Cynamonowiec cejloński

Cynamonowiec cejloński – zastosowanie, właściwości

Cynamonowiec cejloński (Cinnamomum verum J.Presl) – to drzewo pochodzące z południowych Indii i terytorium Sri Lanki. Jest uprawiane na wielką skalę w takich krajach, jak Chiny, Wietnam, Brazylia, Indonezja. Do uprawy wymaga gorącego i wilgotnego tropikalnego klimatu.

Cynamonowiec cejloński  – opis

Cynamon to tropikalne, wiecznie zielone drzewo, które osiąga wysokość około 10-17 metrów. Posiada gruba korę, która po wysuszeniu służy do produkcji przyprawy – cynamonu. Korę pozyskuje się w czasie pory deszczowej ze ściętych gałązek, które następnie poddaje się krótkiej fermentacji, oczyszcza i poddaje suszeniu na słońcu.

Cynamonowiec cejloński – zastosowanie

Cynamon był używany jako kulinarna przyprawa i zioło lecznicze, od czasów starożytnych. Używano go do gotowania w celu nadania produktom smaku, a także aby zapobiec psuciu się jedzenia. Nawet dziś cynamon jest szeroko stosowanym składnikiem potraw na całym świecie. Może być dodawany do deserów, herbat, słodyczy, a także do wielu dań kuchni bliskowschodniej i azjatyckiej.

Poza celami kulinarnymi, olejek uzyskany z kory, którą posiada cynamonowiec cejloński, jest również stosowany w przemyśle perfumeryjnym oraz produktach dentystycznych i farmaceutycznych (dodatek do produkcji kremów, perfum, chusteczek zapachowych). Natomiast olej uzyskany z liści rośliny skutecznie zabija larwy komarów.

Cynamon posiada również zastosowanie w kosmetyce jako środek wspomagający leczenie trądziku. Dzięki niemu cera staje się rozjaśniona i wygładzona, a niechciane przebarwienia i wypryski zostają zlikwidowane. Takie działanie jest możliwe dzięki właściwościom antybakteryjnym, jakie posiada kora cynamonowca.

Cynamonowiec cejloński – właściwości lecznicze

Cynamonowiec cejloński, a w szczególności jego kora oraz liście, posiadają liczne właściwości lecznicze. Tradycyjna medycyna chińska wykorzystywała cynamon jako pomoc w leczeniu bolesnych i opóźnionych miesiączek, znacznie zmniejszając dyskomfort u przyjmujących go kobiet. Pomaga również pozbyć się przeziębienia, grypy i bólów głowy oraz innych problemów z układem oddechowym.  Działa również na poprawienie trawienia oraz leczy biegunkę, wzdęcia i mdłości.

Dodatkowo badania wykazują, że cynamon może potencjalnie być stosowany w profilaktyce raka. Badania wykazały, że cynamon ma zdolność regulowania poziomu cukru we krwi, co sprawia, że jest on użyteczny jako ziołowy lek wspomagający leczenie cukrzycy oraz wspomaga odchudzanie. Ponadto cynamon ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Miejscowe aplikacje z ziołem są wykorzystywane do przyspieszenia gojenia drobnych infekcji skórnych. Jest także skuteczny w zwalczaniu infekcji drożdżowych, które stały się odporne na inne leki.

Cynamon może poprawić funkcje poznawcze, a także pamięć. Co więcej, wzmacnia cały organizm, pozwala pozbyć się zmęczenia, zregenerować i odzyskać witalność.  Co ciekawe, cynamon służy także jako afrodyzjak i środek przeciwdepresyjny. Istotne jest, że uzyskany olej nie jest przeznaczony do użytku wewnętrznego ani zewnętrznego i może być używany wyłącznie w celu aromaterapii. Olejek eteryczny z liści ma ciepły i pikantny zapach, który nie tylko oczyszcza powietrze, ale też zmniejsza senność i drażliwość.

Cynamonowiec cejloński – sposób użycia

Cynamon jest doskonały do użycia zarówno w sposób wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Oto kilka propozycji jego wykorzystania:

  • rozgrzewający napar z cynamonu, imbiru i cytryny – do przygotowania naparu potrzebne są łyżeczka cynamonu, plaster imbiru oraz 2 cytryny. Zmielone składniki mieszamy w blenderze razem z lekko ciepłą wodą. Po przecedzeniu napar jest gotowy do spożycia.
  • woda z cynamonem na odchudzanie – przygotowanie jest bardzo proste i wymaga mało czasu. Polega na zalaniu wodą (ok. 1,5 litra) czterech lasek cynamonu, a następnie odstawienie mieszanki na noc. Rano woda jest już gotowa do spożycia
  • woda cynamonowa na odchudzanie – przepis jest podobny do poprzedniego, jednak wymaga zagotowania wody razem z laskami cynamonu w proporcjach 1 szklanka wody na jedną laskę cynamonu. Mieszankę należy doprowadzić do wrzenia, a następnie odstawić do ostygnięcia
  • herbata z cynamonem na trawienie – dobrym sposobem na wykorzystanie cynamonu jest dodanie go do herbaty, a następnie zalanie gorącą wodą
  • maseczka oczyszczająca na twarz z miodu i cynamonu – przygotowanie jest bardzo proste, polega na połączeniu ze sobą miodu i cynamonu w proporcjach 3 łyżki miodu oraz 1 łyżeczka cynamonu. Gotowy preparat nakłada się na twarz, pomijając okolice oczu i pozostawia na około 10 minut, następnie zmywa
  • maseczka cynamonowa rozjaśniająca włosy – w celu przygotowania maseczki należy wymieszać w równych proporcjach łyżeczkę cynamonu z naturalnym szamponem. Gotową maseczkę nakłada się na mokre włosy, zostawia na 10 minut, a następnie dokładnie spłukuje
  • wywar z cynamonu jako odświeżacz powietrza – korę cynamonu należy zalać szklanką gorącej wody, a następnie przelać do spryskiwacza. Uzyskany preparat można z powodzeniem wykorzystać do odświeżania powietrza w mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *