do siniaków. Przeciwwskazaniem jest ciąża i laktacja oraz okres tuż przed zabiegiem operacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *