Łóżko rehabilitacyjne elektryczne – jakie posiada zalety?

Łóżko rehabilitacyjne to ważny element podczas rekonwalescencji pacjenta. Sprzęt ten służy do podniesienia komfortu osób chorych i niepełnosprawnych oraz ma przynieść ulgę w czasie procesu rehabilitacji. Wysokiej jakości łóżko rehabilitacyjne elektryczne będzie pomocne w trakcie procesu powrotu do zdrowia. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się szczegółów. 

Łóżka rehabilitacyjne elektryczne – co musisz o nich wiedzieć? 

Obecnie na rynku dostępne jest bardzo wiele modeli łóżek rehabilitacyjnych. Jedne z nich to łóżka manualne, czyli standardowe modele, które wykorzystywane są w szpitalach. Zwykle takie łóżka posiadają konstrukcję stelażową, czyli są to metalowe leże oraz barierki. Takie łóżka obsługuje się ręcznie. Natomiast łóżko rehabilitacyjne elektryczne jest modelem z wyższej półki. Z reguły posiada estetyczną budowę, można wybrać czy wolimy drewniane czy metalowe barierki czy sterowność przy pomocy pilota. Poza tym takie łózka rehabilitacyjne posiadają płynną regulację wysokości łózka oraz regulację zagłówka. Łóżko rehabilitacyjne elektryczne daje większą samodzielność pacjentowi, a opiekunowi daje możliwość na łatwą zmianę ułożenia przy niewielkim nakładzie sił.

Łóżka medyczne elektryczne dają też szansę na rozbudowanie o akcesoria, które mogą być przydatne w przyszłości. Dzięki temu takie łóżka są uniwersalne oraz spełniają oczekiwania nie tylko samego chorego, ale również opiekuna. Cena takich łóżek waha się pomiędzy 2500 złotych, a 4000 złotych jest też zależna od danego producenta.

Łóżko elektryczne zwykle nie jest wyposażone w materac. Dlatego trzeba pamiętać, by materac współgrał z całością. Często stosuje się materace piankowe, najczęściej w dwóch egzemplarzach. Na jednym z tych materacy chory się kładzie, a drugim jest ten odleżynowy. Jeżeli z jakiegoś powodu nie będzie używany materac odleżynowy  można zakupić materac ortopedyczny, wykonany z pianki termoplastycznej.

Łóżka rehabilitacyjne – w jaki sposób je dopasować?

Decydując się na zakup łóżka rehabilitacyjnego dla osoby chorej, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jednym z nich jest rodzaj choroby oraz to, jakie są rokowania na przyszłość. Łóżka rehabilitacyjne można także wypożyczyć. Jednak jeśli łóżka będziemy potrzebować na dłuższy czas, warto przemyśleć jego zakup. Kolejną kwestią jest wiek pacjenta. Niektórzy chorzy potrafią samodzielnie zmieniać pozycję na łóżku, wtedy zakup zwykłego łóżka ortopedycznego może być dobrym wyborem. Łóżka rehabilitacyjne są także wygodą dla osób opiekujących się chorym. Jeżeli pod opieką mamy osobę długotrwale leżącą, można rozważyć zakup produktu z pełną sterowalnością. Wtedy osoba opiekująca się nie jest narażona na wszelkiego rodzaju przeciążenia. Łóżka rehabilitacyjne powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jeżeli chory jest wysoki oraz ciężki, należy szukać łóżek, które spełnią jego potrzeby. Istnieją też specjalne łóżka bariatryczne dla osób otyłych z poszerzonym pasem. Przed zakupem powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, gdzie mamy zamiar umieścić łózko.

Łóżka rehabilitacyjne elektryczne – jakie posiada zalety?

Wiele osób zastanawia się, jaka opcja jest korzystniejsza, łóżka manualne czy elektryczne? Warto się zastanowić też nad tym, w czym pomaga łóżko rehabilitacyjne? Coraz częściej więcej osób decyduje się na zakup łóżek elektrycznych, ponieważ posiadają one unikalne cechy. Przede wszystkim są one wygodniejsze w użytkowaniu przez pacjentów. Praktycznie każdy model posiada dokładną regulację wysokości leżą, kąta nachylenia oparcia pleców oraz regulację barierek. Część z tych ustawień pomaga samodzielnie funkcjonować, co jest bardzo ważne dla osób chorych oraz długotrwale unieruchomionych.

Łóżka ortopedyczne elektryczne lepiej zapobiegają powstawaniu odleżyn oraz obrzęków, a te bywają bardzo dużym problemem. Jednak nowoczesne technologie pozwalają im zapobiegać. Elektryczna regulacja pozwala na częstsze zmiany pozycji. Dodatkowo zachowanie większej motoryczności przez pacjentów może znacząco przyspieszyć ich powrót do zdrowia. Warto zauważyć, że łóżka elektryczne nie są trudne w obsłudze. Zazwyczaj można sterować pilotem, który jest intuicyjny. Nie wymaga on również użycia dodatkowej siły.

Łózka są bezpieczne oraz wygodne, co zdecydowanie ułatwia życie również opiekunom. Ponadto każde wyposażone jest w specjalne barierki boczne, które zapobiegają zsunięciu się przez chorych. Nie ma obaw, że chory może zrobić sobie krzywdę.

Łóżka medyczne – kwestie finansowe

Trzeba pamiętać o tym, że łóżka rehabilitacyjne wyposażone w obsługę elektryczną są opcją nieco droższą od wersji regulowanej ręcznie. Jednak taka inwestycja wymaga rozważenia, ponieważ posiada naprawdę wiele zalet. Dodatkowo istnieją dofinansowania takiego sprzętu, które uwzględnia większość sklepów medycznych. Niezależnie od tego, czy zamówienie składane jest drogą stacjonarną, czy online. Nie można też zapominać o opcji wypożyczenia sprzętu, która korzystna jest przede wszystkim podczas krótkotrwałego korzystania z produktów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *