Szok termiczny

Szok termiczny – czym jest? Pierwsza pomoc, oznaki szoku termicznego

Szok termiczny po kąpieli w chłodnej wodzie jest normalną odpowiedzią rozgrzanego organizmu na szybki kontakt z zimnem, co skutkuje błyskawicznym spadkiem temperatury ciała. Należy pamiętać, iż woda przekazuje ciepło zdecydowanie lepiej oraz chłodzi organizm 20 razy szybciej aniżeli powietrze, więc w ciepłe (i szczególnie upalne) dni, gdy ciało niezwykle błyskawicznie się ogrzewa, chociażby w wodzie o temperaturze ponad 0°C może dojść do szoku termicznego. Nagły kontakt z zimną wodą u poniektórych osób może się przyczynić chociażby do zatrzymania akcji serca.

Szok termiczny to normalna odpowiedź organizmu, do jakiej dochodzi w wypadku szybkiego zetknięcia ciała ze środowiskiem różniącym się temperaturą. Z szokiem termicznym przeważnie mamy do czynienia przy nagłym kontakcie rozgrzanego ciała z zimną wodą, na przykład podczas upalnego wypoczynku nad jeziorem. Usilne wejście bądź wpadnięcie do wody może spowodować szok termiczny – woda nie musi być niezwykle zimna, groźny jest już kontakt z wodą o temperaturze 13 stopni Celsjusza.

Lodowata woda błyskawicznie zmniejsza temperaturę ciała, co może być niezwykle groźne – rezultatem mogą być schorzenia krążenia i kłopoty z oddychaniem, jakie mogą doprowadzać do utraty zdrowia, i chociażby śmierci. Należałoby wiedzieć, iż wybrane elementy podnoszą zagrożenie wystąpienia szoku termicznego – należą do nich na przykład alkohol i wyczerpanie organizmu wywołane zmęczeniem. Podczas wypoczynku nad wodą myślimy przede wszystkim o wypoczynku oraz spokoju, jednakże nie powinniśmy zapominać o odpowiedzialności oraz bezpieczeństwie.

Co to jest szok termiczny?

Szok termiczny występuje na skutek błyskawicznej zmiany temperatury ciała. Jest możliwe, iż dojdzie do niego już w wodzie, jaka ma ok. 13 ºC. W jego efekcie mogą nastąpić niekontrolowane, głębokie wdechy i dyszenie. Kontakt z zimną wodą powoduję głębokie wciąganie powietrza. Jeśli osoba odnajdzie się wówczas pod wodą np. po wypadnięciu z kajaka, głębokie oddechy wywołają przedostanie się wody do płuc, co zagraża utonięciem. Dyszenie, więc przyspieszenie tempa oddychania wywołuje schorzenia krążenia krwi.

Prowadzi to do osłabienia oraz zawrotów głowy. Na skutek szoku termicznego możliwe jest także zatrzymanie oddechu. Może być ono obiektywne. Możliwe jest także, iż osoba, jaka szoku doznała będzie po prostu mieć subiektywne poczucie, iż nie jest w stanie zaczerpnąć powietrza. Wywołuje to zwiększenie uczucia histerii. Kiedy zimna woda dostanie się do uszu oraz nosa, zagraża to brakiem orientacji bądź chociażby stratą przytomności. Należałoby także pamiętać, iż lodowata woda wywołuje zmniejszenie możliwości wstrzymywania oddechu.

Szok termiczny – oznaki

Żeby zapobiec szoku termicznego, należy zanurzać ciało w wodzie sukcesywnie – np. wpierw stopy, następnie zmoczyć ciało do kolan, zalać wodą klatkę piersiową, twarz, i właśnie później zacząć się pluskać bądź pływać. Gdy dojdzie do szoku termicznego, temperatura ciała zdecydowanie spada, powstają kłopoty z oddychaniem, kurcze mięśni. Może zdarzyć się, iż osoba w szoku termicznym będzie miała schorzenia świadomości bądź straci przytomność.

Angina

Każda gwałtowna zmiana temperatury jest szkodliwa. Kiedy np. w upał pijesz zimne napoje, spożywasz dużo lodów lub wychodzisz z klimatyzowanego biura bądź sklepu na rozgrzaną ulicę, różnica tak niszczy system immunologiczny, iż staje się on bezradny względem inwazji mikroorganizmów. To dlatego latem tak często łapiemy anginę.

Nie wskakuj do wody

Najgroźniejsze jest jednakże niekontrolowane zanurzenie rozgrzanego ciała w zimnej wodzie. Nie musi ona przy tymże być lodowata, starczy, iż ma ok. 13 st. C, żeby szybko ochłodzić organizm. Dzieje się tak dlatego, iż woda przekazuje ciepło zdecydowanie lepiej oraz chłodzi organizm 20 razy szybciej aniżeli powietrze. W czasie silnego oziębienia, krew zgromadzona pod skórą jest pchana poprzez obkurczające się włoskowate naczynia krwionośne bezpośrednio do serca. Jednakże serce nie jest w stanie przyjąć niespodziewanie tak ogromnej jej ilości.

Występują schorzenia krążenia. Kontakt z zimną wodą wywołuje głębokie wciąganie powietrza. Łapanie oddechu może doprowadzić do hiperwentylacji, więc zbyt szybkiego oddychania, czego efektem jest nagły skok ciśnienia krwi. Żeby zapobiec szoku termicznego, należy wchodzić do wody stopniowo, zanurzając kolejno konkretne partie ciała. Najlepiej chwilę pochodzić po brzegu oraz delikatnie się ochlapać. Pamiętaj także, iż szybciej możesz ulec wstrząsowi, kiedy masz okres, jesteś niezwykle zapracowana oraz piłaś alkohol (chociażby piwo!).

Szok termiczny – pierwsza pomoc

Szok termiczny występuje przy gwałtownym zmniejszeniu temperatury ciała. Wówczas zmienia się szybkość oddawania ciepła poprzez skórę. Więc celem pierwszej pomocy jest nagrzanie pokrzywdzonego, aby zrównoważyć temperaturę wyziębionego organizmu. W tymże celu ratowanego jak najszybciej należy przenieść w miejsce osłonięte od wiatru. Miejsce ciepłe oraz suche, oraz sukcesywnie rozpocząć go nagrzewać. Należy jak najszybciej ściągnąć przemoczone ubranie oraz delikatnie ogrzewać plecy, szyję, głowę. Ofiarę szoku termicznego należy oddzielić od zimna, więc najlepiej owinąć ją kocem. Potem winno wystąpić powolne, naturalne nagrzanie się ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *