Rumień nagły

Rumień nagły – przyczyny, objawy, leczenie

Rumień nagły – gorączka trzydniowa, trzydniówka, to choroba wywołana wirusem Human herpervirus 6 w odmianie A i B i Human herpervirus 7. Ma ona ostry przebieg a jej konsekwencją jest wystąpienie bardzo wysokiej gorączki która może trwać od kilku do kilkunastu dni. W większości przypadków rumień nagły występuje u dzieci między 6. a 24. miesiącem życia. Istnieją szacunki, że trzydniówka wywołuje aż połowę wszystkich przypadków gorączki u niemowląt. Nie ma charakterystycznego jednego okresu występowania choroby może ona występować przez cały rok.

Rumień nagły – przyczyny

Rumień nagły uchodzi za niegroźną chorobę, nie oznacza to że należy go bagatelizować. Dlaczego? Otóż przeważnie dotyka on maleńkie dzieci, dla których już sama wysoka temperatura bywa zagrożeniem. Skąd nazwa nagły ? Ponieważ wysoka temperatura pojawia się „nagle”, bez żadnej zapowiedzi. Nie towarzyszą jej inne objawy, tj. kaszel czy katar ani też badanie moczu nie wykazuje np. infekcji układu moczowego. Czasem można zaobserwować powiększone obwodowe węzły chłonne. Gorączka zwykle utrzymuje się trzy dni, stąd rumień nagły nazywany jest gorączką trzydniową lub trzydniówką. Gdy wysoka temperatura sama ustąpi, na skórze pojawia się wysypka.

Rumienie nagły to choroba wirusowa, na którą chorują najczęściej niemowlęta i małe dzieci – do 3 roku życia. Wywołuje ją wirus HHV-6. Okres wylęgania trwa od 5 do 15 dni. Zainfekowane dziecko może więc zarażać już ponad tydzień przed wystąpieniem objawów trzydniówki, aż do momentu zniknięcia wysypki. Kto jest nosicielem wirusa? Dziecko zakazić się może zarówno od osób dorosłych (które same nie chorują, ale są zwykle nosicielami), jak i od chorych dzieci. Wystarczy całus, próbowanie zupki z miseczki maluszka, picie z jednego kubka – i już wirus zostaje przekazany.
Przebycie trzydniówki uodparnia malucha na całe życie.

Rumień nagły – objawy

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów towarzyszących rumieniowi nagłemu wskazuje się występowanie kilkudniowej wysokiej gorączki (nawet powyżej 39 st.C). W większości przypadków dziecko pomimo wysokiej gorączki czuje się dobrze. Wysoka temperatura może utrzymywać się od 3 do 7 dni (zwykle 3-4 dni). Wśród innych objawów towarzyszących rumieniowi nagłemu wskazuje się miedzy innymi na zmiany grudkowe w gardle, kaszel, katar, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych oraz drgawki.

Badania medyczne potwierdzają iż rumień nagły może być jedną z głównych przyczyn drgawek gorączkowych u niemowląt. Charakterystyczne jest także że gorączka obniża się nagle najczęściej w 3-4 dniu choroby. Gdy temperatura wraca do normy na skórze pojawiają się wykwity. Wysypka jest grudkowo-plamista na twarzy i tułowiu. Wysypka szybko blednie i całkowicie ustępuje po kilku dniach. Wysypka towarzysząca rumieniowi nagłemu przypomina tę, jaka występuje podczas różyczki – malutkie czerwone plamki lub grudki na tułowiu i szyi, nieco rzadziej na twarzy i sporadycznie na kończynach. Wysypka nie ma charakteru wysiękowego, więc nie trzeba jej niczym smarować. Już po kilku-, kilkunastu godzinach blednie i całkowicie ustępuje. W momencie pojawienia się wysypki stan dziecka poprawia się.
Po przebyciu zakażenia, wirus przechodzi w formę latentną.
Uważa się, że połowa wszystkich przypadków gorączki u niemowląt jest spowodowana zakażeniem HHV6, więc jest to jedna z najczęstszych infekcji występujących u niemowląt.

Rumień nagły – leczenie

Rumień nagłyW leczeniu rumienia nagłego stosuje się głównie leczenie objawowe które ma jedynie łagodzić w znacznym stopniu wszelkie objawy towarzyszące tej chorobie.

Leczenie objawowe, polega na zastosowaniu środków na obniżenie gorączki oraz zimne okłady. Zaleca się wykonanie w domu kąpieli o temperaturze 38 stopni, do której powoli się dolewa zimną wodę, aż do pojawienia się tzw. gęsiej skórki na ciele dziecka. Chorobę należy zawsze konsultować z lekarzem z powodu wysokiej gorączki i drgawek.

Złe samopoczucie dziecka wynika przede wszystkim z podwyższonej temperatury ciała. Przy braku innych niepokojących objawów i dobrej reakcji na leki przeciwgorączkowe można odroczyć wizytę u lekarza. Pojawienie się wysypki towarzyszy ustąpieniu gorączki i kończy chorobę. Jeśli gorączka trwa nadal, należy koniecznie zgłosić się do lekarza, aby ustalić jej przyczynę i ostateczne rozpoznanie. Ze względu na wysoką gorączkę i wiek istnieje ryzyko wystąpienia u niektórych dzieci drgawek gorączkowych. W takim przypadku konieczne jest odpowiednie postępowanie.

Rumień nagły jest spowodowany przez zakażenie wirusem HHV6 i atakuje dzieci głównie w wieku 6 – 24 miesięcy. Inaczej nazywany jest także gorączką trzydniową lub wysypką nagłą. U dorosłych zakażenie HHV6 występuje rzadko i daje objawy podobne do mononukleozy. Okres inkubacji wirusa wynosi od 5 dni do 2 tygodni. Zakaźność jest bardzo mała, ale chory powinien być odizolowany.

W leczeniu rumienia nagłego wykorzystuje się jedynie leki do obniżania wysokiej gorączki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *