Zatkane uszy po locie samolotem

Zatkane uszy po locie samolotem – przyczyny, zapobieganie

Zatkane uszy po locie samolotem są problemem, z którym styka się wiele osób podróżujących w ten sposób. Początkujący podróżni stykający się po raz pierwszy z taką sytuacją panikują nie rozumiejąc, czy taka reakcja jest normalna. Zjawisko to ma wiele zrozumiałych przyczyn. Już na wysokości 3000 metrów ciśnienie atmosferyczne zaczyna spadać, stężenie tlenu maleje. A jeśli samolot osiągnie wysokość do 11 000 metrów, wtedy dopływ tlenu do krwi na ogół staje się krytycznie niski.Takie doznania są nieprzyjemne nawet dla zdrowych ludzi, nie mówiąc już o tych, którzy są chorzy.

Dlaczego dochodzi do zatkania uszu po locie samolotem?

Fakt, że po locie następuje ból głowy, uszy są zatkane i trudno jest oddychać to zrozumiały fizjologiczny objaw. Nie należy panikować, nawet, jeśli ktoś źle się czuje, można zastosować kilka prostych środków ludowych. Powody zatkania uszu po locie samolotem są proste i jasne. Jak wiadomo, unosząc się do pewnej wysokości, człowiek wpada w strefę dość wysokiego ciśnienia. W tym samym czasie ciśnienie wewnątrzczaszkowe się nie zmienia. Z powodu takiej różnicy pojawiają się podobne objawy.

Dyskomfort w obszarze uszu najczęściej obserwuje się podczas startu lub lądowania samolotu. Zatkanie uszu i ból są reakcją organizmu na nagłą zmianę ciśnienia. Ludzkie organy słuchowe są wrażliwe i łatwo ulegają uszkodzeniu. Ciśnienie powietrza w uchu powinno być równe zewnętrznemu ciśnieniu atmosferycznemu. Podczas startu lub lądowania samolotu występuje poważny spadek ciśnienia, może to mieć negatywny wpływ na błonę bębenkową.

Błona bębenkowa, który działa jak bariera między środowiskiem zewnętrznym a czaszką, cierpi z tego powodu. Wydaje się być wciśnięta do, wewnątrz, co powoduje zatkanie. Jak duże będzie natężenie objawów zależy od wielkości trąbki Eustachiusza. Jeśli jest zwężona, symptom będzie znacznie bardziej intensywny.

Uciążliwość zatkania uszu po locie samolotem zależy od takich czynników jak:

  • Katar
  • Zapalenie ucha środkowego.
  • Obecność w uchu obcego obiektu.

Dlatego wielu lekarzy nie zaleca podróżowania samolotami, jeśli są objawy przeziębienia, alergie i inne choroby. Lepiej jest najpierw odzyskać zdrowie, a potem kupić nowe bilety.

Zatkane uszy po locie samolotem – jak sobie radzić z problemem zatkanych uszu po locie samolotem?

Podróż samolotem nie jest dla wszystkich pasażerów całkowicie wygodna i bezbolesna. Niektórzy lubią patrzeć przez okna, ciesząc się widokiem. A inni w tym czasie zmuszeni są do odczuwania dyskomfortu. Zwykle ciśnienie można znormalizować za pomocą kilku ruchów połykania. Pomagają one zwiększyć światło trąbki Eustachiusza łącząc nosogardło z jamą ucha środkowego. Jednakże, gdy występuje katar lub procesy zapalne, światło jest zwężone i znacznie trudniej będzie usunąć zatory.

Czasami najłatwiej jest otworzyć usta i stać spokojnie przez kilka minut. Jedną z najlepszych metod zalecanych przez lekarzy jest stosowanie kropli zwężających naczynia krwionośne. Należą do nich krople zawierające w swoim składzie chlorowodorek tetrahydrozoliny. Zasada działania leku jest prosta: zmniejszają obrzęk błony śluzowej, w wyniku, czego zatkanie znika.

Zatkane uszy po locie samolotem

Warto wziąć pod uwagę, że takie działania uzależniają. Dlatego, jeśli ktoś musi latać, przynajmniej raz w tygodniu, lepiej odwołać się do innej metody, w przeciwnym razie nie będzie możliwe normalne oddychanie bez zastosowania leku. Istnieją również specjalne spraye, które pozwalają całkowicie oczyścić nosogardło ze śluzu. Wśród tych bardzo popularny składnik sprayu ksylometazolina, jednak lepiej jest używać go przed lotem, a nie w jego trakcie. Przed wejściem na pokład samolotu należy kupić specjalne zatyczki do uszu. Można je znaleźć zarówno w aptece, jak i w różnych sklepach w pobliżu lotniska i wewnątrz budynku. Należy ich użyć przed startem i przed lądowaniem.

Jeśli podczas lądowania zatkanie uszu w żaden sposób nie mija czas, aby przejść do innych działań. Już w domu można użyć oliwy z oliwek lub nadtlenku wodoru. Trzeba położyć się na boku, wlać lek do lewego ucha i pozostać w tej pozycji przez kilka minut. Po odwróceniu się woskowina razem z olejem właśnie wysuszyła uszy. Wraz z nim przejdzie obrzęk. Do ucha można przyłożyć ciepłą szmatkę, zanurzoną w podgrzewanej wodzie i przytrzymać przez kilka minut. W tym samym czasie, przed wykonaniem kompresu, należy delikatnie wycisnąć materiał, aby płyn nie dostał się do ucha.

Zatkane uszy po locie samolotem – czy należy skonsultować się z lekarzem?

Laryngolodzy twierdzą, że zatkanie uszu po locie w samolocie jest całkiem normalne. Dlatego w większości przypadków nie należy kontaktować się ze specjalistą. Jeśli jednak objaw nie ustąpi w ciągu kilku dni i żadne środki nie pomogą, lepiej udać się do lekarza. Nie można lekceważyć silnego bólu, którego nie można usunąć nawet za pomocą leków. Warto się udać się do laryngologa, jeśli pojawią się znaki ostrzegawcze, takie jak ostry i poważny ubytek słuchu. Nie należy przeciągać wizyty, jeśli było krwawienie, nawet niewielkie.

Zatkane uszy po locie samolotem – zapobieganie objawom zatkania uszu po locie samolotem

Aby zatory słuchowe i bóle głowy nie były silne, nie należy latać samolotem, gdy ktoś jest przeziębiony. Lepiej zostać w domu, niż ryzykować zdrowia i zarażać innych. Przed lądowaniem nie należy spać. Lepiej poprosić stewardessę, aby obudziła się 10-20 minut przed przybyciem na lotnisko. Podczas lotu zaleca się zabieranie ze sobą słodyczy lub gumy do żucia. Charakterystyczne ruchy połykania pomogą szybko usunąć obrzęk.

Aby uniknąć zatkania uszu podczas lotu samolotem można:

  • Od czasu do czasu otwierać usta i ziewać tak często jak to możliwe
  • Żuć gumę podczas lotu
  • Spożywać lizaki
  • Pić więcej płynów przez słomkę
  • Zamknąć usta, wydychać powietrze przez nos i starać się nie oddychać przez kilka sekund.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *