Mosty protetyczne

Mosty protetyczne – struktura mostka dentystycznego, zalety mostka

Mosty protetyczne – mostek zębowy jest nieruchomą protezą zębową, służącą do zastąpienia jednego lub kilku brakujących zębów poprzez trwałe połączenie sztucznego z sąsiednimi zębami lub implantami stomatologicznymi.

Mosty protetyczne są również używane do ochrony i zmiany kształtów zębów, które uległy poważnym zniszczeniom i zapobiegają powikłaniom, które mogą powstać w wyniku utraty zębów. Istnieje wiele różnych mostów dentystycznych. Rodzaj mostka, który jest przeznaczony w określonej sytuacji klinicznej zależy od wielu czynników, w tym położenia geograficznego, pragnienia pacjenta i jego potrzeb finansowych, preferencji stomatologów.

Chociaż w ostatnich latach implanty stomatologiczne coraz częściej zastępują mostki, tradycyjne mostki (wspierane przez naturalne zęby) są nadal rozpowszechnione na całym świecie.

Jaka jest struktura mostka dentystycznego?

Mostek dentystyczny składa się z dwóch elementów:

  • Korony kotwiczące – zwane są również koronami oporowymi, są to dwie lub więcej koron zębowych, cementowane do zębów przylegających do bezzębnej szczeliny w celu wsparcia uzupełnienia mostka. Dwa zęby kotwiczące nazywane są zębami oporowymi. Tradycyjny mostek jest wspierany przez naturalne zęby. Korony kotwiczące utrzymują mostek na miejscu i zaparcie wsparcie dla przęseł. Jeśli wyobrażamy sobie, że mostek dentystyczny jest mostem nad wielką rzeką, korony kotwiczące wraz z zębami oporowymi są filarami.
  • Sztuczne zęby – są częścią mostka, zastępują brakujący ząb (lub zęby). Są umieszczane pomiędzy koronami kotwicy i zasadniczo zastępują brakujący ząb lub zęby. W większości przypadków przyczółek jest umieszczany pomiędzy zębami oporowymi (z wyjątkiem mostka wspornikowego) i jest trwale połączony z koronami kotwiczącymi. W zależności od sytuacji klinicznej i liczby brakujących zębów mostek dentystyczny może mieć jeden lub więcej elementów. Podczas żucia wszystkie siły żucia, które działają na mostkach są przekazywane do zębów filarowych. Im więcej sztucznych zębów, tym większe siły działają na zęby filaru.

Każdy pojedynczy mostek kieruje siły żucia do zębów filaru. Dlatego siły, które działają na przyczółki są większe, gdy mostek ma więcej powierzchni. Nie zaleca się nadmiernego rozciągania zębów oporowych. Zgodnie z ogólną zasadą uważa się, że pojedyncza bezzębna przerwa z więcej niż czterema brakującymi zębami nie może zostać przywrócona tradycyjnym mostkiem. Istnieją dwa powody:

  • jeśli mostek będzie zbyt długi, istnieje duże ryzyko złamania podczas żucia,
  • siły działające na przyczółki są ekstremalne i istnieje duże ryzyko, że zęby poluzują się, powodując uszkodzenie uzupełnienia.

Mosty protetyczne – jakie są główne zalety mostka dentystycznego?

Mostki dentystyczne mają dwie główne zalety:

  • przywracanie brakujących zębów,
  • zapobieganie komplikacjom, które mogą wystąpić po utracie jednego lub więcej zębów.

Podstawową rolą mostka dentystycznego jest przywrócenie (lub zastąpienie) brakujących zębów. Oprócz „mostkowania” bezzębnej szczeliny, zwieńczy również zęby oporowe. Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju rehabilitacji stomatologicznej, jednym z najważniejszych celów jest przywrócenie funkcji jamy ustnej jak najbliżej naturalnych zębów.

Mostek zębowy jest trwale przymocowany do zębów filara. Wszystkie siły żucia przechodzą wzdłuż zębów filarowych do kości szczęki. Wielkość nacisku, który działa na każdy zaczep zależy od stopnia mostku (liczby brakujących zębów) i charakterystyki zębów filarowych. Do zębów filarowych docierają wszystkie siły żucia.

Mosty protetyczne

W przeciwieństwie do mostków, niektóre protezy ruchome opierają się wyłącznie na dziąsłach. W konsekwencji zmniejsza się komfort żucia (ponieważ pacjent będzie żuł dziąsłami zamiast zębami), a przyzwyczajenie się do ruchomych protez zajmuje nieco więcej czasu. Bardzo ważne jest to, że mostki dentystyczne nie przenoszą roli żucia na dziąsła. Zasadniczo cały proces żucia jest wykonywany przez naturalne zęby. Właście dlatego żucie w mostkach dentystycznych jest komfortowe.

Utrata zęba poważnie wpływa na estetykę, szczególnie jeśli występuje to w miejscu widocznym. Dlatego przywrócenie funkcji estetycznej jest dla wielu pacjentów najważniejszym celem. Przywrócenie właściwego wyglądu zależy w dużym stopniu od materiału produkcyjnego. Mostki porcelanowe lub z tlenku cyrkonu są lepsze estetycznie.

Brak zębów przednich (szczególnie górnych siekaczy) utrudnia normalną mowę, w szczególności wymowę spółgłosek. Kiedy powstaje nowa odbudowa protetyczna, potrzeba czasu na dostosowanie  mowy do nowych warunków. W przeciwieństwie do ruchomych protez zębowych, mostki dentystyczne są mniejszymi uzupełnieniami, które są trwale przymocowane  do zębów filarowych. Struktury ustne (język, usta) będą potrzebowały mniej czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.

Jeśli bezzębna luka pozostanie niezagrożona, w tym obszarze mogą wystąpić nieodwracalne zmiany, które będą miały niekorzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Kiedy bezzębna luka zostanie odbudowana dzięki mostkowi dentystycznemu lub implantowi, migracja zębów ustaje. Dlatego warto udać się do stomatologa po radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *