Wszystko co trzeba wiedzieć o wizycie u trychologa

Trychologia to jedna z dziedzin medycyny. Zajmuje się ona przede wszystkim leczeniem dolegliwości skóry głowy oraz włosów, a także diagnozowaniem przyczyn takich kłopotów czy schorzeń. Co warto wiedzieć o wizycie u trychologa i czym konkretniej zajmuje się ten specjalista?

Czym zajmuje się trycholog?

Wiemy już, że trycholog zajmuje się diagnozowaniem wszelkich dolegliwości związanych ze skórą głowy oraz włosami. Tak więc do tego specjalisty udamy się zarówno wtedy, gdy mamy problem z przetłuszczającymi się włosami, jak i wówczas, gdy spotkała nas chociażby grzybica skóry głowy. Do trychologa często udajemy się, zauważywszy słabą kondycję włosów czy ich wypadanie (np. łysienie androgenowe). Chcemy bowiem poznać przyczynę złej kondycji mieszków włosowych. Trycholog ma zatem za zadanie na podstawie objawów oraz przeprowadzonego badania, określić przyczynę takiego stanu włosów czy skóry głowy. Zatem specjalista tej dziedziny nie tylko bada i diagnozuje, ale leczy skórę głowy, ale również pomaga pacjentowi poprawić kondycję struktury włosów.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Wizyta u trychologa na ogół jest odpłatna. Warto jednak celować w wizytę u najlepszych specjalistów, którzy zadbają w sposób profesjonalny o pacjenta. Jeżeli chodzi o częstotliwość wizyt, niekiedy wystarczy jedna, podczas której trycholog od razu wyjaśni przyczyny kłopotów z włosami lub skórą głowy i ustali trafny plan leczenia. Jednakże przy bardziej uporczywych kłopotach, takimi jak ciągłe powstawanie łupieżu na skórze głowy czy atopowe zapalenie skóry, potrzebne będzie kilka wizyt w określonym odstępie czasowym. W tym miejscu warto nadmienić, że trycholog często współpracuje z fachowcami takimi jak: kosmetolog oraz dietetyk, dzięki czemu może on wybrać najlepsze zabiegi dla pacjenta oraz w razie potrzeby przypisać dietę. Co ciekawe znajdziemy też takiego specjalistę, jak trycholog kosmetyczny, który jednak ma nieco inne uprawnienia. Może on bowiem tylko doradzać, ale nie ma możliwości by samodzielnie wykonywać zabiegi. Do trychologa udajemy się by dowiedzieć się o kondycji skóry głowy i włosów oraz zasięgnąć porady, jak ją poprawić.

Jak większość wizyt u specjalisty, przyjście do trychologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem oraz badania skóry głowy i struktury włosów. Trycholog ogląda je za pomocą kamery trychologicznej, co pozwala mu obejrzeć włosy pod powiększeniem. Jest to tak zwane badanie trychologiczne. Dzięki temu możliwe jest obejrzenie ujścia mieszków włosowych. Jest to badanie zupełnie bezinwazyjne. Jak przygotować się do wizyty? Warto wiedzieć, że nie należy myć włosów aż 24 godziny przed badaniem u trychologa. Niekiedy dobrze jest mieć ze sobą wyniki badań, takich jak panel tarczycowy czy podstawowa morfologia i żelazo, jednak nie jest to konieczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *