Depresja męska – przyczyny, objawy, leczenie depresji męskiej

Depresja męska jest zaburzeniem psychicznym, którego nieodłączną cechą jest triada depresyjna, w tym utrata zdolności do doświadczania radości, zaburzenia myślenia (pesymizm, negatywizm osądu) i opóźnienie ruchowe. Depresja męska może powodować choroby serca, a także prowadzić do innych poważnych problemów. Walka z depresją lub lękiem to wielka praca i proszenie o pomoc w takiej sytuacji nie jest oznaką słabości, jest oznaką siły.

Dlaczego depresja męska zwykle nie jest rozpoznawana?

Istnieje kilka powodów, dla których objawy depresji męskiej zwykle nie są rozpoznawane. Na przykład mężczyźni mają tendencję do zaprzeczania problemom, ponieważ muszą być silni. A kultura sugeruje, że wyrażanie emocji jest w dużej mierze cechą kobiecą. W rezultacie mężczyźni z depresją częściej mówią o fizycznych objawach depresji, takich jak uczucie zmęczenia, a nie o objawy związane z emocjami.

Mężczyźni zasadniczo odkładają rozwiązanie problemów zdrowotnych, zwłaszcza, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne. Nie są skłonni rozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym i dlatego mogą otrzymać pomoc z dużym opóźnieniem. Mężczyźni są wychowywani, jako ludzie, którzy nie mają prawa do łez, którzy cały czas potrzebują czegoś, i muszą być odpowiedzialni. Taka presja może wpływać na psychikę, a depresja dogania mężczyzn, może trochę rzadziej, ale także mocno.

Trudno jest precyzyjnie określić, co powoduje depresję lub lęk. Różne osoby mogą mieć różne powody. Być może doświadczają trudnych czasów, a może z czasem mają wiele problemów. Czasami nie ma oczywistego powodu.

Niektóre z typowych czynników ryzyka dla depresji męskiej mogą obejmować:

 • Uraz fizyczny
 • Relacje, trudności i konflikty w relacjach
 • Problemy w pracy
 • Bezrobocie, zwłaszcza, jeśli trwa długo
 • Nadwaga
 • Problemy finansowe
 • Brak bliskich przyjaciół, nie mają, z kim porozmawiać
 • Rozwód
 • Narkotyki i alkohol.

Depresja dotyczy obu płci. Niszczy związki, zakłóca pracę i codzienne czynności. Objawy depresji męskiej są podobne do objawów depresji u kobiet. Ale mężczyźni mają tendencję do wyrażania tych objawów na różne sposoby. Typowe objawy depresji obejmują utratę zainteresowania zwykle przyjemnymi czynnościami, zmęczenie, zmiany apetytu, zaburzenia snu, apatię. U kobiet depresja częściej wywołuje uczucie smutku i bezwartościowości. Z drugiej strony depresja u mężczyzn może prowadzić do tego, że po prostu przestają żyć lub odczuwają drażliwość, agresywność, wrogość.

Czy depresja męska wpływa na pożądanie seksualne i prokreację?

Depresja u mężczyzn może wpływać na pożądanie seksualne i prokreację. Niestety, niektóre leki przeciwdepresyjne i inne leki mogą zrobić to samo. Mężczyźni często nie chcą przyznać się do problemów swojej seksualności. Wiele osób błędnie uważa, że problemy są związane z ich męskością, gdy w rzeczywistości są one spowodowane problemem medycznym, takim jak depresja.

Jakie są objawy depresji męskiej?

Mężczyźni rzadziej wykazują więcej typowych objawów depresji, takich jak smutek. Zamiast wyrażać przygnębiony nastrój, mogą wydawać się bardziej drażliwi i agresywni. Z tych powodów wielu mężczyzn, a także lekarze mogą nie rozpoznać problemu depresji męskiej. Z reguły kobiety w depresji mówią, że czują się beznadziejne i bezradne. Mężczyźni rzadziej myślą o depresji, lęku lub zaburzeniach psychicznych.

Objawy depresji męskiej:

 • Spędzają dużo czasów w samotności
 • Nie cieszą się tym, co wcześnie robili z przyjemnością
 • Doświadczanie niepokoju, nastroju lub drażliwości
 • Jest agresywny, chociaż wcześniej tego nie zauważano
 • Niewyjaśnione bóle głowy, bóle pleców lub inne bóle fizyczne
 • Problemy żołądkowe, nudności, problemy z wypróżnianiem
 • Uczucie strachu
 • Zmiany w pożądaniu seksualnym
 • Znaczna utrata wagi bez przyrostu masy ciała i diety oraz zmiany apetytu
 • Bezsenność lub nadmierna senność
 • Pobudzenie psychoruchowe lub spowolnienie
 • Zmęczenie lub utrata energii
 • Uczucia bezwartościowości lub nadmiernej winy
 • Upośledzona zdolność myślenia lub koncentracji i / lub niezdecydowanie
 • Okresowe myśli o śmierci, powtarzające się myśli samobójcze bez planu, próba samobójcza lub plan samobójczy.

Jakie są konsekwencje nieleczonej depresji męskiej?

Depresja u mężczyzn może być katastrofalna. Mężczyźni trzy do czterech razy więcej niż kobiety popełniają samobójstwo. 80% wszystkich ludzi, którzy popełniają samobójstwo, to mężczyźni. Chociaż więcej kobiet próbuje popełnić samobójstwo, znacznie więcej mężczyzn dopełnia tego aktu, który faktycznie kończy ich życie. Może to wynikać z faktu, że mężczyźni mają tendencję do używania bardziej śmiercionośnych i brutalnych metod popełniania samobójstwa, takich jak używanie broni, a nie przedawkowanie tabletek.

Jak powszechna jest depresja u starszych mężczyzn?

Chociaż depresja nie jest normalną częścią starzenia się, starsi mężczyźni mogą mieć powody medyczne, takie jak choroby serca, udar, rak lub inne stresory, które mogą przyczyniać się do depresji. Mogą też wystąpić częste straty (takie jak znajomi, zdrowie fizyczne, małżonkowie, dochód, znacząca praca). Emerytura jest trudna dla wielu mężczyzn, ponieważ wytrąca ich z normalnego harmonogramu. Te zmiany i utrata poczucia własnej wartości mogą również przyczyniać się do depresji. Ponadto pojawienie się innych problemów zdrowotnych, a nawet niektóre leki mogą przyczyniać się do depresji u dojrzałych mężczyzn.

Jak leczy się depresję męską?

Ponad 80% osób z depresją zarówno mężczyzn, jak i kobiet może z powodzeniem leczyć się lekami przeciwdepresyjnymi, psychoterapią lub ich kombinacją. Alkohol jest środkiem depresyjnym. Lęk może nasilić się przez częste picie i może przyczyniać się do depresji. Alkohol może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami stosowanymi w depresji lub lęku i wzmacniać ich działanie oraz nasilać się działania niepożądane, dlatego zaleca się zmniejszenie spożycia alkoholu i, lepiej, zrezygnować całkowicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *