Stroiczka rozdęta

Stroiczka rozdęta – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposoby użycia

Stroiczka rozdęta (Lobelia inflata L.) to roślina zielna, jednoroczna, lub dwuletnia, której ojczyzną jest Ameryka Północna. Obecnie można ją znaleźć w Europie Środkowej i Wschodniej. Roślina występuje w strefie przybrzeżnych zbiorników wodnych i świeżej wody, może rosnąć nawet na głębokości 60-80 cm. Posiada biały mocny korzeń, liście są regularne, wydłużone, jajowate, mają lśniący zielony kolor z owłosionymi żyłkami. Końcowe małe liście stopniowo zmieniają się w lancetowate.

Kwiaty są małe, niebieskawe, na krótkich nogach, umieszczone pojedynczo lub w postaci graniastych kwiatostanów. Owoce są kuliste z dwoma wgłębieniami. Nasiona są małe, jajowate, brązowe. Zapach liści i nasion jest nieprzyjemny, przypominający kwiaty tytoniu.

Stroiczka rozdęta – właściwości lecznicze

Stroiczka rozdęta zawiera 14 alkaloidów, z których głównym jest lobelia, jej ilość w roślinie zależy od warunków uprawy. Lecznicze właściwości Lobelii są ogromne. Zioło to jest najbardziej skutecznym środkiem zwiotczającym, działającym na błony śluzowe i błony surowicze, łagodzące nerwy i mięśnie.

Alkaloidy, w które jest bogate roślina, są zawarte we wszystkich jej częściach, więc medycyna ludowa używa liści, nasion, kwiatów, łodyg. Oficjalna medycyna używa leku takiego jak chlorowodorek lobelii, który ułatwia rzucanie palenia. Inne substancje to: lobelium, lobinina, ·norlobelanina, norlobelanidyna, lobelanina, lobelanidyna itp. uzyskuje się je głównie wtedy, gdy w centralnej łodydze powstaje zielony owoc. Surowiec suszy się w suszarniach w temperaturze 50-60 °C i przechowuje przez 2 lata.

Roślina posiada właściwości przeciwskurczowe i stymulujące w ostrej niewydolności serca, groźbie zawału, spadku napięcia naczyniowego i spadku ciśnienia, a także przy dużej utracie krwi. Preparaty na bazie stroiczki rozdętej wpływają pozytywnie na naczynia obwodowe. Zawarte w roślinie lobelaniny i alkaloidy lobeladyny służą również do eliminacji niedotlenienia noworodków i do przywracania oddychania u osób po utonięciach oraz w różnych przypadkach wymagających stymulacji oddychania.

Stroiczka rozdęta – zastosowanie

Najważniejszym zastosowaniem stroiczki rozdętej jest jej zdolność do pobudzenia ośrodka oddechowego podczas zamartwicy noworodków, zatrucia narkotykami i gazami, a także w innych przypadkach, gdy jest to konieczne, aby stymulować oddychanie. W przeciwieństwie do innych analeptyków, takich jak kofeina i fenamina, leki z użyciem tej rośliny działają selektywnie na organizm.

Czas wpływu rośliny na ośrodek oddechowy jest bardzo krótki, jest to głównie działanie odruchowe związane ze stymulacją tętnicy zatoki szyjnej. Zapewniając bezpośredni wpływ na ośrodek oddechowy, jednocześnie pobudza ośrodki nerwowe układu oddechowego i ważne ośrodki rdzenia przedłużonego, więc kiedy występuje duszność i niskie ciśnienie krwi. Stopniowo stymulując funkcję nadnerczy, roślina powoduje wzrost poziomu adrenaliny, a następnie wzrost ciśnienia krwi.

Stroiczka rozdęta zmniejsza napięcie mięśni, skurcze oskrzeli, ma działanie uspokajające, zapobiega tworzeniu się śluzu. Znalazła zastosowanie w leczeniu:

 • Gorączki różnego pochodzenia
 • Zapaleniu płu,
 • Zapaleniu opon mózgowych
 • Zapaleniu opłucnej
 • Zapaleniu wątroby
 • Zapaleniu okostnej
 • Zapaleniu nerek.

Roślina ta jest stosowana, jako środek leczniczy w przypadku zatrucia narkotycznego, uszkodzenia organizmu przez tlenek węgla, astmę, kaszel, krztusiec. Przyjmuje się ją również przy udarze słonecznym i termicznym oraz w celu stymulowania funkcji nadnerczy w ciężkich chorobach zakaźnych. Stroiczka rozdęta jest również skuteczna w usuwaniu toksyn z organizmu.

Inne zastosowanie rośliny to:

 • Pozytywny wpływ na potencję męską
 • Poprawa koncentracji dająca efekt szybszego i efektywniejszego zapamiętywania
 • Niweluje zmęczenie
 • Ogranicza drgawki
 • Pozwala na efektywniejsze usuwanie flegmy z oskrzeli i płuc
 • Wspomaga przebieg porodu
 • Poprawia sprawność fizyczną i psychiczną
 • Usuwa napięcie nerwowe, powodując wyciszenie
 • Poprawia perystaltykę przewodu pokarmowego
 • Powoduje większe wydzielanie potu i śliny
 • Rozluźnia mięśnie przy urazach stawów
 • Działa przeciwbólowo przy dolegliwościach w obrębie pleców.

Stroiczka rozdęta – sposoby użycia

W celach leczniczych można stosować stroiczkę rozdętą w dowolnej postaci, w postaci proszku, ekstraktu płynnego, nalewki alkoholowej, naparu, wywaru, pigułek lub kapsułek, a także można stosować syrop, lewatywy i okłady.

Napar z liści stroiczki rozdętej: pół łyżeczki suszu zalać 250 ml wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez około 15 minut. Tak przygotowany napar można przyjmować trzy razy dziennie.

Nalewka na skurcze w astmie oskrzelowej: 100 g zioła zalać 300 ml 70% alkoholu, 30 minut podgrzewać na bardzo małym ogniu. Następnie przelać do szklanego naczynia i przetrzymywać przez 2 tygodnie, przecedzić. Przyjmować 5-10 kropli, jako środek przeciwskurczowy.

Przepis na kwaśną nalewkę z stroiczki rozdętej do użytku zewnętrznego. Taką nalewkę należy wcierać w plecy i klatkę piersiową przy astmie, dzięki czemu można osiągnąć dobre wyniki lecznicze

Nalewka jest przygotowana w następujący sposób: stroiczka rozdęta susz 60 gram, 60 gram rozgniecionych nasion, ocet słodowy 1 szklanka. Składniki muszą się macerować w dobrze zatkanej butelce przez dziesięć dni lub dwa tygodnie, codziennie wstrząsając.

W leczeniu chorób układu oddechowego zaleca się przyjmowanie suchych liści stroiczki (proszek) rozdętej w dawce 0,2-0,6 g 3 razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *