Infekcje dróg moczowych – jakie dolegliwości występują przy zakażeniu pęcherza?

Zakażeniu pęcherza moczowego towarzyszą charakterystyczne dolegliwości, które powodują duży dyskomfort i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Warto jak najwcześniej zgłosić się do lekarza i opanować infekcję, ponieważ nieleczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym zapalenia nerek. Sprawdź, jakie symptomy wskazują na infekcję dróg moczowych i jak wówczas postępować.

Charakterystyczne objawy przy infekcjach dróg moczowych

Do najczęstszych infekcji dróg moczowych należy bakteryjne zakażenie pęcherza. W znacznie większym stopniu dotyczy ono kobiet, ze względu na budowę żeńskiej cewki moczowej, która jest znacznie krótsza niż u mężczyzn [1]. Ułatwia to chorobotwórczym bakteriom kałowym E. coli migrację z okolic odbytu do ujścia cewki i dalej, w głąb dróg moczowych, gdzie wywołują stan zapalny [2]. Do typowych objawów zakażenia pęcherza moczowego należą ból i pieczenie przy oddawania moczu, częstomocz powiązany z uczuciem parcia na pęcherz, ból w dole brzucha, ogólny dyskomfort i uczucie rozbicia, często także podwyższona temperatura [2]. Mocz może mieć ciemne zabarwienie, co wskazuje na obecność w nim krwi i ostry stan zapalny. Parcie na pęcherz może prowadzić do niekontrolowanego wycieku moczu. Nietrzymanie moczu zazwyczaj samoistnie mija po wyleczeniu infekcji, ale w niektórych przypadkach może przejść w stan chroniczny [3].

 

Czy objawy infekcji dróg moczowych różnią się w zależności od płci?

 

Kobiety chorują na zapalenie pęcherza statystycznie częściej i w ich przypadku zazwyczaj przyczyną jest zakażenie bakteriami E. coli. U mężczyzn infekcje pęcherza częściej mają związek z chorobami prostaty i nerek. Niemniej jednak objawy zakażenia dróg moczowych są podobne u obu płci. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza i podjęciem leczenia, ponieważ stan zapalny nie ustąpi samoistnie, a w większości przypadków wręcz przeciwnie – będzie postępował i obejmował kolejne odcinki układu moczowego, włączanie z nerkami.

Jak postępować przy infekcjach dróg moczowych?

O sposobie leczenia stanów zapalnych dróg moczowych decyduje lekarz. Zazwyczaj stosowane są leki przeciwzapalne i antybiotyki o szerokim spektrum działania [2]. W przypadku leków bez recepty warto sięgnąć po Urosal, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne (jest alternatywą dla antybiotyków), przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli mimo zastosowania leków objawy utrzymują się, należy wykonać badanie moczu z posiewem. Warto tu podkreślić, że podobne objawy jak przy infekcjach dróg moczowych dają też niektóre choroby przenoszone drogą płciową, na przykład zapalenie cewki moczowej.

Co zrobić przy nawracających infekcjach dróg moczowych?

Z nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego boryka się wiele kobiet (znacznie rzadziej zdarza się ono u mężczyzn), zwłaszcza w okresie okołomenopauzalnym [4]. Tego typu infekcje leczy się podobnie jak ostre zapalenie pęcherza moczowego. Zapobiegawczo można stosować Urosal, ze względu na jego działanie przeciwbakteryjne. Zaleca się również picie soku z żurawiny, który korzystnie działa na stan błony śluzowej pęcherza moczowego, dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz właściwą higienę intymną.

Bibliografia:

 

  1. M. Walentowicz i in., Wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii układu moczowego, Journal of Clinical Healthcare 3/2017, 1-4.
  2. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 18.07.2022.
  3. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 18.07.2022.
  4. Robert Drabczyk, Zakażenie układu moczowego u kobiet po menopauzie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/68847,zakazenie-ukladu-moczowego-u-kobiet-po-menopauzie, data dostępu 18.07.2022.

 

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *