Dlaczego leczenie zębów jest takie drogie?

Zdrowie zębów jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zbagatelizowane choroby uzębienia mogą w konsekwencji doprowadzić do silnych stanów zapalnych, przewlekłego bólu, nieświeżego oddechu, a także w skrajnych przypadkach do utraty zębów. Wielu z nas stawia szczególny nacisk na regularne wizyty u stomatologa. Gabinet lekarski omija jednak część Polaków. Dlaczego? Jednym z powodów jest strach przed bólem. Drugim, zdecydowanie częściej spotykanym jest brak środków finansowych na leczenie stomatologiczne. Dlaczego wizyta u lekarza dentysty jest droga? Co składa się na wysokie koszty? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się dlaczego usługi stomatologiczne są bardzo kosztowne.

Dentysta w ramach NFZ – czy to dobry wybór?

Każda osoba, płacąca składki zdrowotne ma możliwość skorzystania z pomocy stomatologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlaczego więc zazwyczaj wybieramy prywatne praktyki? Po pierwsze głównym powodem są bardzo odległe terminy. Niekiedy na wizytę czeka się miesiącami, co nie wchodzi w grę w przypadku uporczywych dolegliwości. Drugim powodem omijania gabinetu dentysty w ramach NFZ jest fakt, że fundusz nie pokrywa wielu podstawowych usług. W ramach ubezpieczenia dokonasz między innymi: bezpłatnego wypełnienia zęba, badania kontrolne, zdjęcia rentgenowskie czy usunięcie kamienia. Leczenie kanałowe z kolei wykonamy bez opłat wyłącznie na przednich zębach. Oczywiście, są wyjątki. Dzieci, kobiety w ciąży i połogu z tego rodzaju leczenia skorzystać bez ograniczeń. Nie jest to cała lista usług, które wykonasz za darmo w ramach NFZ. Cały wykaz zabiegów znajdziesz na oficjalnych stronach funduszu zdrowia. Nie da się jednak ukryć, że lista ta jest bardzo okrojona. W połączniu z długim czasem oczekiwania, decyzja o skorzystaniu z usług w prywatnym gabinecie nikogo nie dziwi.

 

Niezbędne materiały – cena, która powala z nóg

Prywatne kliniki stomatologiczne umożliwiają kompleksowe leczeniu uzębienia. Jednak ceny, które proponują kliniki powalają z nóg. Ceny nie są wynikiem kaprysu lekarza, a na ich wysokość składa się kilka czynników. Jednym z powodów, dlaczego ceny klinice stomatologicznej potrafią przyprawić o zawrót głowy są niezbędne materiały. Dentysta wykorzystuje w leczeniu liczne medykamenty, które nie należą do tanich produktów. Cena hurtowa produktów niezbędnych do leczenia jest już wysoka. Należą do nich: niezbędne narzędzia, środki znieczulające, wypełnienia, środki higieniczne i wiele innych. Gabinet stomatologiczny musi korzystać jedynie ze sprawdzonych, pewnych produktów, dlatego nie sposób na nich zaoszczędzić środki. Profesjonalna klinika stomatologiczna pozwala wybrać nowatorskie sposoby leczenia, na przykład zabiegi przy użyciu lasera. Świadomi pacjenci często sami proszą o zastosowanie nowych metod, które nie tylko skracają, ale i ułatwiają przebieg zabiegu. Szczególnie kosztowna jest chirurgia stomatologiczna, która wymaga zastosowania bardzo drogiego sprzętu.

Klinika stomatologiczna – kosztowna diagnoza gwarancją powodzenia terapii

Profesjonalny stomatolog ma przede wszystkim za zadanie postawienie właściwej diagnozy. Bez tego etapu niemożliwe jest dalsze leczenie. Często konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, co generuje dodatkowe koszty. Zdjęcie można wykonać w ramach NFZ raz w przeciągu dwóch lat. Co więcej, nie każda choroba zębów jest możliwa do zdiagnozowania na pierwszy rzut oka. Niekiedy konieczne jest wykonanie dodatkowych, kosztownych badań, aby wykluczyć choroby powodujące problemy z uzębieniem.

Wiedza i szkolenia stomatologów

Na duże koszty terapii stomatologicznej wpływa konieczność kosztownego niekiedy wykwalifikowania kadry. Aby zostać lekarzem dentystą należy skończyć studia oraz zdobyć pożądane doświadczenie. Lekarze dentyści muszą odbywać szkolenia, aby ich usługi spełniały oczekiwania pacjentów. Wszystko to wpływa na wysokie koszty praktyki, które stanowią składową rachunków dla pacjentów. Dentysta musi otrzymywać wynagrodzenie nie tylko za lata nauki, ale także ciężką pracę.

Zdrowy uśmiech to nie tylko gwarancja zdrowia, ale i pewności siebie. Piękny, pełny i biały uśmiech sprawa dobre pierwsze wrażenie. Lekarze stomatologii podkreślają duże znaczenie profilaktyki. Szczególnie ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Myj zęby regularnie, korzystaj z nici dentystycznych i odwiedzaj centrum stomatologii regularnie.

Materiał przygotowany we współpracy z lekarzem stomatologiem Ewą Pawlak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *