Skuteczne sposoby na wzdęcia – sprawdzone metody na gazy

Skuteczne sposoby na wzdęciawzdęcia brzucha, inaczej bębnica to obok zaparć i bólów brzucha najczęściej doskwierająca dolegliwość jamy brzusznej. Jest to gromadzące się w żołądku i jelitach powietrze. Przeważnie objawiają się one uczuciem pełności, bólem w klatce piersiowej, skurczami jelit, kurczeniem i przelewaniem się w jamie brzusznej, nudnościami oraz nadmiernym oddawaniem gazów.

Wzdęcia są skutkiem połykania powietrza gromadzącego się w ustach podczas jedzenia i picia,a także mówienia, ale również mogą pojawiać się wskutek trawienia i procesu fermentacji bakteryjnej zachodzącej w jelitach. Zazwyczaj organizm dobrze radzi sobie z usuwaniem tej dolegliwości, jednak czasami konieczna może być konsultacja lekarska, ponieważ bębnica może być związana z różnego typu chorobami, np. trzustki, pęcherzyka żółciowego, czynnościowymi zaburzeniami jelit, chorobą wątroby czy refluksową.

Gromadzone w jamie brzusznej powietrze powoduje, że dokuczają nam różne nieprzyjemne dolegliwości, jednak istnieją sposoby, aby je zmniejszyć lub całkiem zniwelować w przypadkach, gdy nie jest potrzebna wizyta u specjalisty.

Skuteczne sposoby na wzdęcia – zmiana diety

Aby pozbyć się uporczywego bólu czy gazów należy unikać smażonych i tłustych potraw, które sprzyjają powstawaniu dwutlenku węgla w jelitach. Dwutlenek węgla pojawiający się po spożyciu takich dań może boleśnie rozdymać jelita. Niewskazane jest również jedzenie słodyczy, gdyż jest to idealna pożywka dla bakterii jelitowych, które nasilają procesy fermentacji.

Również mleko może powodować wzdęcia, nawet to o niskiej zawartości tłuszczu, szczególnie przy niedobrze laktozy, czyli enzymu niezbędnego do strawienia cukru mlecznego. Należy wybierać produkty chude, najlepiej gotowane lub pieczone. Jogurty czy kefiry, czyli sfermentowane napoje mleczne również są wskazane do spożycia podczas, gdy dopadają wzdęcia.

Spożywanie małych ilości, ale częściej

Jedzenie od 4 do 5 posiłków dziennie może przynieść ulgę w walce ze wzdęciami. Nasz układ pokarmowy jest w stanie poradzić sobie z najbardziej obfitymi daniami, jednak jego praca nie będzie tak satysfakcjonująca, jak w przypadku mniejszych ilości. Gdy do żołądka dostarczymy dużą porcję posiłku, nie nadąży on z wytwarzaniem enzymów trawiennych i żółci. Pokarm będzie zalegał w jelitach, co przyczyni się do rozpoczęcia się jego fermentacji, a to do tworzenia się gazów. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dopasować ilość zjadanego posiłku do możliwości naszego układu pokarmowego.

Picie ziołowych naparów

Po obfitym posiłku zaleca się wypicie naparów z ziół wiatropędnych. Do takich ziół należy koper włoski, mięta pieprzowa, jak i również bazylia. Efekty może również przynieść żucie liści mięty lub plasterków imbiru. Herbata zaparzona z kilkoma plasterkami imbiru oraz łyżką miodu zapobiegnie wzdęciom oraz przyjemnie rozgrzeje nasz organizm.

Ograniczenie napojów gazowanych

Napoje gazowane są często nieodłącznym elementem dnia. Jednak podczas ich spożywania dostarczana jest do organizmu duża ilość dwutlenku węgla zawartego w nich. Dwutlenek węgla nie tylko powoduje krępujące odbijanie się, ale również przez jego obecność w organizmie mogą pojawiać się nieprzyjemne wzdęcia.

Skuteczne sposoby na wzdęcia – leki na wzdęcia bez recepty

Jeżeli nic nie pomaga na dokuczliwości związane ze wzdęciami i dalej towarzyszy uczucie bólu i rozpierania należy sięgnąć po środek bez recepty dostępny w aptekach. Skuteczne leki to te, które zawierają w sobie symetykon. Powoduje on pękanie pęcherzyków powietrza, co doprowadza do szybszego wchłaniania się ich przez ściany jelit lub ich wydalanie.

Skupienie się na posiłku pomaga

Często podczas jedzenia większą uwagę przykuwa rozmowa niż przeżuwanie pokarmu. Podczas jedzenia z jednoczesnym mówieniem wprowadzamy do naszego organizmu ogromne ilości powietrza. Należy unikać rozmów podczas spożywania posiłków, a bardziej skupić się na tym, aby dokładnie przeżuć każdy kęs, który bierzemy do ust, ponieważ układ pokarmowy lepiej poradzi sobie z dobrze przegryzionym pokarmem.

Skuteczne sposoby na wzdęcia – nie należy jeść łapczywie

Gdy nie ma czasu na jedzenie, a głód jest odczuwalny lepiej przegryźć coś lekkiego w malutkiej ilość, żeby zapełnić na chwilę żołądek, niż jeść szybko i łapczywie nieodpowiednio przeżuwając jedzenie i wprowadzając nadmierną ilość powietrza do naszego układu. Trzeba pamiętać, że pierwszy etap trawienia zaczyna się już w jamie ustnej. Gdy pokarm jest zjadany w szybkim tempie i jest źle pogryziony praktycznie całkowicie ten pierwszy etap zostaje pominięty.

Skuteczne sposoby na wzdęcia – aktywność fizyczna

Najlepszym remedium na wzdęcia może okazać się szybka przebieżka po posiłku czy półgodzinny spacer z psem. Wysiłek fizyczny skutecznie pomaga w przemianie materii oraz przyspiesza pasaż jelitowy. Dodatkowo ruch ułatwia „odpowietrzanie” jelit.

Unikanie produktów wzdymających

Chociaż może wydawać się, że stosowana dieta jest zdrowa to czasami okazuje się ona pełna w składniki, które przyczyniają się w powstawanie wzdęć. Do takich składników należą między innymi rośliny kapustne i strączkowe, ale również cebula, dlatego należy ograniczyć ich spożywanie do takiej ilośći, która faktycznie będzie zdrowa dla naszego układu pokarmowego. W przypadku ich jedzenia pomocne mogą okazać się przyprawy wspomagające trawienie, takie jak kminek, liść laurowy, mięta, szałwia, tymianek czy bazylia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *