Domowe sposoby na przejedzenie

Domowe sposoby na przejedzenie – skuteczne sposoby

Domowe sposoby na przejedzenie – przejedzenie to bardzo nieprzyjemny stan organizmu,w którym nasz układ trawienny nie jest w stanie uporać się z ogromną ilością jedzenia (najczęściej tłustego i wysokokalorycznego). Najczęściej przejadamy się podczas imprez okolicznościowych i świąt, kiedy stół wprost ugina się od ciężaru jedzenia. Chcemy wtedy spróbować wszystkich apetycznych potraw, ponieważ pojawiają się one najczęściej sporadycznie, tylko przy specjalnych okolicznościach.

W dodatku odmowa jedzenia kojarzy się z wyrządzeniem przykrości osobie, która poświęciła się, by rozmaite posiłki specjalnie dla nas przygotować. Niestety, pochłanianie sporych porcji w krótkim czasie może spowodować bardzo przykre odczucia, bo organizm zwyczajnie nie poradzi sobie z przyjęciem olbrzymiej ilości, zwłaszcza, jeśli nie jest do niej przyzwyczajony na co dzień.

Objawy przejedzenia

Po czym poznać, że przesadziliśmy z jedzeniem? Organizm sam zasygnalizuje problemy. Najczęstsze objawy to wzdęcia i gazy, uczucie ciężkości, niestrawności, zgaga, mdłości i ból brzucha. Te wszystkie uczucia towarzyszą nam po obfitej uczcie. Ponieważ lubimy sobie kulinarnie pofolgować w okresie świąt, sklepy i apteki, w których moglibyśmy zakupić leki na poprawę trawienia są niedostępne.

Trudno jest taką sytuację przewidzieć, ponieważ nawet jeśli jemy, nie koncentrujemy się na tym. Rozmawiamy w towarzystwie rodziny, wznosimy toasty, odpakowujemy prezenty, a jedzenie pochłaniamy przy okazji, lecz w dużych ilościach, często całkowicie nieświadomie. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które skutecznie pozwolą złagodzić nieprzyjemne uczucie.

Domowe sposoby na przejedzenie – domowe sposoby – napary i herbaty

Chociaż w naszym kraju nie istnieje zakorzeniona w kulturze tradycja picia herbaty, coraz więcej osób korzysta z cudownych właściwości tego niezwykle korzystnego dla zdrowia napoju. Będąc gościem na pewno otrzymamy herbatę na naszą prośbę, nawet jeśli na stole dominują napoje wyskokowe. Czarna herbata usprawni trawienie tłuszczów. Zielona doda nam energii i zniweluje uczucie przepełnienia.

Z kolei czerwona pomoże naszej wątrobie (to rozwiązanie jest najlepsze, kiedy oprócz samego jedzenia przesadziliśmy również z alkoholem). Wyśmienicie sprawdzi się herbata z imbirem, która przyspieszy przemianę materii. Oprócz herbat z pomocą przychodzi nam także cały szereg ziół i mikstur. Potwierdzone właściwości posiada parzona mięta, kminek i szałwia. Napar z majeranku rozprawi się ze wzdęciami, a napar z anyżu złagodzi kolki i niestrawność. Mieszanka ciepłej wody z octem jabłkowym (jedna łyżka) i miodem również skutecznie przyspieszy przemianę materii. Przy kolacji wigilijne najlepiej sprawdzi się tradycyjny kompot z suszu.

Domowe sposoby na przejedzenie – domowe sposoby – alkohol w niewielkich ilościach

Lampka wina lub kieliszek wódki (w tym przypadku najlepiej zadziała żołądkowa gorzka lub ziołowa, np. Jägermeister) pobudzi soki trawienne i poprawi krążenie w jelitach. Taka dawka w zupełności wystarczy. Przy dużej ilości wręcz przeciwnie – alkohol także będzie zalegał w żołądku i tylko nasili objawy. Jeśli czujemy się przejedzeni a nie jesteśmy w stanie odmówić alkoholu, chociażby w przypadku uroczystych toastów, to trzymajmy się jednego rodzaju. Mieszanie trunków przy pełnym żołądku to prosta droga do wymiotów i rozwolnienia.

Domowe sposoby na przejedzenie – domowe sposoby – ruch i gimnastyka brzucha

Nawet jeśli mdłości i ociężałość przykuły nas do fotela lub łóżka, dobrze jest zmotywować się do lekkiego spaceru. Ruch przyspieszy metabolizm, w dodatku nasz organizm otrzyma porcję świeżego powietrza, dzięki czemu dotlenimy się i ożywimy. Skuteczne będą także spięcia brzucha podczas wydechu i masaż (o ile nie będzie to powodować odruchu wymiotnego). Masaż wykonujemy powolnymi, kolistymi ruchami.

Domowe sposoby na przejedzenie – domowe sposoby – kiszonki

Za granicą produkty kiszone zyskały miano superfood, przez co są coraz częściej kupowane i polecane przez celebrytów i blogerów. Warto wykorzystać ich popularność i dostępność w naszym kraju. Kiszone warzywa i owoce zawierają bakterie kwasu mlekowego, które regulują florę bakteryjną jelit. Wpływa to na lepsze wchłanianie jedzenia. Jako bonus otrzymujemy redukcję złego cholesterolu i oczyszczanie organizmu z toksyn.

Profilaktyka najskuteczniejsza

Nieprzyjemnych dolegliwości związanych z przejedzeniem można uniknąć. Jeśli spodziewamy się w najbliższym czasie dużej biesiady z jedzeniem w roli głównej, przygotujmy się do tego. Przed rozpoczęciem uczty zaleca się wypić szklankę ciepłej wody z cytryną. Kiedy mamy możliwość, świetną opcją będzie również aktywność fizyczna w dniu imprezy. Intensywny ruch rozkręci nasz metabolizm i trawienie posiłków przyjdzie dużo łatwiej.

Dobrym rozwiązaniem jest również stara sztuczka, skuteczna przy odchudzaniu – przed głównym posiłkiem zjedzmy owoc lub warzywo. Podczas konsumpcji najlepiej realnie ocenić swoje możliwości, a kiedy mamy już dość jedzenia, kluczowa może okazać się asertywna postawa – odmówienie kolejnej porcji przy pełnym żołądku nie jest przecież brakiem szacunku dla gospodyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *