Podologia – dlaczego ta gałąź medycyny ma przed sobą wielkie perspektywy?

Podolog zajmuje specjalistyczną pielęgnacją stóp, wykorzystując wiedzę z różnych dziedzin, m.in. dermatologii, diabetologii czy fizjoterapii. Do gabinetów podologicznych najczęściej zgłaszają się pacjenci, którzy zmagają się z szeroko rozumianymi problemami skórnymi na stopach, takimi jak grzybica i odciski, a także mający kłopoty z płytką paznokciową, np. z wrastającymi paznokciami. Dowiedz się, jak wygląda praca podologa i co trzeba zrobić, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie.

Co to jest podologia?

Podologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń stóp (w tym także paznokci) oraz ich estetycznym wyglądem. Zabiegi podologiczne, w przeciwieństwie do zabiegów kosmetycznych, takich jak pedicure, są jednak nakierowane przede wszystkim na działania lecznicze, nie zaś na samą pielęgnację. Często do podologa udają się pacjenci na zalecenie lekarza.

Podologia to dziedzina interdyscyplinarna, która korzysta z wiedzy innych nauk, m.in.: anatomii, dermatologii, diabetologii, ortopedii, chirurgii, kosmetologii czy fizjoterapii. Wykwalifikowany podolog jest zatem w stanie, na podstawie oceny stanu klinicznego pacjenta, dobrać właściwe zabiegi pielęgnacyjne, które pozwolą zminimalizować lub wyeliminować niepokojące zmiany i objawy, takie jak ból czy trudności z poruszaniem się.

Jak wygląda praca podologa?

Najczęściej do gabinetów podologicznych zgłaszają się osoby z dwiema grupami problemów: ze zmianami skórnymi na stopach (np. odciskami, brodawkami, stopą cukrzycową) oraz z rozmaitymi kłopotami z płytką paznokcia (np. wrastającymi paznokciami, grzybicą paznokci). Wśród zabiegów wykonywanych przez podologa znajdują się:

 • zakładanie klamer na wrastający paznokieć,

 • usuwanie brodawek wirusowych, nazywanych też kurzajkami,

 • pielęgnacja pękających pięt,

 • terapia nadpotliwości stóp,

 • usuwanie zrogowaceń (nagniotków, odcisków, modzeli),

 • wspieranie leczenia grzybicy stóp i paznokci,

 • pielęgnacja stóp osób chorujących na cukrzycę, profilaktyka zespołu stopy cukrzycowej,

 • stosowanie tapingu podologicznego w takich schorzeniach jak: haluksy, ostroga piętowa, palce młotkowate,

 • pomoc w wypadku odklejania się płytki paznokciowej (onycholizy),

 • rekonstrukcja paznokcia, np. po urazach.

Chcesz zostać podologiem? Już teraz sprawdź ofertę edukacyjną Żaka: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/podologia.

Kurs podologiczny

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 roku w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby polskiego rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, zawód podologa w Polsce jest określony jako profesja paramedyczna. Osoby, które chciałyby pracować w zawodzie podologa, muszą zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Mogą to zrobić, kończąc szkołę policealną lub specjalistyczne kursy. Co ważne, podolog nie musi posiadać wykształcenia medycznego, lecz oczywiście może.

Czego nauczysz się na kursie podologicznym? Poznasz narzędzia wykorzystywane w pracy podologa, dowiesz się, jak dbać o higienę i bezpieczeństwo pracy, jak przeprowadzać wywiad z pacjentem oraz nabędziesz wszelkie umiejętności praktyczne niezbędne do wykonywania zabiegów. Zdobędziesz też wiedzę z zakresu fizjoterapii w podologii, podstaw dermatologii, alergologii i higieny stóp czy też chemii kosmetycznej preparatów podologicznych.

Gdzie można pracować po kursie podologicznym? Podologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną, a świadomość pacjentów na temat tego, z jakimi problemami można się zgłosić do podologa wzrasta – podolog to zatem zawód pożądany, z szerokimi perspektywami rozwoju. Może on pracować m.in. w:

 • salonach kosmetycznych,

 • specjalistycznych gabinetach podologicznych (podolog po kursie może również otworzyć własną działalność gospodarczą),

 • salonach SPA,

 • centrach odnowy biologicznej,

 • prywatnych gabinetach medycznych.

      Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *