Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Nawracające zapalenie chrząstek – objawy, diagnostyka, leczenie

Nawracające zapalenie chrząstek jest rzadką chorobą zapalną, która atakuje struktury chrzęstne i tkankę łączną różnych narządów i układów. Przypuszczalnie ma charakter autoimmunologiczny. Najczęstszym objawem jest uszkodzenie uszne, a następnie, w porządku malejącym, zapalenie stawów, przegrody nosowej, różne uszkodzenia oczu, uszkodzenie układu oddechowego (tchawicy, krtani i oskrzeli), procesy zapalne w układzie sercowo-naczyniowym.

Na początku płynie falami. Z czasem okresy zaostrzeń i remisji stopniowo ustępują postępującemu kursowi. Leczenie nawracającego zapalenia chrząstek jest zwykle zachowawcze, z użyciem glukokortykoidów. W przypadku poważnego uszkodzenia tchawicy, krtani i zastawek serca wymagana jest operacja.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Czym jest nawracające zapalenie chrząstek?

Nawracające zapalenie chrząstek jest chorobą zapalną, która atakuje chrząstkę i tkankę łączną. Mogą ucierpieć uszy, stawy, przegrody nosowe, tchawica, krtań, zastawki serca, oczy, naczynia krwionośne i nerki. W początkowym okresie zwykle występuje seria zaostrzeń i remisji. Następnie biegunowe zapalenie, które często staje się progresywne. Leczenie jest w większości zachowawcze. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji w celu przywrócenia funkcji ważnych narządów uszkodzonych w wyniku zapalenia.

Choroba może rozwinąć się w każdym wieku, ale szczyt występuje w okresie od 40 do 50 lat. Kobiety i mężczyźni cierpią równie często. Nawracające zapalenie chrząstek jest bardzo rzadką chorobą do tej pory tylko około 800 przypadków odnotowano na całym świecie. Przyczyny, czynniki wywołujące i mechanizmy rozwojowe nie są jeszcze znane, jednak charakterystyczne zmiany poziomu przeciwciał we krwi sugerują, że choroba jest autoimmunologiczna.

Nawracające zapalenie chrząstek – objawy

Objawy kliniczne nawracającego zapalenia chrząstek różnią się w zależności od lokalizacji, czasu trwania i nasilenia. W pierwszych latach choroby przebieg jest zwykle nawracający, falisty i może być później zastąpiony progresywnym. Nawroty można zaobserwować zarówno w tym samym obszarze, jak i w różnych. Początek choroby może przypominać gorączkę nieznanego pochodzenia i towarzyszy jej osłabienie i ból mięśni. Następnie lokalne procesy zapalne łączą się z typowymi objawami.

Pierwsze miejsce w częstotliwości uszkodzeń zajmują małżowiny uszne (od 85 do 95% przypadków). Ucho staje się bolesne, opuchnięte, zagęszczone i przybiera purpurowo-fioletowy odcień. Zapalenie jest zwykle obustronne: podczas pierwszego ataku jedno ucho jest dotknięte, podczas kolejnych ataków, drugie lub oba. Atak trwa od kilku dni do kilku tygodni, następnie objawy znikają. W wyniku powtarzających się procesów zapalnych ilość tkanki chrzęstnej zmniejsza się, a ucho staje się zniekształcone, bezkształtne, obwisłe i zwiotczałe. Jeśli zapalenie rozszerza się na ucho środkowe i wewnętrzne, możliwe są zaburzenia słuchowe i przedsionkowe.

Drugim najczęstszym objawem jest artropatia (od 52 do 85% przypadków). Może się objawiać w postaci bólu stawów, zapalenia pojedynczego lub wielostawowego i obejmować duże i małe stawy. W tym ostatnim przypadku możliwy ból i ograniczenie oddechowe płuc. Nie występuje deformacja spowodowana stanem zapalnym. Objawy ustępują samoistnie lub w kontekście przyjmowania leków. Nieco rzadziej obserwowane jest nawracające zapalenie chrząstek przegrody nosowej (od 48 do 72% przypadków), a następnie, do nosa, wyciek z nosa nieprzyjemne uczucie pełności i krwawienie z nosa. Przy przedłużającym się zapaleniu lub powtarzających się atakach chrząstka kurczy się, powodując ustępowanie grzbietu nosa i deformację siodła. Uszkodzenie oka występuje w 50% przypadków.

Pojawia się:

 • obrzęk wokół oczu
 • wytrzeszcz gałek ocznych
 • obrzęk spojówki
 • co najmniej zapalenie twardówki, zapalenie nadtwardówki, zapalenie spojówek i suche zapalenie rogówki
 • zapalenie błony naczyniowej oka
 • retinopatia
 • neuropatia niedokrwienna nerwu wzrokowego
 • zakrzepica siatkówki.

W około jednej czwartej przypadków nawracającego zapalenia chrząstki występuje uszkodzenie dróg oddechowych. W niektórych przypadkach ograniczone zapalenie może być bezobjawowe i nie wpływać na stan danej osoby. Jednak na ogół jest to najcięższy objaw choroby zajmujący pierwsze miejsce wśród przyczyn śmierci. W przypadku zmian w obrębie tchawicy i krtani pojawia się duszność, nieproduktywny kaszel, trudności w oddychaniu, ból, chrypka. Kiedy zapalenie oskrzeli rozwija się obraz kliniczny przypomina astmę oskrzelową. We wczesnych stadiach zapalenia trudność w oddychaniu wynika z obrzęku tkanki łącznej.

Zaburzenia słuchowe i przedsionkowe obserwuje się, u co czwartego chorego z nawracającym zapaleniem chrząstki. Możliwe są szumy uszne, utrata słuchu, uczucie pełności w uchu i zawroty głowy. Inną grupą objawów, która jest wykryta, w co czwartym przypadku nawracającego zapalenia chrząstki i podobnie jak uszkodzenie dróg oddechowych, często powodujące śmierć chorych jest uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej obserwuje się niewydolność aorty, zaburzenia rytmu serca, zapalenie osierdzia i zaburzenia przewodzenia są mniej powszechne.

Nawracające zapalenie chrząstek – diagnostyka

Rzadkość choroby i różnorodność objawów stwarzają poważne trudności w diagnozie. Objawy nawracającego zapalenia chrząstek mogą przypominać objawy infekcji oskrzelowo-płucnych, alergii, nowotworów i różnych chorób reumatycznych. Średnio diagnoza jest ustalana rok lub dłużej po pojawieniu się pierwszych objawów. Większość chorych jest badana przez kilku specjalistów. Sytuację komplikuje nieobecność patognomonicznych testów instrumentalnych i laboratoryjnych stosowanych do wykrywania nawracającego zapalenia chrząstek.

Diagnoza jest uważana za wiarygodną w identyfikacji trzech z sześciu objawów:

 • Obustronny proces zapalny w uchu.
 • Obecność zapalenia stawów.
 • Zapalenie w przegrodzie nosowej.
 • Uszkodzenie oka.
 • Zapalenie chrzęstnych struktur tchawicy, krtani i oskrzeli.
 • Zaburzenia przedsionkowe.

Badania krwi są określane przez zmiany charakterystyczne dla procesu zapalnego: leukocytozy, zwiększonego ESR, anemii, wzrostu liczby alfa i gamma globulin. Po zapaleniu układu oddechowego na zdjęciach radiologicznych stwierdzane jest zwężenie tchawicy. Wykonywana jest także tomografia komputerowa, aby wyjaśnić stopień zwężenia, oceniając zmiany w przestrzeni podgłośniowej i otaczających tkankach. Po zapaleniu stawów na zdjęciach rentgenowskich obserwuje się charakterystyczny charakter reumatoidalnego zapalenia stawów: zwężenie przestrzeni stawowej, okołostawową osteoporozę.

Nawracające zapalenie chrząstek – leczenie

W przypadku zmian w płucach i umiarkowanych procesów zapalnych stosuje się małe dawki glukokortykoidów. W ciężkich przypadkach (uszkodzenie aorty, serca, naczyń krwionośnych, dróg oddechowych, nerek, oczu i ucha wewnętrznego) dawka glukokortykosteroidów jest zwiększana. Możliwe jest połączenie z cytostatycznymi lekami immunosupresyjnymi.

W przypadku ciężkich zmian oskrzelowych, krtani i tchawicy, konieczne są interwencje chirurgiczne: stentowanie tchawiczo-zatokowe, segmentowa resekcja oskrzeli lub tracheostomii. Rozwój niewydolności aortalnej jest wskazaniem do zastawki protetycznej lub miejsca aorty. Rokowanie nawracającego zapalenia chrząstek zależy od umiejscowienia, nasilenia zmiany i częstości nawrotów. Oczekiwana długość życia pacjentów po wystąpieniu pierwszych objawów choroby wynosi od 10 miesięcy do 20 lat.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *