Alkohol a ciąża

Alkohol a ciąża – Czy alkohol w ciąży rzeczywiście jest niebezpieczny?

Alkohol a ciąża – czy alkohol rzeczywiście jest niebezpieczny? Kobiety ciężarne często zadają to pytanie. Wpływ alkoholu na zdrowie kobiety jest niezwykle niekorzystny. Z wielu badań naukowych, jak również praktyk klinicznych wynika, iż niebezpieczne jest wypijanie alkoholu w ciąży w dowolnych ilościach – niekorzystny wpływ na dziecko ma już jednorazowa, chociażby mała ilość spożytego alkoholu w ciąży.

Alkohol przyjęty poprzez kobietę dostaje się do organizmu dziecka, przez łożysko, działając niekorzystnie na jego rozwój. Pół godziny po spożyciu alkoholu poprzez mamę jego natężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi mamy. Do najistotniejszych efektów picia alkoholu w ciąży możemy zakwalifikować poronienie bądź wczesny poród, niską waga urodzeniową dziecka, naruszenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży), zespół ADHD, spowolnienie rozwoju, choroby serca, choroby nerek, kłopoty z widzeniem oraz ze słuchaniem, wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS).

Wypijanie alkoholu we wczesnej ciąży

Tak właściwie ciężko jest sięgnąć po alkohol już na wczesnym okresie ciąży. U większości ciężarnych jest ponieważ wrażenie odrazy, kiedy jedynie zerkną na kieliszek. Można to odczytać jako pierwszy symptom ciąży. Chociażby gdy przyszła matka go przeoczy, nie będzie potrafiła sięgnąć po jakikolwiek alkohol ze względu na odrzucenie, które będzie wzbudzał. Gdy już sięgnie, to nie będzie w stanie wypić ogromnej ilości alkoholu. Specjaliści uważają to za mądrość natury. Organizm, jaki zaczyna zmieniać się na potrzeby ciąży, domaga się jak najlepszego traktowania, zatem przekazuje pomiędzy innymi takie objawy jak zmiana zamiłowań smakowych. Byle do jego wnętrza nie trafiło coś, co na obecnym czasie mogłoby mu zaszkodzić oraz mieć nieprzyjemne konsekwencje także dla zarodka.

Wpływ alkoholu na ciążę

Alkohol etylowy oraz jego podstawowy metabolit aldehyd octowy z łatwością przechodzą poprzez łożysko do zarodka. Są podstawami o oddziaływaniu teratogennym. Już po 30-40 minutach od spożycia alkoholu poprzez kobietę ciężarną jego natężenie we krwi zarodka jest podobne do zapisanego we krwi mamy. Zarodek nie tworzy istotnego enzymu metabolizującego alkohol, poprzez co jest zdecydowanie wolniej metabolizowany poprzez zarodek aniżeli poprzez organizm mamy, co może spowodować do sytuacji, gdy organizm mamy zdąży zmetabolizować alkohol, natomiast nienarodzone dziecko jeszcze będzie poprzez mnóstwo godzin wystawione na jego oddziaływanie.

Co więcej, droga, poprzez jaką jest metabolizowany poprzez zarodek (układ enzymatyczny P450) służy wzrostowi toksyczności konsumpcji alkoholu poprzez mamę ze względu na wydzielanie ogromnych ilości wolnych rodników oraz reakcje oksydowania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do trujących wtórnych aldehydów. U zarodka natężenie alkoholu jest największe w tkankach prawidłowo uwodnionych. Z owego względu na uszkodzenie poalkoholowe najbardziej jest narażona substancja szara mózgu.

Alkoholowy zespół płodowy

Zespół alkoholowy płodu (FAS) wiąże się z fizycznymi, wewnętrznymi oraz behawioralnymi anomaliami. Może wywołać urodziny dziecka z niską wagą, kalectwem umysłowym oraz fizycznym (szczególnie głowy, twarzy, serca, kończyn oraz centralnego układu nerwowego). Podnosi dodatkowo śmiertelność płodów. Dzieci z zespołem FAS mają w dojrzalszym wieku problemy z nauką, odpowiednim zachowaniem, chorują na kłopoty natury społecznej. Nie istnieje określenie bezpiecznej ilości spożywanego alkoholu we krwi. Systematyczne wypijanie alkoholu może doprowadzać do wystąpienia emocjonalnych oraz fizycznych uszkodzeń u dziecka. Im szybciej kobieta nadużywająca alkoholu przestanie go spożywać w ciąży, tymże mniejsze zagrożenie dla dziecka. Dzisiejsza medycyna określiła tylko najcharakterystyczniejsze defekty owego zespołu. Zdarza się, iż twarz takich dzieci wygląda odmiennie – mają zwykle cienką górną wargę, krótki nos, nieco przymrużone oczy, płaskie policzki, kłopoty ze wzrostem (zwykle są małe oraz niskie poprzez całe życie).

Zagrożenie poronienia

Pewne jest, iż wypijanie alkoholu w ciąży podnosi zagrożenie poronień, przedwczesnego porodu, niewielkiej wagi dziecka bądź chorób genetycznych (serca, wzroku oraz wielu innych). W życiu embrionalnym spowalnia rozwój dziecka oraz niszczy umysł.

Gdy pijesz alkohol w okresie ciąży, i już na pewno, gdy go nadużywasz, narodzisz dziecko z tzw. alkoholowym zespołem płodowym. Nie jedynie będzie miało ogromną niedowagę. Będzie miało także kłopoty z przyswajaniem wiedzy oraz uwagą, będzie impulsywne, no i może mieć spore problemy z mową, słuchem oraz wzrokiem, natomiast jako dorosły – z osobowością.

Piwo bezalkoholowe – właściwy wybór dla ciężarnych?

Jak rzecz wygląda w wypadku tak nazywanego piwa bezalkoholowego? Jest to trunek, jaki ma zerową bądź minimalną ilość alkoholu nie przewyższającą 0,5‰, więc jego destrukcyjność dla zarodka jest niewielka. Dobór należy do ciężarnej, lecz winna zastanowić się, czy ewentualne również nieodwracalne efekty uboczne są godne chwili radości. Dla wielu pań ciąża to okres poświęceń. Są one zmuszone do zmiany stylu życia, co nie zawsze jest proste. Gdy rezygnacja z alkoholu na okres ciąży jest dla ciężarnej ogromnym kłopotem, winna uzmysłowić sobie, iż spożywanie napoi alkoholowych może niekorzystnie odbić się na zdrowiu jej dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *