Rodzaje bólu gardła

Rodzaje bólu gardła – sposoby na ból gardła, schorzenie gardła

Rodzaje bólu gardła, jest ich wiele w zależności od tego co go wywołało oraz na porę występowania. Sam ból tez bywa różny, może powić się jako zwyczajna chrypka, przy połykaniu, abo może spowodować kaszel. Ale co to właściwie jest ból gardła? Jakie dokładnie są jego odmiany? Jak możemy go leczyć? Na to wszystko postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Zacznijmy od początku, czyli co to jest ból gardła i czym jest wywołany.

Ból gardła jest to często spotykana dolegliwość, na którą zapada większość z nas. Zazwyczaj jest spowodowany uczuleniem, anginą, chorobą dziąseł. Może być również objawem większych chorób takich jak ospa, odra czy szkarlatyna. Ból gardła dokuczliwie nam przeszkadza podczas pracy czy zwyczajnym obowiązkom domowym. Jest uciążliwy i nie raz bardzo bolesny. Jak każda choroba nigdy nie sprawia przyjemności, a dodatkowy tryb współczesnego życia nie pozwala nam na kurację w łóżku dlatego szukamy jak najszybszych i skutecznych sposobów wyleczenia.

Aż 90% zachorowań na ból gardła jest spowodowany wirusami: grypy, koronawirusy, paragrypy itd. Działają one tak, że naruszają bezpośrednio śluzówkę nosa i gardła przez co układ odpornościowy inicjuje odpowiedź immunologiczną. Przez takie działanie pojawiają się bradykininy i histaminy, które wpływają na zwiększone wydzielanie obfitej wydzieliny z nosa. Taki stan zapalny sprawiaj, że w gardle pojawia się obrzęk, trudności w przełykaniu, a błona śluzowa staje się przekrwiona.

Jeśli te objawy utrzymują się dłużej niż dzień lub dwa możemy przepuszczać, że doszło to zapalnie gardła bakteryjnego. Można go rozpoznać, poprzez pojawienie się białego nalotu na migdałkach. W bardzo krótkim czasie przeradza się w ropne czopy, które powodują obrzęk migdałków. Skutkiem tego może być gorączka, ból głowy, osłabienie, powiększone węzły chłonne.

Trzy główne rodzaje bólu gardła.

Lekki ból gardła – czujemy pieczenie i przesuszenie. Gardło jest podrażnione np. przez dym tytoniowy czy alkohol. Jest to zapalenie gardła, które charakteryzuje się suchością i kluciem.

Silny ból gardła – nagły ból w przełykaniu, z uczuciem rozbicia i przemęczenia połączony z gorączką może być objawem groźniejszej choroby. Ból gardła umiejscowiony bardziej z tyłu szyi może być spowodowany problemami z kręgami szyjnymi i kręgosłupem.

Ból gardła od zębów – na pozór zęby i gardło nie są ściśle powiązanie, ale próchnica, bakterie czy zapalenie dziąseł mogą powodować ból garda. Małe dzieci dokuczliwie to odczuwają podczas wyżynaniu się zębów, przez co może ich boleć cały przełyk i podniebienie.

Rozróżniamy również ból gardła ze względu na porę w jakiej się objawia. Większość osób największy ból odczuwa rano zaraz po przebudzeniu lub w nocy tuż przed zaśnięciem. To właśnie wtedy objawiają się trudności z przełykaniem, przesuszenie czy przekrwienie śluzówki.

Rodzaje bólu gardła – z tego względu dzielimy ból gardła na:

Ból nocny – pora ta ma decydujący wpływ na zapalenie gardła. W nocy rzadziej przełykamy ślinę, a oddychając przez usta, gdy nos mamy zatkany sprawiamy, że śluzówka gardła staje się przesuszona i wrażliwa na podrażnienia. W nocy również nie przyjmujemy leków, przez co gorzej się czujemy.

Ból dzienny – jest to konsekwencja nocy, czyli zaostrzenie się stanu zapalnego. Rano może pojawić się zwiększona wydzielina powstała w nocy, dlatego ważne jest by ją odkrztusić i jak najszybciej przyjąć przepisane przez lekarza leki.

Ból uczuleniowy – występuje on w odpowiedniej porze roku, gdy emitowane są pyłki roślin na które jesteśmy uczuleni. Podrażnienie oczy i nosa może spowodować zwiększeniem kataru siennego i podrażnieniem gardła. Występuje wtedy suchość i pieczenie.

Rodzaje bólu gardła – schorzenie gardła w ciąży.

W ciąży ból gardła może być tak samo wywołany przez bakterie, wirusy lub przez czynniki zewnętrzne, ale dodatkowo jest to stan w którym trzeba bardziej zadbać o siebie i przyjmować leki, które nie wpłyną na rozwój płodu. Leczenie następuje już na poziomie samych objawów by jak najszybciej zredukować jego natężenie. Jeśli choroba jest spowodowana bakteriami lub grzybami potrzebny jest kontakt ze specjalistą.

Leków nigdy nie wolno przyjmować wedle własnego uznania, lecz tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże lub ogólnym. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na przeziębienia w okresie jesienno-zimowym Jednakże, trzeba pamiętać by zachować zdrowy rozsądek i do puki nie ma podwyższonej temperatury ciała to nie ma konieczności konsultacji z lekarzem.

Rodzaje bólu gardła – sposoby na ból gardła:

  • Przyjmowanie dużo płynów tj. herbaty z kwiatu lipy, rumianku, bzu.
  • Dodatki cytryny, miodu i czosnku, czyli sporządzanie herbaty z dodatkiem cytryny, czy kanapki z miodem lub czosnkiem.
  • Płukanie gardła naparami z rumianku, kory dębu lub szałwii.
  • Inhalacje z dodatkami olejku mentolowego, sosnowego, czy mięty.
  • Preparaty do ssanie, które można zakupić bez recepty w aptece.
  • Środki farmakologiczne przepisane przez lekarza.
  • Terapia antybiotykowa.

Pamiętaj, jeśli nie jesteś pewny jakiego rodzaju masz dolegliwości związane z bólem gardła to sięgnij najpierw po domowe i ziołowe sposoby leczenia. One nie zaszkodzą, ale jeśli też nie pomogą to nie lecz się samodzielnie specyfikami z apteki tylko udaj się do lekarza. Taka wizyta może sprawi, że leczenie będzie krótsze i mniej inwazyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *