Zespół nieszczelnego jelita

Zespół nieszczelnego jelita – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół nieszczelnego jelita określany jest inaczej jako zespół cieknącego jelita. Jest to schorzenie, którego podstawa tkwi w powstawaniu szczelin w jelicie cienkim. W wyniku braku szczelności dochodzi do przedostawania się do organizmu toksyn oraz innych niebezpiecznych substancji. W wyniku jakiego procesu dochodzi do powstania zespołu nieszczelnego jelita?

Źródło problemu upatruje się w rozwijającym się stanie zapalnym błony śluzowej jelita cienkiego. Prowadzi to do podrażnienia śluzówki, która ulega znacznemu osłabieniu. Z czasem dochodzi do tworzenia się przestrzeni pomiędzy komórkami, które stają się coraz większe. W końcu dochodzi do przedostawania się przez te mikroskopijne dziurki różnych niepożądanych i szkodliwych substancji.

Zespół nieszczelnego jelita – przyczyny

Wśród przyczyn zespołu nieszczelnego jelita wymienia się takie elementy jak przewlekły stres oraz niewłaściwie zbilansowana dieta, w której obecny jest alkohol, pikantne potrawy, konserwanty, a także gluten. Do uaktywnienia się zespołu nieszczelnego jelita przyczynić się mogą także niektóre preparaty farmakologiczne, na przykład środki przeciwzapalne, antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Niedostateczna ilość kwasu solnego w żołądku może także przyczynić się do powstania opisywanej w tym artykule dolegliwości. Inne przyczyny skłaniające do ujawnienia się określonego schorzenia to obecność zakażeń bakteryjnych, grzybiczych, pasożytniczych, nieprawidłowość w gospodarce hormonalnej, niedoczynność tarczycy, a ponadto chemioterapia.

Zespół nieszczelnego jelita – objawy

Symptomy zespołu nieszczelnego jelita podzielić można na objawy pochodzące: ze strony układu pokarmowego, skórne, ze strony układu nerwowego oraz inne. Do symptomów pochodzących ze strony układu pokarmowego zalicza się takie objawy jak wzdęcia, zaparcia albo biegunki, bule brzucha, nudności, różnego rodzaju alergie pokarmowe, refluks, a także zgagę.

Sygnały skórne świadczące o obecności opisywanego tutaj schorzenia to mogący pojawić się trądzik, wysypka, egzema, wyprysk, a ponadto suchość skóry. O obecności zespołu nieszczelnego jelita świadczą także objawy ze strony układu nerwowego człowieka. Wymienić tutaj można stan przewlekłego zmęczenia, bezsenność, zaburzenia koncentracji oraz pamięci oraz zmiany nastroju.

Pozostałe objawy świąd oraz łzawienie oczu, zapalenie zatok, często nawracający katar, zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała, zapalenie dróg moczowych oraz gorączka. Podkreślić należy także fakt, że chorobie tej towarzyszyć mogą inne choroby. Wyróżnić tutaj można wrzodziejące zapalenie jelita grubego, uchyłkowatość jelita grubego, zapalenie naczyń, reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Zespół nieszczelnego jelita – diagnostyka

W praktyce nie istnieją badania oraz testy, które pozwalają zdiagnozować zespół nieszczelnego jelita. Jednakże wiele osób upatruje możliwości zdiagnozowania choroby na skutek przeprowadzenia testu absorpcji cukrów, czyli TAC. Badanie polega na dostarczeniu do przewodu pokarmowego człowieka mannitolu oraz laktulozy. W dalszej kolejności następuje oznaczenie ich stężeń w próbce moczu, który zebrany został w ciągu 5 godzin.

Następnie obliczony jest wskaźnik przepuszczalności jelitowej. Jest to stosunek stężeń laktuloza do mannitol. W przypadku, gdy w moczu dostrzegalny jest niski poziom mannitolu, natomiast wysoki laktulozy, przypuszcza się wówczas, że przepuszczalność jelit jest prawidłowa. Zespół nieszczelnego jelita występuje, w sytuacji gdy stężenie obu substancji jest wysokie. Ostatnia możliwość, czyli niskie wartości obu związku decyduje o występowaniu zaburzeń wchłaniania. Jednakże interpretacja określonego badania jest mocno teoretyczna, gdyż nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby taką zależność.

Zespół nieszczelnego jelita – leczenie

W chwili obecnej nie ma preparatu, który przyczyniłby się do leczenie określonego schorzenia. W tym przypadku wskazuje się na dobroczynne działanie probiotyków. Pozwolą one na przywrócenie równowagi flory bakteryjnej w jelitach. Bardzo ważną kwestią jest tutaj prawidłowa dieta. Konieczne staje się w tym przypadku, wyeliminowanie z codziennych nawyków żywieniowych produktów i potraw, które mogą mieć negatywny wpływ na szczelność bariery jelitowej. W związku z tym z diety należy usunąć takie produkty jak cukier rafinowany, alkohol, a ponadto gluten. Dieta wskazana przy obecności takiego schorzenia jak zespół nieszczelnego jelita powinna obfitować w owoce, warzywa, chude mięso, ryby morskie i owoce morza.

Podkreślić należy jednak fakt, że zespół nieszczelnego jelita nawet przy odpowiedniej diecie, prowadzić może do powstania nieprawidłowości przyswajania składników pochodzących z żywności. Konsekwencją tego jest znaczne osłabienie organizmu. Ważną kwestią jest także to, ze przy obecności zespołu nieszczelnego jelita dochodzi także do zmniejszenia wytwarzania enzymów trawiennych.

Zespół nieszczelnego jelita nie jest wpisany na listę chorób. Schorzenie to nie zostało zapisane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Niektórzy jednak wierzą w obecność opisywanego w tym artykule schorzenia. Znajduje się ono w obszarze zainteresowania medycyny naturalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *