Krzywa cukrowa – na czym polega to badanie i kto powinien je wykonać?

Każdy powinien regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi. Nawet zdrowym osobom zaleca się wykonywanie badania minimum raz w roku, by w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości. Gdy pojawią się jakieś wątpliwości, lekarz może skierować pacjenta na tzw. krzywą cukrową. Na czym polega to badanie?

Krzywa cukrowa a podejrzenie cukrzycy

Krzywa cukrowa, czyli krzywa glikemiczna, to doustny test obciążenia glukozą (OGTT). Badanie to ma na celu pomiar stężenia glukozy we krwi. Podczas jego przebiegu kilka razy pobiera się krew pacjenta, by sprawdzić glikemię na czczo i po spożyciu roztworu glukozy. Uzyskane wyniki umożliwiają lekarzowi oszacowanie, jak organizm radzi sobie z wchłanianiem glukozy oraz wydzielaniem insuliny. Typowy test OGTT polega na pobraniu krwi najpierw na czczo, a potem po 120 minutach od przyjęcia roztworu glukozy. W przypadku kobiet ciężarnych potrzebny jest dodatkowy pomiar po 60 minutach.

Krzywa cukrowa – wskazania

Badanie krzywej cukrowej jest zalecane pacjentom, u których glikemia na czczo przekracza normę, a także tym, u których jest ona prawidłowa, lecz borykają się z objawami mogącymi wskazywać na występowanie zespołu metabolicznego. Inny przypadek to podejrzenie reaktywnej hipoglikemii, czyli niedocukrzenia po spożyciu posiłku. Skierowanie można otrzymać od lekarza rodzinnego. Ponadto krzywą cukrową obowiązkowo muszą wykonywać kobiety w ciąży. Test przeprowadza się między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jego celem jest potwierdzenie bądź wykluczenie cukrzycy ciążowej. Osoby chorujące na cukrzycę, hiperglikemię stresową, nietolerancję glukozy czy insulinooporność mogą wybrać dietę o niskim indeksie glikemicznym i stosować np. Diben DRINK.

Przygotowania do badania

Badanie krzywej cukrowej jest wykonywane na czczo. Pacjent może zjeść ostatni posiłek 8-12 godzin przed badaniem, potem może pić tylko wodę niegazowaną. W dniu przed badaniem zaleca się spożywanie lekkostrawnych i mało obfitych posiłków, bez ograniczania ilości węglowodanów. Nie powinno się też pić alkoholu i palić papierosów oraz wykonywać intensywnych treningów. Lekarz prowadzący musi wiedzieć o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta. Na wynik badania mogą wpływać m.in. leki moczopędne, sterydy oraz tabletki antykoncepcyjne. Takie środki powinny zostać odstawione na 3 dni przed badaniem. Pacjent w dniu badania musi być wypoczęty i zrelaksowany. W aptece należy kupić wcześniej 75 g glukozy. Dzięki przestrzeganiu tych zaleceń można liczyć na wiarygodność wyników, które będą przydatne w kontekście dalszej diagnostyki.

Przebieg badania

Wybierając się na badanie krzywej cukrowej należy zarezerwować dość sporo czasu, ponieważ poświęca się na nie ponad dwie godziny. Najlepiej jest wykonywać je wcześnie rano, gdyż o tej porze dnia można liczyć na najbardziej wiarygodne wyniki. Pacjent przynosi ze sobą zakupioną glukozę, z której personel przygotowuje roztwór. Najpierw pacjentowi pobiera się krew w celu ustalenia wyjściowego poziomu cukru na czczo. W ciągu 5 minut od tego badania musi on wypić roztwór. Jeśli będzie zbyt mdły, można dodać do niego odrobinę soku z cytryny. Następne pobieranie krwi odbywa się po 120 minutach, a u kobiet w ciąży dodatkowo po 60 minutach. W tym czasie pacjent musi odpoczywać, nie spożywać posiłków i nie palić papierosów. Nie powinien być zbyt aktywny, ponieważ prowadzi to do ryzyka zafałszowania wyników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *